Pogoda długoterminowa na wrzesień 2020 dla Polski. Ciepły miesiąc, temperatura powyżej normy i okresami burze

Od wielu tygodni uważnie obserwujemy prognozy modeli numerycznych na wrzesień 2020 dla Polski. Sprawdźmy najnowszy trend w prognozach długoterminowych na dziewiąty miesiąc roku.

Według prognoz modelu klimatycznego CFS, wrzesień 2020 przyniesie temperatury w kraju zazwyczaj powyżej normy wieloletniej. Najprawdopodobniej w skali miesięcznej odchylenie sięgnie o 1-2 stopnie względem okresu referencyjnego 1984-2009.

Temperaturę powyżej normy we wrześniu 2020 na obszarze Polski prognozuje również europejski model ECMWF.

Amerykański model klimatyczny wskazuje, że będzie to miesiąc suchy, co może sugerować dominacje pogody wyżowej. Miejmy jednak na uwadze to, że prognozy opadów, to jeden z najsłabszych elementów, dlatego trzeba będzie je zweryfikować w kolejnych tygodniach. Niewykluczone, że poszczególne tygodniowe przyniosą więcej opadów, a nawet burze.

Przeważnie w naszej części Europy zaznaczy się wpływ ciepłych mas powietrza. Niewykluczone, że wystąpi nawet kilka dni upalnych z temperaturą powyżej 30 stopni. Zwłaszcza w sytuacji adwekcji powietrza z południa o cechach zwrotnikowych. Tych okresów może być jednak mniej niż w sierpniu.

Model numerycznych CFS wskazuje, że anomalia tygodniowa w okresie od 1.09.2020 do 30.09.2020 będzie przeważnie powyżej normy termicznej. Niewykluczone jest nawet babie lato, zwłaszcza w drugiej połowie września. Przyroda w ciepłe dni z dużą amplitudą dobową stopniowo przygotowywać będzie się do jesieni. Meteorologiczna jesień nadejdzie już 1 września, natomiast astronomiczna 22 września 2020.

Okresami nasza część Europy znajdzie się pod wpływem niżów znad Atlantyku. Do wybrzeży Starego Kontynentu docierać mają także huragany, które wcześniej znajdowały się u wybrzeży USA oraz na Atlantyku. Ulegać mają one przekształceniu w głębokie niże umiarkowanych szerokości geograficznych. Po wschodniej stronie układów niskiego ciśnienia spodziewana jest adwekcja ciepłych mas powietrza z południa, które dotrą do Polski. Dlatego wzrosty temperatury powyżej 25 stopni są możliwe.

Również europejski model ECMWF prognozuje dodatnie odchylenie temperatury w naszej części Europy.

Prognoza anomalii temperatury powietrza na okres od 31.08.2020 do 6.09.2020 dla Starego Kontynentu.

W okresie od 7.09.2020 do 13.09.2020 temperatura będzie przeważnie w normie, bądź miejscami lekko powyżej normy termicznej.

Również na okres od 14.09.2020 do 20.09.2020 europejski model ECMWF prognozuje temperaturę powyżej normy termicznej dla września.

Przeważnie temperatura powietrza we wrześniu wyniesie od 17°C do do 26°C. Szczególnie gorąco może być na zachodzie, gdzie mogą zdarzyć się dni z upałem. Będą to okresy krótsze niż w sierpniu, ale przekroczenie 30 stopni jest możliwe.

Niewykluczone, że okresami coraz większy wpływ na pogodę zacznie mieć Atlantyk. Niże docierające do naszej części Starego Kontynentu przynosić będą zmienną aurę i napływy ciepłego powietrza z południa i chłodniejszych mas znad tego akwenu.

Coraz częściej we wrześniu pojawiać mogą się mgły i zamglenia, a nawet niskie chmury Stratus. Względem lat ubiegłych takich okresów może być mniej, ale najprawdopodobniej również wystąpią. Wrzesień przynieść ma dużo pogodnych dni z wysokimi temperaturami.

Nie można wykluczyć wichury we wrześniu, zwłaszcza, gdy aktywna będzie cyrkulacja strefowa.

Prawdopodobnie ilość opadów we wrześniu będzie poniżej normy. Tylko miejscami ilość opadów ma być w normie dla 9 miesiąca roku.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie