Pogoda długoterminowa na luty 2021 dla Polski. Duży wpływ Atlantyku, spore anomalie i burze

Pogoda długoterminowa na luty 2021 dla Polski. Sprawdźmy najnowszy trend w prognozach numerycznych.

Według modelu klimatycznego CFS, luty 2021 przyniesie temperaturę w skali miesięcznej powyżej normy wieloletniej. Oznacza to, że najprawdopodobniej znajdziemy się wtedy przeważnie w ciepłych masach powietrza z zachodu i południa Europy, a okresy chłodu, które są prawdopodobne nie powinny być długotrwałe.

Model CFS prognozuje wyraźny wzór zachodni, wskazujący na częstą wędrówkę ośrodków niskiego ciśnienia z zachodu na wschód Europy, które przyniosą najprawdopodobniej zmienną aurę w naszej części Starego Kontynentu.

Prognozy opadów to jeden z najsłabszych elementów prognoz długoterminowych. Jednak od dłuższego czasu model CFS prognozuje sporo opadów w drugim miesiącu roku. W ciepłych masach przeważnie będzie to deszcz, rzadziej śnieg. Niewykluczone, że ostatni miesiąc zimy przyniesie więcej zimowych ochłodzeń niż tegoroczny luty, ale w skali miesięcznej i tak powinno być cieplej niż w latach ubiegłych.

Niewykluczone, że w naszej części Europy pojawią się również niże z południa Europy. Prognozowane są również stabilne warunki pogodowe spowodowane obecnością wyżów barycznych, które nie w każdej sytuacji przyniosą pogodną aurę.

W lutym przy aktywnej cyrkulacji zachodniej możliwe są również burze. Zarówno o charakterze adwekcyjnym w chłodnych mas powietrza z północy o cechach arktycznych, jak i też na frontach atmosferycznych. Głównie typu chłodnego.

Pomimo prognozowanej wyraźnej cyrkulacji zachodniej, oczekujemy więcej chłodnych epizodów oraz opadów śniegu w porównaniu do zeszłorocznej zimy. Nie można wykluczyć spadków temperatury do dwucyfrowych, ujemnych wartości poza obszarami górskimi i całodobowego mrozu w wielu regionach naszego kraju.

W kolejnych dniach opublikujemy wstępne prognozy sezonowe na styczeń 2021.