5 grudnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda długoterminowa na listopad 2020 dla Polski. Opady powyżej normy, atlantyckie niże i burze

Pogoda długoterminowa na listopad 2020 dla Polski. Opady powyżej normy, atlantyckie niże i burze. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie w 11 miesiącu roku.

Modele sugerują, że najprawdopodobniej w 11 miesiącu roku czeka nas dynamiczna pogoda. Możliwa jest wyraźna dominacja cyrkulacji strefowej, co wiązać będzie się w listopadzie z dużą zmiennością pogody. Pojawić mogą się również niże z południa.

Decydujący wpływ na pogodę w listopadzie będzie mieć cyrkulacja zachodnia, przenosząca na ogół dość ciepłe masy powietrza z zachodu na wschód. Okresami również z południowego-zachodu w ciepłych wycinkach niżów.

Wiele wskazuje, że niż islandzki znajdować ma się w swoim regionie klimatycznym, podobnie wyż znad Azorów, co widać doskonale na rycinie poniżej. Okresami klin wyżu znad Azorów nasuwać ma się nad Polskę, przynosząc stabilizacje pogody. Pojawiać mają się również wędrowne układy wysokiego ciśnienia.

Wiele wskazuje, że nie będzie to bardzo chłodny miesiąc. Docierające masy do naszej części Europy przynosić mają wysokie temperatury. Miesięczna anomalia temperatury zbliżyć może się do 3 stopni.

Najprawdopodobniej listopad będzie miesiącem deszczowym. Ilość opadów w wielu miejscach będzie w normie wieloletniej, miejscami powyżej normy wieloletniej. Nie można wykluczyć krótkotrwałych epizodów zimowych. Najczęściej jednak padać ma deszcz.

Przy dużej aktywności cyrkulacji atlantyckiej silny wiatr może dokuczać w wielu miejscach Polski okresami. Nie można wykluczyć również burz. W tylnych częściach niżów zaznaczać ma się często spływ chłodnych mas pochodzenia arktycznego, co może objawiać się rozwojem konwekcji wewnątrzmasowej i burzami z opadami krupy i deszczu ze śniegiem.

Niże atlantyckie oprócz dużej dużej zmienności w pogodzie przyczynić mogą się do wystąpienia wichur. Szczególnie niebezpieczne okazać mogą się niże wtórne.

Swój wpływ w listopadzie zaznaczą również wyże baryczne, przynosząc na ogół krótkotrwałą stabilizacje w pogodzie. Antycyklony nie zawsze przyczynią się do pogodnej aury. Możliwe są tzw. zgniłe układy wysokiego ciśnienia. Mgły, zamglenia oraz nieprzyjemne podinwersyjne chmury Stratus i Stratocumulus oraz gromadzące się pod inwersją zanieczyszczenia w większych aglomeracjach miejskich nie będą rzadkością.

Nocami niczym nadzwyczajnym nie powinny być ujemne temperatury, chociaż przy dużej aktywności Atlantyku temperatura przez wiele dni i nocy mogą być dodatnia przez całą dobę.

Nie prognozuje się nadejścia w listopadzie zimowej aury na wiele tygodni. Duża aktywność Atlantyku wpłynąć może na dość łagodną, ale okresami wietrzną i deszczową jesień.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Przewidzenie dokładnego przebiegu pogody w Polsce z tak dużym wyprzedzeniem czasu nie jest możliwe.