Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na listopad 2020. Dodatnia anomalia, opady powyżej normy i burze


Pogoda długoterminowa na listopad 2020. Dodatnia anomalia, opady powyżej normy i burze. Sprawdźmy, co czeka nas w pogodzie według modelu ECMWF i CFS.

Amerykański model klimatu prognozuje dodatnie odchylenie temperatury od normy wieloletniej o około 1°C.

Według modelu CFS czeka nas dominacja pogody wyżowej. Wydaje się to jednak mało prawdopodobne i większe wpływ w skali miesięcznej na aurę będą mieć najprawdopodobniej niże baryczne. Przeważnie wędrujące z zachodu na wschód Europy, ale mogą pojawić się układy niżowe znad Morza Śródziemnego i Czarnego, przynosząc okresami intensywne opady.

Pomimo prognozowanej dominacji pogody wyżowej w skali miesięcznej opady będą w normie, bądź nieco powyżej normy wieloletniej według amerykańskiego modelu klimatu CFS.

Należy mieć na uwadze, że nie w każdej sytuacji wyże zagwarantują pogodną aurę, Możliwe są tzw. zgniłe antycyklony z zalegającym zachmurzeniem warstwowym i mgłami. Dodatkowo możliwe są mgły i zamglenia. Pod warstwą inwersji mogą zbierać się zanieczyszczenia.

Europejski model ECMWF również prognozuje dodatnią anomalię temperatury w listopadzie 2020 na obszarze Polski w przedziale od 0,5°C do 1°C. Nie można wykluczyć okresów z dwucyfrowymi dodatnimi temperaturami. Zwłaszcza przy napływie z kierunków południowych.

Model ECMWF prognozuje opady w normie, bądź powyżej normy w naszej części Europy, co sygnalizuje na znaczną dominacje pogody niżowej w 11 miesiącu roku.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury według IMGW-PIB na listopad 2020..

Należy mieć na uwadze to, że w listopadzie coraz częściej nocami występować będą ujemne temperatury, natomiast w ciągu dnia mają być to wartości jednocyfrowe. Mogą zdarzyć się epizody zimowe, ale utworzenie się na wiele tygodni pokrywy śnieżnej jest mało prawdopodobne poza obszarami górskimi i górami, gdzie od pewnego czasu zalega pokrywa śnieżna.

Nie można wykluczyć burz zarówno w chłodniejszych masach powietrza, jak i też cieplejszych. Najgroźniejsze burze są możliwe na frontach chłodnych dynamicznych niżów. Istnieje ryzyko wystąpienia silnego wiatru w sytuacji pojawienia się aktywnych niżów, zwłaszcza typu wtórnego. Lokalnie wiatr może prowadzić do strat materialnych.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Precyzyjne przewidzenie pogody i zjawisk ekstremalnych z tak dużym wyprzedzeniem czasowym nie jest możliwe.