Pogoda długoterminowa na listopad 2020 dla Polski. Temperatura w normie lub w pobliżu normy i burze

Pogoda długoterminowa na listopad 2020 dla Polski. Temperatura w normie lub w pobliżu normy i burze. Sprawdź możliwy trend w pogodzie na listopad 2020.

Model CFS prognozuje temperaturę powyżej normy wieloletniej w skali miesięcznej. Nie oznacza to jednak, że nie mogą wystąpić okresy chłodne.

Przeważnie wpływ na pogodę będą mieć niże atlantyckie. Mogą pojawić się również układy niżowe z innych kierunków. Na przykład w sytuacji adwekcji chłodnego powietrza nad basen Morza Śródziemnego może dojść do powstawania niżów śródziemnomorskich przynoszących ulewy, a przy spływie zimnych mas powietrza z północy nie można wykluczyć opadów śniegu w naszej części Europy.

Interesująco wygląda prognozowany rozkład pola ciśnienia i anomalia na listopad 2020 dla Polski. Na zachodzie Europy, jak i też nad Atlantykiem może być okresami obecna blokada wyżowa. Wtedy też po wschodniej stronie rozległego wyżu może spływać zimne powietrze z północy. Okresami zalegać może nieprzyjemne zachmurzenie podinwersyjne mgły oraz zamglenia, co jest typowe dla półrocza chłodnego

W sprzyjających warunkach nie można wykluczyć burz. Zarówno w cieplejszych masa powietrza (np. docierających z południa Europy), jak i też chłodniejszych z północy. Mogą zdarzyć się na nizinach pierwsze przelotne opady śniegu o charakterze konwekcyjnym, lecz nie można wykluczyć także większych opadów wielkoskalowych. Częściej jednak będzie to krupa i opady deszczu. Duża dynamika w pogodzie występować może zwłaszcza w momencie przechodzenia frontów chłodnych związanych z niżami wtórnymi. Wtedy też nie można wykluczyć burzowych linii szkwału, a nawet wichur.

Europejski model ECMWF wskazuje na dodatnią anomalię temperatury w skali miesięcznej, co może sugerować ciepły miesiąc w naszej części Europy z krótkimi okresami chłodu.

Ilość opadów będzie najprawdopodobniej ponad normę, co sugeruje deszczowy listopad. Zbliżoną prognozę prezentuje model klimatu CFS.

Modele IMGW sugerują temperaturę w normie wieloletniej lub nieznacznie powyżej normy Model CFS i ECMWF wskazują na dodatnie odchylenie temperatury od normy z okresu referencyjnego 1981-2010. Szczegółową analizę specjalistów z IMGW można przeczytać tutaj.