Pogoda długoterminowa na luty 2021. Duże anomalie, możliwe akcenty zimowe i burze w Polsce

Pogoda długoterminowa na luty 2021 dla Polski. Sprawdźmy wstępne prognozy anomalii temperatury oraz pola ciśnienia i opadów dla naszego kraju według modelu ECMWF i CFS.

Prawdopodobnie drugi miesiąc roku nie będzie tak ciepły jak zeszłoroczny luty. Model ECMWF prognozuje temperaturę w normie, jak i też nieco powyżej normy wieloletniej w niektórych rejonach Polski. Oczywiście są to wartości uśrednione w skali miesięcznej. Poszczególne tygodnie mogą być cieplejsze niż norma wieloletnia, jak i też chłodniejsze.

Nieco odmienny scenariusz wskazuje model klimatyczny CFS. Prognozuje on w skali miesięcznej duże, dodatnie odchylenie temperatury. Wygląda jednak, że tak duża anomalia nie sprawdzi się, ale temperatura w skali miesięcznej będzie powyżej normy wieloletniej.

Niewykluczone jednak, że zimowe ochłodzenia będą częstsze niż w zeszłym roku. Może mieć na to wpływ np. SSW (Nagłe Ocieplenie Stratosferyczne).

Prawdopodobnie w trzeciej dekadzie stycznia odbuduje się cyrkulacja strefowa, przynosząc wzrost temperatury, jak i też częste opady. W ciepłych masach będzie głównie to deszcz. Wysoka aktywność Atlantyku może utrzymać się do pierwszych tygodni lutego, prowadząc do zmiennej aury, silnego wiatru, a nawet punktowych burz.

Niewykluczone, że burze wystąpią w sytuacji spływu chłodnych mas pochodzenia arktycznego, morskiego. Najwięcej takich zjawisk może być na północy kraju, ale chmury burzowe z nielicznymi wyładowaniami możliwe są także w innych rejonach kraju.

Burze w półroczu chłodnym nie są niczym nadzwyczajnym. Co prawda ich intensywność jest przeważnie niższa niż w półroczu ciepłym, ale zdarzają się przez cały rok.

Zdarzyć mogą się jednak sytuacje, gdy rozwiną się groźniejsze burze. Np. na aktywnych frontach chłodnych układów niskiego ciśnienia. Najczęściej takie sytuacje obserwujemy przy aktywnej cyrkulacji zachodniej i obecności niżów wtórnych przechodzących nad Polską, bądź blisko naszego państwa.

Niewykluczone, że na zachodzie Starego Kontynentu przez dłuższy okres czasu utrzyma się wyż, co zwiększa szanse na zimowe ochłodzenia. Niektóre wiązki wskazują na zwiększoną dynamikę w pogodzie.

Orientacyjna prognoza ciśnienia na przełom stycznia i lutego. Nie jest to prognoza wiążąca i może ulec zmianie. Wskazuje ona na odbudowę cyrkulacji strefowej na przełomie pierwszego i drugiego miesiąca roku.

Model ECMWF prognozuje, że po chłodnej drugiej dekadzie stycznia, cieplejsza będzie 3 dekada miesiąca oraz początek lutego za sprawą odbudowy cyrkulacji atlantyckiej. Najprawdopodobniej będzie mieć to przełożenie w anomalii temperatury, która wskazuje, że przez dłuższy okres znajdziemy się w ciepłych masach powietrza, nawet z południowego-zachodu i południa Europy.

Orientacyjna prognoza anomalii temperatury na okres od 1.02.2021 do 7.02.2021. Wyliczenia mogą ulec zmianie i zamiast okresu z wysokimi temperaturami może być wyraźnie chłodniej.

Prognozy na tak odległy okres nie charakteryzują się dużą sprawdzalnością. Szczególnie jak dotyczy to poszczególnych tygodni w skali miesięcznej. Jednak ECMWF i CFS prognozują ciepły okres synoptyczny i kontynuacje cyrkulacji strefowej, przeplatanej okresami wyżami barycznymi.

W skali miesięcznej anomalia temperatury liczona przez ECMWF nie robi już takiego wrażenia. Wskazuje to, że możliwe są okresy z zaleganiem chłodnych mas powietrza. Zarówno o cechach arktycznych, jak i też kontynentalnych.

Dla porównania zerknijmy jeszcze na wstępną, prognozowaną anomalię temperatury przez model klimatyczny CFS. Model amerykański prognozuje dużo większe, dodatnie odchylenie temperatury. Który model będzie bliżej prawdy przekonamy się w kolejnych tygodniach.

Spójrzmy jeszcze na wstępne prognozy opadów na luty 2021. Nie jest to mocny element prognoz długoterminowych. Model europejski sugeruje, że będzie to miesiąc wilgotny. Opadów o charakterze zimowym powinno być więcej niż w zeszłym roku, ale przy aktywnej cyrkulacji strefowej spodziewane są przeważnie opady deszczu.

Prognoza opadów modelu CFS jest zbliżona do tej, którą ukazał nam model ECMWF. Wskazuje ona na wilgotny miesiąc w Polsce. Szczególnie w północnej połowie kraju.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Nie można wykluczyć krótkotrwałych zjawisk ekstremalnych. Precyzyjne przewidzenie warunków pogodowych nie jest możliwe z tak dużym wyprzedzeniem czasowym.