Pogoda długoterminowa na listopad 2020 dla Polski. Temperatura powyżej normy, opady i burze

Pogoda długoterminowa na listopad 2020 dla Polski. Temperatura powyżej normy, opady i burze. Sprawdź możliwy trend w pogodzie w 11 miesiącu roku.

Od pewnego czasu dysponujemy wstępnymi wyliczeniami modeli numerycznych na listopad 2020 dla Polski. Prognoza oparta będzie na wyliczeniach modeli ECMWF i CFS.

Model klimatyczny CFS prognozuje w skali miesięcznej dodatnie odchylenie temperatury od normy wieloletniej. Niewykluczone, że temperatura będzie wyższa o średnio od 1,5°C do 2°C od normy z okresu referencyjnego 1984-2009.

Prognoza anomalii temperatury według modelu ECMWF na listopad 2020 dla Europy i obszarów przyległych.

Nie można jednak wykluczyć, że poszczególnych tygodniach listopada pojawią się chłodniejsze okresy z temperaturą poniżej normy wieloletniej. Większość wiązek modeli pogodowych wskazuje jednak na ciepły miesiąc z wyraźną dominacją pogody niżowej.

W listopadzie 2020 duży wpływ na przebieg warunków pogodowych mogą mieć niże baryczne wędrujące znad Atlantyku na wschód Europy. Aktywność cyrkulacji strefowej może być duża. Powodować może to wyraźne wzrosty i spadki ciśnienia. Nie można wykluczyć wichur. Szczególnie uciążliwych na północy okraju, okresami obejmujących całą Polskę.

Przez znaczną część miesiąca wpływ na warunki pogodowe mogą mieć niże z rodowodem atlantyckim, co przełoży się najprawdopodobniej na duże sumy opadowe.

Nie można wykluczyć okresów ze spływem chłodnych mas z północy Starego Kontynentu. Wtedy też prawdopodobne są pierwsze większe opady śniegu na nizinach. Nocami mogą pojawić się dwucyfrowe wartości ujemne, lecz względem lat ubiegłych nie powinno być ich dużo.

Burze są prawdopodobne. Zwłaszcza na północy kraju, ale przy dynamicznej cyrkulacji strefowej lokalne wyładowania atmosferyczne z chmur Cumulonimbus są możliwe w całym kraju. Zwłaszcza na frontach chłodnych dynamicznych niżów.

Okresy dużego ożywienia w atmosferze przerywane będą z pewnością rozbudową wyżów barycznych. Antycyklony nie zawsze przyniosą jednak pogodną aurę. Możliwe są tzw. zgniłe wyże. Pod warstwą inwersyjną zalegać będą chmury niskie typu stratus oraz stratocumulus, mgły i zamglenia, a w większych aglomeracjach miejskich może powrócić problem smogu.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie