Pogoda długoterminowa na styczeń 2022. Pojawią się zimne masy powietrza nad Polską. Dwucyfrowy mróz nie będzie rzadkością, czasem silne śnieżyce związane z niżami znad południowej Europy. Możliwe są także burze śnieżne. Okresami napłyną łagodniejsze masy powietrza znad Atlantyku, przynosząc odwilż. Przejrzymy najnowsze odsłony modeli europejskich oraz amerykańskich.
Pogoda długoterminowa na styczeń 2022 od IMGW-PIB
Według IMGW-PIB, w styczniu 2021 średnia miesięczna temperatura powietrza w południowej i zachodniej Polsce powinna kształtować się poniżej normy wieloletniej z lat 1991-2020*. Na północy i wschodzie możliwa średnia w normie lub nieznacznie poniżej. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej. Na południu prawdopodobna suma poniżej normy.
Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla stycznia z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na styczeń 2022 r. od Zakładu Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.
Większość wiodących modeli numerycznych prognozuje, że na przeważającym obszarze Polski temperatura w pierwszym miesiącu nowego roku będzie w normie klimatycznej, a w wielu regionach nawet poniżej normy wieloletniej. Są spore szanse, że tak jak w styczniu 2021, nierzadko pojawi się śnieg i mróz nawet całodobowy i dwucyfrowy na nizinach. Spadki temperatury poniżej -20°C są bardzo prawdopodobne także poza obszarami górskimi i podgórskimi. Szczególnie przy bezchmurnej aurze, długiej nocy i słabym wietrze oraz utrzymującej się stałej pokrywie śnieżnej.
Pogoda długoterminowa na cały styczeń 2022. Chłodny trend obecny w kolejnych aktualizacjach modelu klimatycznego CFS
Orientacyjna prognoza na przełom 2021/22 dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego. Obserwujemy w kolejnych aktualizacjach modelu amerykańskiego chłodny trend, co sugeruje nam duże prawdopodobieństwo wystąpienia chłodnych mas powietrza. Śnieg, mróz całodobowy nie powinny być rzadkie w tym okresie.
Według amerykańskiego modelu klimatycznego zimny zapowiada się także przełom 1 i 2 dekady stycznia. Prognoza jest na odległy okres. Zatem prawdopodobieństwo zmiany trendu jest możliwe, chociaż wiele modeli sugeruje w tym okresie zimowe warunki pogodowe na obszarze Polski.
CFS prognozuje wstępnie opady na przeważającym obszarze Polski w normie wieloletniej. Tylko miejscami lekko powyżej normy. Dominująca często ujemna anomalia temperatury sugeruje nam, że pierwszy miesiąc nowego roku przynosić będzie obfite opady. Głównie śniegu, które zdarzą się w wielu regionach Polski. Czasem jednak na skutek napływu cieplejszych mas powietrza znad Atlantyku i południa Europy mogą zdarzyć się silniejsze opady deszczu, przynosząc odwilż. W styczniu nie unikniemy również groźnych opadów marznących. Szczególnie na frontach ciepłych i okluzji ciepłej. Dużo jednak zależeć będzie od rozkładu temperatury w dolnej troposferze. Gdy cieplejsze powietrze będzie zalegać wyżej, a niżej pojawią się mróz, to wtedy opady marznącej mżawki i deszczu mogą powodować duże zagrożenie dla ruchu drogowego, kolejowego, jak i też lotniczego. Mogą pojawić się burze śnieżne i silne efekty morza na północy Polski, przynosząc obfite opady śniegu.
Chłodny początek 2022 roku prognozuje też ECMWF
Najnowsza aktualizacja modelu ECMWF. Prognozuje, że styczeń 2022 powinien zapisać się z temperaturą poniżej normy wieloletniej na przeważającym obszarze Polski. Taka zmiana była przez nasz oczekiwana. To sugeruje nam na ogół dominacje chłodnych mas powietrza, które dotrą do naszej części Europy z wysokich szerokości geograficznych. Przy bezchmurnym niebie dwucyfrowy mróz nie powinien rzadkością. Szczególnie nocami. Zimowe warunki pogodowe w styczniu mogą zapanować na wiele tygodni. Tylko okresami większe ocieplenie i odwilże mogą być spowodowane odbudową cyrkulacji atlantyckiej. Istnieje ryzyko groźnego wiatru, za które odpowiedzialne powinny być niże z rodowodem atlantyckim w przypadku odbudowy wzorca zachodniego.
Natomiast amerykański CanSips prognozuje styczeń 2022 na południu i wschodzie oraz częściowo w centrum kraju poniżej normy wieloletniej. Na pozostałym obszarze w normie wieloletniej. Odchylenie temperatury jest liczone, biorąc pod uwagę okres klimatologiczny 1981-2010. Zatem prawdopodobieństwo chłodnego miesiąca jest duże, mając na uwagę poprzednie zimy. Oczekujemy korekty w prognozie CanSIPS, patrząc na prognozy CFS i ECMWF w kierunku anomalii poniżej normy w skali miesięcznej na większym obszarze Polski.
Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
2 komentarze do “Pogoda długoterminowa na styczeń 2022. Napłyną lodowate masy powietrza nad Polskę. Będzie dwucyfrowy mróz, śnieżyce, a nawet burze śnieżne. Czasem odwilż”
Możliwość komentowania została wyłączona.