Pogoda długoterminowa na listopad 2020. Niże głównie znad Atlantyku, temperatura powyżej normy i burze

Pogoda długoterminowa na listopad 2020. Niże głównie znad Atlantyku, temperatura powyżej normy i burze. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie w 11 miesiącu roku.

Najprawdopodobniej w 11 miesiącu roku czeka nas dynamiczna pogoda. Możliwa jest wyraźna dominacja cyrkulacji strefowej, co wiązać będzie się w listopadzie z dużą zmiennością pogody. Pojawić mogą się również niże z południa. Nie można wykluczyć również okresów z wyżową pogodą.

Wiele wskazuje, że duży wpływ na pogodę w listopadzie będzie mieć cyrkulacja zachodnia, przenosząca na ogół dość ciepłe masy powietrza z zachodu na wschód. Okresami również z południowego-zachodu w ciepłych wycinkach niżów.

Docierające masy do naszej części Europy przynosić mają wysokie temperatury. Miesięczna anomalia temperatury zbliżyć może się do blisko 2 stopni.

Najprawdopodobniej listopad będzie miesiącem deszczowym. Ilość opadów w wielu miejscach będzie w normie wieloletniej, miejscami powyżej normy wieloletniej. Nie można wykluczyć krótkotrwałych epizodów zimowych. Najczęściej jednak padać ma deszcz. Opady śniegu zdarzać mają się głównie w górach. Nie przewiduje się, aby w listopadzie utworzyła się trwała pokrywa śnieżna na nizinach.

Prognoza opadów na listopad 2020 przez model klimatu CFS.

Przy znacznej aktywności cyrkulacji strefowej silny wiatr może dokuczać w wielu miejscach Polski. Nie można wykluczyć również burz. W tylnych częściach niżów zaznaczać ma się okresami spływ chłodnych mas pochodzenia arktycznego, co może objawiać się rozwojem konwekcji wewnątrzmasowej i burzami z opadami krupy i deszczu ze śniegiem.

Niże atlantyckie oprócz dużej dużej zmienności w pogodzie przyczynić mogą się do wystąpienia wichur. Szczególnie niebezpieczne okazać mogą się niże wtórne.

Swój wpływ w listopadzie zaznaczą również wyże baryczne, przynosząc na stabilizacje w pogodzie. Antycyklony nie zawsze przyczynią się do pogodnej aury. Możliwe są tzw. zgniłe układy wysokiego ciśnienia. Mgły, zamglenia oraz nieprzyjemne podinwersyjne chmury Stratus i Stratocumulus oraz gromadzące się pod inwersją zanieczyszczenia w większych aglomeracjach miejskich nie będą rzadkością.

Nocami niczym nadzwyczajnym nie powinny być ujemne temperatury, chociaż przy dużej aktywności cyrkulacji strefowej temperatura przez wiele nocy może być dodatnia.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Przewidzenie dokładnego przebiegu pogody w Polsce z tak dużym wyprzedzeniem czasu nie jest możliwe.