Pogoda długoterminowa na listopad 2020 dla Polski według ECMWF i CFS. Niżowa pogoda, anomalia dodatnia i burze

Pogoda długoterminowa na listopad 2020 dla Polski według ECMWF I CFS. Niżowa pogoda, anomalia dodatnia i burze. Sprawdź możliwy trend w pogodzie w 11 miesiącu roku.

Model numeryczny ECMWF przewiduje dodatnią anomalie temperatury na listopad.

Model ECMWF prognozuje ilość opadów powyżej normy wieloletniej, co związane będzie z częstą wędrówką układów niskiego ciśnienia z zatokami i frontami atmosferycznymi w naszej części Europy. Jest to dobra wiadomość, mając na uwadze panującą suszę w niektórych regionach Polski. Warto wspomnieć, że od 1 listopada 2020 rozpoczyna się nowy rok hydrologiczny. Rok hydrologiczny w Polsce rozpoczyna się jednak 1 listopada, a kończy 31 października.

Spójrzmy prognozę modelu klimatu CFS na listopad 2020.

Według modelu amerykańskiego należy spodziewać się dominacji układów niskiego ciśnienia z frontami atmosferycznymi. Zmienność pogody może być duża w listopadzie.

W listopadzie dominować mają na ogół układy niżowe przemieszczające się głównie znad Atlantyku nad Skandynawię. Przeważnie niże przemieszczać mają się z zachodu na wschód, ale nie można wykluczyć wędrówki niżów z południa i południowego-wschodu oraz z innych kierunków. Wiele prognoz sygnalizuje jednak, że dominować ma na ogół cyrkulacja strefowa charakteryzująca się napływem łagodnych mas powietrza. Nie można wykluczyć wichur oraz burz. Zarówno adwekcyjnych, jak i też na frontach chłodnych.

Okresami rozkład ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami może sprzyjać adwekcji chłodniejszych mas z północy Starego Kontynentu.

Okresami w tylnych częściach niżów barycznych spływać będą chłodne masy powietrza z północy kontynentu. Niewykluczona adwekcja powietrza znad Arktyki i Rosji, przynosząc większe przymrozki nocami. W ciągu dnia temperatura ma być na ogół dodatnia, chociaż poszczególne tygodnie mogą być chłodniejsze od normy wieloletniej.

Duża aktywność niżów barycznych i zatok niżowych oraz frontów atmosferycznych przełoży się na sporą zmienność pogody oraz częste opady atmosferyczne. Przeważnie będzie to deszcz, chociaż na nizinach mogą zdarzyć się pierwsze epizody zimowe. Utworzenie się wielotygodniowej pokrywy śnieżnej poza obszarami górskimi jest mało prawdopodobne.

Modele numeryczne sygnalizują również pojawienie się wyżów w naszej części Europy. Nie zawsze jednak przyniosą one pogodną aurę. Możliwe są tzw. zgniłe antycyklony, przynoszący dużo chmur podinwersyjnych oraz mgieł. Pod warstwą inwersyjną zbierać mają się zanieczyszczenia.

Prognoza średniej temperatury powietrza przez modele IMGW-PIB na listopad 2020 dla poszczególnych miast.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie.