26 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda długoterminowa na listopad 2020 dla Polski. Częsta wędrówka niżów, opady ponad normę i burze

Pogoda długoterminowa na listopad 2020 dla Polski. Wędrówka niżów, opady i temperatura ponad normę i burze. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie w 11 miesiącu roku.

W listopadzie dominować mają na ogół układy niżowe przemieszczające się głównie znad Atlantyku nad Skandynawię. Przeważnie niże przemieszczać mają się z zachodu na wschód, ale nie można wykluczyć wędrówki niżów z południa i południowego-wschodu oraz z innych kierunków. Wiele prognoz sygnalizuje jednak, że dominować ma na ogół cyrkulacja strefowa charakteryzująca się napływem łagodnych mas powietrza. Nie można wykluczyć wichur oraz burz. Zarówno adwekcyjnych, jak i też na frontach chłodnych.

Okresami w tylnych częściach niżów barycznych spływać będą chłodne masy powietrza z północy kontynentu. Niewykluczona adwekcja powietrza znad Arktyki i Rosji, przynosząc większe przymrozki nocami. W ciągu dnia temperatura ma być na ogół dodatnia.

Duża aktywność niżów barycznych i zatok niżowych oraz frontów atmosferycznych przełoży się na sporą zmienność pogody oraz częste opady atmosferyczne. Przeważnie będzie to deszcz, chociaż na nizinach mogą zdarzyć się pierwsze epizody zimowe. Utworzenie się wielotygodniowej pokrywy śnieżnej poza obszarami górskimi jest mało prawdopodobne.

Modele numeryczne sygnalizują również pojawienie się wyżów w naszej części Europy. Nie zawsze jednak przyniosą one pogodną aurę. Możliwe są tzw. zgniłe antycyklony, przynoszący dużo chmur podinwersyjnych oraz mgieł. Pod warstwą inwersyjną zbierać mają się zanieczyszczenia.

Model CFS prognozuje w całej Polsce opady ponad normę wieloletnią dla listopada 2020.

Prognozowana temperatura powietrza przeważnie będzie powyżej normy wieloletniej, chociaż w poszczególnych dniach oraz tygodniach listopada nie można wykluczyć okresów z temperaturą poniżej normy dla listopada.

Prognoza średniej temperatury powietrza przez modele IMGW-PIB na listopad 2020 dla poszczególnych miast.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie.