Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na luty 2023 r. Rozbieżne prognozy modeli. Możliwe burze, wichury i większy mróz oraz śnieg w Polsce

Pogoda długoterminowa na luty 2023 r. Rozbieżne prognozy modeli z różnych ośrodków meteorologicznych. Prognozowane burze, wichury, okresami zdarzyć może się większy mróz i śnieg.

Pogoda długoterminowa. IMGW prognozuje miesiąc w normie klimatycznej

Według specjalistów z CMM IMGW w lutym 2023 r. średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju powinna mieścić w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Pogoda długoterminowa. Prognoza średniej temperatury i sumy opadów na luty 2023 dla Polski, uwzględniając normę wieloletnią z lat 1991-2020

Pogoda długoterminowa na luty 2023 r. Rozbieżne prognozy modeli, możliwe burze, wichury i okresami większy mróz oraz śnieg w Polsce
Pogoda długoterminowa. Temperatura i opady w normie według IMGW

Pogoda długoterminowa. Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla lutego z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na luty 2023 r.

pogoda długoterminowa. Temperatura w normie
Temperatura i opady w normie według CMM IMGW-PIB

CFS i ECMWF w opozycji do prognoz modeli liczonych w IMGW

Inaczej widzi to model klimatyczny z Ameryki Północnej. CFS sygnalizuje, że w skali miesięcznej panować będzie spore dodatnie odchylenie temperatury od normy wieloletniej. Wygląda jednak, że tak duża anomalia ma szanse się sprawdzić. Chyba, że dojdzie do nagłego osłabienie wiru polarnego w najbliższych tygodniach. Aczkolwiek z uwagi na możliwą dużą aktywność cyrkulacji strefowej nie powinno być wielotygodniowych okresów chłodu.

Zobacz także: Atak zimy w Polsce. Śnieżyca przyniosła już 20-30 cm śniegu. Duże zagrożenie lawinowe. Alerty IMGW

Pogoda długoterminowa. Prognozowana średnia anomalia temperatury na 2 metrach, uwzględniając okres bazowy 1984-2009 r. dla Europy i obszarów przyległych

Temperatura powyżej normy wieloletniej

Niewykluczone jednak, że zimowe ochłodzenia pojawią się i wystąpi całodobowy mróz oraz większe opady zimowe, tworząc w wielu regionach sporą pokrywę śnieżną. Może mieć na to wpływ np. SSW (Nagłe Ocieplenie Stratosferyczne), czyli rozpad wiru polarnego pod koniec stycznia, jak i też powstaniem blokady wyżowej nad Europą Zachodnią i Północną. Ściągając z wysokich szerokości geograficznych zimne masy powietrza pochodzenia arktycznego. Kluczowe może okazać się także przesunięcie na dłuższy okres czasu prądu strumieniowego na południe Starego Kontynentu.

Przeczytaj również: Ulewy 30-40 mm w części Polski. Załamanie pogody. Możliwy atak zimy i paraliż na południu

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury na luty 2023 r. według modelu ECMWF

Pogoda długoterminowa. Prognoza anomalii opadów na luty 2023 r. dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF

Pogoda długoterminowa. Burze mogą pojawić się w lutym zarówno w cieplejszych, jak i też chłodniejszych masach powietrza

Mamy duże prawdopodobieństwo, że burze wystąpią w sytuacji spływu chłodnych mas pochodzenia arktycznego morskiego, ale także w cieplejszych masach powietrza na aktywnych frontach chłodnych głębokich niżów. Najwięcej takich zjawisk może być na północy kraju, ale chmury burzowe z wyładowaniami możliwe są także w innych rejonach kraju. Zjawiska burzowe mogą pojawić się szczególnie na frontach. Zwłaszcza o charakterze chłodnym, jak i też okluzji chłodnej oraz w jednorodnych i na ogół dość chłodnych masach powietrza w warunkach stromego pionowego gradientu temperatury. Okresami nie da się wykluczyć zjawisk o charakterze ekstremalnym w formie wichur.

Natomiast z powyższych prognoz ECMWF wynika, że w skali miesięcznej luty będzie powyżej normy wieloletniej o około 2-3 stopnie. Aczkolwiek taka prognoza wskazuje tylko ogólny trend miesięczny, nie wykluczając okresów wyjątkowo chłodnych ze śnieżycami i silnym mrozem, jak i ciepłych z dwucyfrową dodatnią temperaturą w poszczególnych dniach. Mogą zdarzyć się okresy w lutym z temperaturą na poziomie 10-15°C, a miejscami sięgając 20°C przy silnej adwekcji ciepła z południa. Aczkolwiek taka prognoza wskazuje tylko ogólny trend miesięczny, nie wykluczając okresów wyjątkowo chłodnych ze śnieżycami i silnym mrozem, jak i ciepłych z dwucyfrową dodatnią temperaturą w poszczególnych dniach.

Prawdopodobieństwo ciepłego lutego 2023 r. wynosi około 70% na obszarze Polski.

Prognozy mają charakter orientacyjny i mogą ulec zmianie. Nie jest możliwy bardziej precyzyjny opis pogody z tak dużym wyprzedzeniem czasowym. Wkrótce przedstawimy bardziej precyzyjne prognozy.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz