Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2020 dla Polski. Temperatura powyżej normy, opady w normie lub poniżej normy i burze


Pogoda długoterminowa na wrzesień 2020 dla Polski. Sprawdźmy najnowsze wyliczenia modeli pogodowych na 9 miesiąc roku dla naszej części Europy.

Prognoza oparta jest na wyliczeniach modeli CFS i ECMWF i wskazuje na możliwe odchylenia temperatury, rozkład pola ciśnienia oraz ilość opadów.

Model klimatyczny CFS wskazuje, że we wrześniu należy spodziewać się dominacji pogody niżowej. Duży wpływ na warunki pogodowe będą mieć niże znad Atlantyku. Ponadto pogodę kształtować może niż z rozległą zatoką niżową z południowo-wschodniej Europy.

Jeśli chodzi o opady, model CFS prognozuje na południowym-wschodzie, południu i wschodzie opady powyżej normy, natomiast na pozostałym obszarze w normie dla września. Jedynie na północnym-wschodzie prognozowany jest deficyt opadów i miesiąc ten będzie dość suchy. Należy mieć na uwadze, że prognozy opadów, to jeden z najsłabszych elementów prognoz długoterminowych, zatem wyliczenia te trzeba będzie zweryfikować w kolejnych dniach. Susza hydrologiczna w wielu miejscach może się w dalszym ciągu pogłębiać.

Prognozowana anomalia temperatury wskazuje, że w wielu miejscach temperatura w skali miesięcznej będzie powyżej normy termicznej dla września. Tylko lokalnie temperatura ma być w normie.

Przyjrzyjmy się jeszcze prognozowanej anomalii temperatury na poszczególne tygodnie września dla Europy i obszarów przyległych. Wyliczenia te wskazują, że miesiąc ten będzie ciepły z temperaturą powyżej normy dla 9 miesiąca roku. Tylko początek miesiąca przynosić może temperaturę poniżej. Miejmy na uwadze, że poniższe ryciny mają charakter orientacyjny i mogą ulec zmianie.

Prognoza anomalii temperatury na wysokości 2 metrów przez model CFS na okres od 1.09.2020 do 8.09.2020

Prognozowana anomalia temperatury powietrza na okres od 8.09.2020 do 15.09.2020 według modelu CFS

Prognozowana anomalia temperatury powietrza na okres od 15.09.2020 do 22.09.2020 według modelu CFS

Prognozowana anomalia temperatury powietrza na okres od 22.09.2020 do 29.09.2020 według modelu CFS

Prognozowane anomalie temperatury na poszczególne tygodnie września dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF.

Wyliczana anomalia temperatury na okres od 31.08.2020 do 6.09.2020. Ukazuje, że nie będzie to upalny okres w pogodzie. Miejscami temperatura ma być poniżej normy dla września.

Prognoza anomalii temperatury na okres od 7.09.2020 do 13.09.2020 wskazuje, że temperatura powietrza będzie przeważnie powyżej normy wieloletniej, miejscami nawet o 2 stopnie.

Model ECMWF prognozuje temperaturę powyżej normy w naszej części Europy w okresie od 14.09.2020 do 20.09.2020.

Temperatura powyżej normy według modelu ECMWF utrzyma się również w ostatniej dekadzie września.

We wrześniu okresami nasz kraj będzie często pod wpływem wyżów barycznych. Niejednokrotnie jednak wpływ na warunki pogodowe będą mieć niże znad Atlantyku, a niewykluczone, że nawet z południowego-wschodu.

Pojawi się więcej mgieł oraz chmur niskich, zwłaszcza w sytuacji występowania wyżów barycznych. Nie można wykluczyć wichury w naszej części Europy. Atlantyk może wykazywać się we wrześniu większą aktywnością niż w sierpniu, co spowodowane będzie dużymi kontrastami termicznymi między północą a południem.

Model CFS prognozuje dominacje pogody niżowej, ale europejski model ECMWF wskazuje na wyraźną dominacje pogody wyżowej z deficytem opadów.

W dziewiątym miesiącu roku temperatura coraz częściej w ciągu dnia będzie poniżej 20 stopni. Nad polskim morzem możliwe okresy z temperaturą poniżej 15 stopni.

Orientacyjne prognozowane wartości temperatury na wysokości 2 m.n.p.g przez model CFS na wrzesień

W nadchodzącym miesiącu możliwe są jeszcze dni gorące, gdy temperatura przekroczy 25 stopni w ciągu dnia. Będzie ich jednak dużo mniej niż w sierpniu. Nie można wykluczyć krótkotrwałych upałów. Zwłaszcza w sytuacji napływu ciepłych mas z południa.

Aktywność burzowa we wrześniu ma być mniejsza niż w sierpniu, co spowodowane będzie napływem na ogół stabilnych mas powietrza. Szczególnie groźne burze są możliwe na frontach atmosferycznych, bądź w zasięgu głębokich niżów.