Pogoda na cały maj 2024 r. Przymrozki, gwałtowne burze i pierwszy upał powyżej 30°C na obszarze Polski

Pogoda długoterminowa na ostatni miesiąc meteorologicznej wiosny. Możliwe jeszcze przymrozki, jak i też gwałtowne burze i pierwsze dni upalne w tym roku. Czeka nas spora dynamika w pogodzie. Sprawdzamy, jak prezentują się najnowsze odsłony europejskich i amerykańskich modeli numerycznych.

Prognozy sugerują ciepły trend na ostatni miesiąc meteorologicznej wiosny w Polsce

Nasza uwaga od kilku tygodni jest skupiona na wstępne prognozy modeli klimatycznych na maj 2024. Sygnalizują one w większości, że miesiąc ten zapisze się prawdopodobnie powyżej normy wieloletniej, jeśli chodzi o temperaturę. Możliwe są opady atmosferyczne głównie o konwekcyjnym charakterze, które powinny być powyżej normy. Okresami także wielkoskalowym, ale konwekcyjny charakter opadów może przeważać. Mimo że ostatni miesiąc meteorologicznej wiosny powinien zapisać się jako ciepły, to okresowe epizody ze wtargnięciem chłodu i przymrozkami są możliwe na nizinach i wyżynach w porze nocnej i porannej. Szczególnie w okolicach Zimnych Ogrodników bądź nieco wcześniej. Najcieplej powinno być w pasie dzielnic południowych. Nieliczne tylko mogą charakteryzować się anomalią poniżej normy wieloletniej.

Prognozowana anomalia temperatury na maj 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa na maj 2024 r.
Pogoda długoterminowa wskazuje w skali miesięcznej ciepły maj 2024 r.

Najnowsza odsłona prognozy z modelu CFS wskazuje, że będzie to miesiąc z dominacją ośrodków niskiego ciśnienia, dlatego nie powinno zabraknąć opadów i gwałtownych burz. Przeważać ma na ogół konwekcyjny charakter opadów, ale czasem wystąpią opady wielkoskalowe o znacznym natężeniu. Przewidujemy, że w maju aktywność burzowa powinna być wyższa niż w kwietniu.

Prognoza anomalii ciśnienia na maj 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

prognozy zaskakują na maj 2024 r.
Pogoda długoterminowa pokazuje dominacje pola niżowego i możliwe są dlatego częste opady i burze

Pogoda długoterminowa. Ciepły i burzowy miesiąc z dominacją niżowego wzorca pogody

Poniżej dostępna jest najnowsza prognoza anomalii opadów na maj 2024, którą traktujmy z przymrużeniem oka, gdyż jest to jeden z najsłabszych elementów prognoz klimatycznych. Widzimy jednak na mapie opady w wielu regionach w normie. Zwłaszcza na południu oraz wschodzie mają być to opady powyżej normy. Jednak będziemy zmuszeni w kolejnych dniach zweryfikować prognozy tego modelu na podstawie najnowsze zaktualizowane modele Dlatego, że spodziewamy się wyraźnej korekty. Oczekujemy okresami jednak dużej aktywności burzowej. Zjawiska konwekcyjne mogą powodować szkody. Niewykluczone są dobrze zorganizowane układy burzowe, jak i też superkomórki burzowe. W maju powinniśmy doświadczyć więcej niebezpiecznych zjawisk burzowych niż w kwietniu. Pojawić mogą się też burze adwekcyjne spowodowane spływem chłodniejszych mas powietrza chwiejnej równowadze termodynamicznej, ale będzie ich mniej niż w kwietniu. Częściej dominować powinny burze w ciepłych i wilgotnych masach z południa i południowego wschodu.

Zobacz też: Potężna śnieżyca na koniec tygodnia.

Prognoza anomalii opadów na maj 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa na maj 2024 r.

Podobnie jak amerykański model CFS, europejski ECMWF przewiduje, że będzie to miesiąc z anomalią powyżej normy wieloletniej, jeśli chodzi o anomalię temperatury.

Prognoza miesięcznej anomalii temperatury na maj 2024 r. według modelu ECMWF

pogoda długoterminowa maj 2024 r.
Pogoda na maj 2024 r. z modelu ECMWF

Prognoza miesięcznej anomalii opadów na maj 2024 r. według modelu ECMWF

prognoza anomalii opadów na maj 2024 r.
Wyliczenia anomalii opadów na maj 2024 r. dla Europy
Pogoda długoterminowa na maj 2024 r. pokazuje nam ciepły miesiąc w Polsce

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Nie jest możliwy bardziej precyzyjny opis warunków pogodowych z tak dużym wyprzedzeniem czasowym. Prawdopodobne są zjawiska o charakterze ekstremalnym, które trudno prognozować na kilka tygodni do przodu. Atmosfera jest bardzo złożonym chaotycznym, nieliniowym systemem. Prognoza obrazuje pewne trendy, które nie muszą się wcale sprawdzić. Pogoda długoterminowa ma umiarkowaną sprawdzalność. Wkrótce przedstawimy kolejne trendy w pogodzie na maj 2024 r.

Źródło: tropicaltidbits.com, copernicus.eu