Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2020 dla Polski. Ciepły miesiąc, opady w normie lub w pobliżu normy oraz burze


Pogoda długoterminowa na wrzesień 2020 dla Polski. Sprawdź, jaki trend czeka nas w pogodzie.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Opiera się m.in na wyliczeniach modeli ECMWF oraz amerykańskiego klimatycznego CFS.

Model europejski prognozuje w Polsce dodatnią anomalię temperatury w skali miesięcznej, co wskazuje, że miesiąc ten będzie ciepły.

Nieco chłodniejszy jest na wrzesień dla Polski amerykański model CFS. Zazwyczaj jednak bliżej prawdy jest europejski model ECMWF dla Europy i obszarów przyległych.

Przyjrzyjmy się prognozowanej anomalii temperatury w poszczególnych tygodniach września. Miejmy jednak na uwadze to, że ma ona charakter orientacyjny i może ulegać zmianom.

Prognoza anomalii temperatury na okres od 31.08.2020 do 7.09.2020 dla Europy i obszarów przyległych.

Prognozowana anomalia temperatury na okres od 7.09.2020 do 13.09.2020 według europejskiego modelu ECMWF.

Wyliczana anomalia temperatury na okres od 14.09.2020 do 20.09.2020 wskazuje, że czeka nas ciepły okres w pogodzie na obszarze Polski.

Prognoza anomalii temperatury na okres od 21.09.2020 do 28.09.2020 według ECMWF.

Jeśli chodzi o opady, to w skali miesięcznej na przeważającym obszarze Polski ilość opadów będzie najprawdopodobniej poniżej normy wieloletniej, co wskazuje na częstą dominacje pogody wyżowej. Okresami nasz kraj dostanie się jednak pod wpływ niżów znad Atlantyku, jak i też „ex formacji” tropikalnych, które przekształcą się w głębokie niże umiarkowanych szerokości geograficznych. Nie można wykluczyć niżów z rejonów Morza Śródziemnego i Czarnego.

Zwłaszcza w pierwszej połowie września temperatura może okresami przekroczyć 30 stopni. Niewykluczone są burze, które będą miejscami gwałtowne, chociaż ilość burz może być mniejsza niż w sierpniu i lipcu.

Amerykański model klimatyczny CFS wskazuje na dominacje pogody niżowej. Jest to prognoza inna, niż modelu europejskiego ECMWF. Trzeba będzie ją zweryfikować w kolejnych tygodniach, gdyż prognozy opadów, to jeden z najsłabszych elementów prognoz dlugoterminowych.

Model CFS wskazuje, że wrzesień będzie miesiącem wilgotnym w naszej części Starego Kontynentu.

Okresami mogą występować mgły oraz niskie chmury typu Stratus. Zwłaszcza przy stabilnym wyżu. Nieprzyjemne chmury piętra niskiego oraz mgły i zamglenia mogą utrzymywać się jeszcze w pierwszych godzinach po wschodzie słońca.