Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na zimę 2020/21 dla Polski. Czy znów będzie ciepła?


Pogoda na zimę 2020 dla naszej części Europy. Sprawdźmy prawdopodobny trend w pogodzie według modelu CFS. Wiele wskazuje, że tegoroczna zima będzie ciepła, ale nie tak bardzo jak zeszłoroczna. Najchłodniejszy może być wschód i północny-wschód, a najcieplejsze obszary to centrum i zachód oraz województwa północne, zwłaszcza rejony w pobliżu morza.

Model CFS wskazuje, że grudzień przyniesie temperatury powyżej normy termicznej. Będzie cieplej niż w latach 1981-2010, ale epizody ze spływem chłodniejszych mas powietrza mogą się zdarzyć.

Bardzo duży wpływ na przebieg warunków pogodowych w grudniu 2020 mogą mieć wyże baryczne, prowadząc do stabilnych warunków pogodowych. Pod inwersyjną zalegać mogą jednak okresami nieprzyjemne, podinwersyjne chmury oraz mgły. W grudniu dni z pogodnym niebem może być niewiele. Swój wpływ z pewnością zaznaczy Atlantyk wraz z układami niżowymi i frontami atmosferycznymi.

Ilość opadów będzie najprawdopodobniej w normie, bądź nieznacznie poniżej normy z okresu referencyjnego 1981-2010 w niektórych rejonach naszego kraju.

Styczeń najprawdopodobniej przyniesie dominacje pogody niżowej. Tylko okresami swój wpływ mogą zaznaczyć ośrodki wyżowe. Mało prawdopodobne jest utworzenie się wielotygodniowej pokrywy śnieżnej na nizinach. Śnieg zalegać będzie głownie w górach i na obszarach podgórskich. Częściej na nizinach padać ma deszcz. Kluczowy wpływ na pogodę powinny mieć niże znad Atlantyku związane z cyrkulacją strefową, przynosząc przez większą część czasu łagodne warunki pogodowe.

Przeważnie będziemy w ciepłych masach powietrza. Okresami swój wpływ zaznaczą chłodne masy powietrza, nawet o charakterze arktycznym. Przyszłoroczny styczeń powinien przynieść więcej zimowych ochłodzeń niż zeszłoroczny. Jednak wiele wskazuje, że Atlantyk charakteryzować będzie się dużą aktywnością.

Prognozy opadów to jeden z najsłabszych elementów prognoz długoterminowych. Zgodnie jednak modele prognozują, że będzie to miesiąc wilgotny, lecz prognozy na tak odległy okres należy zweryfikować bliżej terminu.

CFS wskazuje na ciepły w skali miesięcznej luty 2021. Nie można jednak wykluczyć, że poszczególne tygodnie lutego będą chłodniejsze niż norma dla tego miesiąca.

Ilość opadów będzie najprawdopodobniej w normie, bądź nieznacznie poniżej normy wieloletniej w naszej części Europy. Miejmy jednak na uwadze, że prognozy opadów na dalszy okres, to jeden z najsłabszych elementów prognoz numerycznych,