Pogoda długoterminowa na styczeń 2020 dla Polski. Ciepłe okresy, epizody ze śniegiem oraz mrozem i burze

Pogoda długoterminowa na styczeń 2020 dla Polski. Czekają nas ciepłe okresy, epizody śniegiem i mrozem oraz burze i silny wiatr.

Od dłuższego czasu Amerykanie publikują najnowsze prognozy na przełom 2019/2020 roku, ukazując możliwy trend w pogodzie, zatem sprawdźmy co może zdarzyć na początku nowego roku.

Styczeń 2020 będzie prawdopodobnie miesiącem z temperaturą powyżej normy wieloletniej. Dominować może napływ ciepłych mas powietrza znad Oceanu Atlantyckiego. Najwyższe temperatury powietrza panować mają na zachodzie i północy, najchłodniej będzie na wschodzie naszego kraju.

Przeważnie do zachodniej części Polski docierać będą cieplejsze masy powietrza znad Atlantyku, dlatego prawdopodobieństwo dodatnich temperatur przez większą część miesiąca, Brytyjczycy oceniają na 80%.

Przy dynamicznej strefowej cyrkulacji atmosfery zmienność pogody może być duża. Nie zabraknie opadów deszczu, ale także śniegu, zwłaszcza w sytuacji wchodzenia frontów atlantyckich niżów w chłodniejsze masy powietrza.

W styczniu wystąpić może okres z całodobowym mrozem, prawdopodobnie będzie to nawet kilka tygodni, dwucyfrowe wartości są jak najbardziej możliwe. Szczególnie zimno prawdopodobnie będzie we wschodniej i centralnej oraz południowej części Polski.

Adwekcja chłodnych mas powietrza pochodzenia arktycznego może mieć miejsce zwłaszcza, gdy nad Skandynawią powstanie rozległy wyż rozciągający się aż po Rosję, co skutecznie zablokować może cyrkulacje strefową i napływ łagodnych mas powietrza znad Oceanu Atlantyckiego do Polski, ściągając w nasze szerokości geograficzne wyjątkowo mroźne masy powietrza.

Zima stulecia nam nie grozi. Tak wynika z bieżących prognoz numerycznych. Przy aktywnej strefowej cyrkulacji atmosfery w styczniu niewykluczone są wichury. Wtedy wzrośnie również prawdopodobieństwo burz nie tylko adwekcyjnych rozwijających się w arktycznych masach powietrza.

Opadów będzie zdecydowanie więcej niż w półroczu ciepłym. Zazwyczaj zimą opadów jest ich więcej niż latem, gdy dominują opady konwekcyjne. Tak też prognozuje to amerykański model sezonowy CFS. Mało prawdopodobne jest jednak załagodzenie suszy trwającej od dłuższego czasu.

W styczniu na obszarze Polski dużym problem, zwłaszcza przy wyżowej pogodzie będzie smog zalegający pod warstwą inwersyjną. To nieprzyjemne zjawisko dotykać ma zwłaszcza duże aglomeracje miejskie, m.in takie jak Warszawa, Kraków, ale i Katowice.

Pierwszy miesiąc 2020 roku może przynieść również intensywne opady związane z niżami znad Morza Śródziemnego. Najwięcej śniegu może wtedy spaść na południu i wschodzie oraz częściowo w centrum kraju, miejscami, prowadząc nawet do paraliżów komunikacyjnych.

Zmiany pogody i temperatury w styczniu mogą być gwałtowne. Na ogół czeka nas ciepły miesiąc, lecz całodobowe mrozy na pewno wystąpią i śnieg spadnie w wielu rejonach Polski.

Anomalia temperatury prognozowana przez model CFS na styczeń 2020 dla Europy oraz opady