Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na listopad 2020 dla Polski. Głębokie niże, częste opady i burze


Pogoda długoterminowa na listopad 2020 dla Polski. Głębokie niże, częste opady i burze. Sprawdź możliwy trend w pogodzie.

Prognozy modeli sugerują, że najprawdopodobniej w 11 miesiącu roku czeka nas dynamiczna pogoda. Możliwa jest wyraźna dominacja cyrkulacji strefowej, co wiązać będzie się w listopadzie z dużą zmiennością pogody.

Decydujący wpływ na pogodę w listopadzie będzie mieć cyrkulacja zachodnia, przenosząca na ogół dość ciepłe masy powietrza z zachodu na wschód. Okresami również z południowego-zachodu w ciepłych wycinkach niżów.

Niż islandzki znajdować ma się w swoim regionie klimatycznym, podobnie wyż znad Azorów, co widać doskonale na rycinie poniżej. Okresami klin wyżu znad Azorów nasuwać ma się nad Polskę, przynosząc stabilizacje pogody.

Wiele wskazuje, że nie będzie to bardzo chłodny miesiąc. Docierające masy do naszej części Europy przynosić mają wysokie temperatury.

Większość prognoz modelu klimatycznego CFS wskazuje, że w listopadzie nie zabraknie dni ciepłych. Temperatura może być wyższa w skali miesięcznej o 1-2 stopnie od normy wieloletniej.

Również model ECMWF prognozuje, że w skali miesięcznej temperatura będzie powyżej normy.

Najprawdopodobniej listopad będzie miesiącem deszczowym. Ilość opadów w wielu miejscach będzie w normie wieloletniej, miejscami powyżej normy wieloletniej. Nie można wykluczyć epizodów zimowych.

Przy dużej aktywności cyrkulacji atlantyckiej silny wiatr może dokuczać w wielu miejscach Polski okresami. Nie można wykluczyć również burz. W tylnych częściach niżów zaznaczać ma się często spływ chłodnych mas pochodzenia arktycznego, co może objawiać się rozwojem konwekcji wewnątrzmasowej i burzami z opadami krupy i deszczu ze śniegiem.

Niże atlantyckie oprócz dużej dużej zmienności w pogodzie przyczynić mogą się do wystąpienia wichur. Szczególnie niebezpieczne okazać mogą się niże wtórne.

Swój wpływ w listopadzie zaznaczą również wyże baryczne, przynosząc na ogół krótkotrwałą stabilizacje w pogodzie. Antycyklony nie zawsze przyczynią się do pogodnej aury. Możliwe są tzw. zgniłe układy wysokiego ciśnienia. Mgły, zamglenia oraz nieprzyjemne podinwersyjne chmury Stratus i Stratocumulus oraz gromadzące się pod inwersją zanieczyszczenia w większych aglomeracjach miejskich nie będą rzadkością.

Nocami niczym nadzwyczajnym nie powinny być ujemne temperatury, chociaż przy dużej aktywności Atlantyku temperatura przez wiele dni i nocy może być dodatnia.

Nie prognozuje się nadejścia w listopadzie zimowej aury na wiele tygodni. Duża aktywność Atlantyku wpłynąć może na dość łagodną, ale okresami wietrzną i deszczową jesień.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Przewidzenie dokładnego przebiegu pogody w Polsce z tak dużym wyprzedzeniem czasu nie jest możliwe.