Pogoda długoterminowa na wrzesień 2020 dla Polski. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie w dziewiątym miesiącu. Przypominamy jednak, że prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Opiera się ona głównie na wyliczeniach modelu GFS, CFS oraz ECMWF.
Już 1 września rozpoczyna się meteorologiczna jesień. Astronomiczna nadejdzie 3 tygodnie później, czyli 22 września 2020. Sprawdźmy trend w pogodzie na pierwszy miesiąc jesieni.
Prognozowana anomalia temperatury na wysokości izobarycznej 850 hPa dla Europy i obszarów przyległych. W naszej części Starego Kontynentu zaznaczy się przeważnie wpływ ciepłych i bardzo ciepłych mas powietrza.

Według amerykańskiego modelu klimatycznego wrzesień 2020 przyniesie temperatury w Polsce w normie, bądź w pobliżu normy, co widać na rycinach poniżej.
Okresami prawdopodobne są burze. Zwłaszcza frontowe. Aktywność burzowa ma być mniejsza niż w sierpniu, gdyż do Polski docierać mają na ogół suchsze i stabilne masy powietrza. Nie można jednak wykluczyć burz gradowych, silnego wiatru i podtopień. Takich incydentów ma być jednak mniej niż w sierpniu, lipcu i czerwcu.
Pogoda długoterminowa. Prognoza anomalii temperatury miesięcznej według modelu klimatycznego CFS.


Pogoda długoterminowa wrzesień 2020.Według amerykańskiego modelu przeważnie temperatura będzie powyżej normy termicznej dla września, co widać na rycinach poniżej. Nie będzie jednak tak gorąco i upalnie jak w sierpniu.

Okresami jednak temperatura będzie wyższa o ponad 2 stopnie od normy z lat ubiegłych.

Wysokie temperatury według modelu klimatycznego CFS utrzymywać będą przez przeważającą część miesiąca. Średnio temperatura może być wyższa o 2-3 stopnie od normy. Okresów chłodnych ma być niewiele.


Poniższe ryciny mają charakter orientacyjny i nie należy ich traktować dosłownie. Niewykluczone, że we wrześniu temperatura przekraczać będzie okresami 25 stopni, a nawet osiągnie 30 stopni.




Niewykluczone, że na termometrach zobaczymy jeszcze 30 stopni, zwłaszcza w pierwszej połowie września. Zdarzać będą się jednak okresy coraz chłodniejsze z temperaturą poniżej 20 stopni w wielu miejscach Polski.



Nocami należy spodziewać się spadków temperatury poniżej 10 stopni. Mogą występować sprzyjające warunki do rozwoju mgieł oraz zamgleń, a niskie chmury Stratus i mgły utrzymywać mogą się jeszcze kilka godzin po wschodzie.
We wrześniu duży wpływ na warunki pogodowe będą mieć wyże baryczne, dlatego możemy spodziewać się dużej ilości dni z pogodną i bez opadową aurą.


Duży wpływ na pogodę będą mieć niże atlantyckie oraz ex-cyklony tropikalne, ściągające do Polski z południa i południowego-zachodu bardzo ciepłe masy powietrza, ulokowane u wybrzeży Wysp Brytyjskich oraz na zachodzie Europy. Okresami możliwe są wzrosty temperatury do 30 stopni. Upały, jeśli wystąpią mają być krótsze niż w sierpniu.
Spodziewana jest większa aktywność cyrkulacji strefowej niż w sierpniu, co związane będzie z coraz większymi kontrastami między północą a południem.



Przy dużej aktywności cyrkulacji strefowej nie można wykluczyć pierwszych wichur w Polsce. Zwłaszcza po 15 września 2020. Zależne będzie to jednak od rozkładu pola ciśnienia, geopotencjału i położenia prądu strumieniowego.

Europejski model ECMWF prognozuje, że miesiąc wrzesień przyniesie wysokie temperatury na obszarze Polski, co obrazuje rycina poniżej.

Opady będą prawdopodobnie w pobliżu normy, a w wielu miejscach poniżej normy dla września, co sugeruje dominacje pogody wyżowej. Tylko okresami zaznaczą się fronty atlantyckich niżów.

Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC