Pogoda długoterminowa na zimę 2020/21 dla Polski. Szansa na ciepłą zimę, sporo opadów i burze

Pogoda długoterminowa na zimę 2020/21 dla Polski. Wysokie temperatury, sporo opadów i burze. Sprawdź, co czeka nas w sezonie zimowy 20/21 w naszej części Europy.

Według modelu ECMWF pierwszy miesiąc zimy, czyli grudzień 2020 przyniesie najprawdopodobniej temperaturę powyżej normy wieloletniej. Jedynie na północy kraju temperatura ma być w normie wieloletniej.

Model europejski model ECMWF wskazuje, że będzie to miesiąc wilgotny. Dominować mają opady deszczu związane z frontami niżów znad Atlantyku. Okresami w naszej części Europy mogą pojawić się niże z południa. Nie można wykluczyć wichury na obszarze Polski. Okresami możliwe opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Nie sposób jednak przewidzieć dokładny przebieg warunków pogodowych na tyle miesięcy do przodu.

Na przykład model CFS prognozuje dominacje wyżów w grudniu, lecz przy aktywnej cyrkulacji strefowej zmienność pogody w Polsce może być duża.

Według ECMWF, styczeń 2021 przyniesie temperaturę w normie wieloletniej dla 1 miesiąca 2021. Wpływ na warunki pogodowe będą mieć często wyże. Adwekcja chłodnych mas powietrza da się we znaki w poszczególnych tygodniach pierwszego miesiąca roku. Wtedy też niewykluczone są dwucyfrowe mrozy i opady śniegu. Okresami niże atlantyckie sprowadzą do naszej części Starego Kontynentu cieplejsze masy powietrza. Nie można wykluczyć burz, zwłaszcza typu frontowego oraz spowodowanych adwekcją mas pochodzenia arktycznego. Będą to jednak pojedyncze epizody.

Model CFS prognozuje, że styczeń przyniesie temperaturę powyżej normy. Model europejskim ECMWF wskazuje, że czekają nas chłodniejsze okresy w pogodzie. Nawet z większymi opadami śniegu i mrozami całodobowymi.

Według modelu klimatycznego CFS luty będzie miesiącem ciepłym z temperaturą powyżej normy wieloletniej. Okresy mroźne i śnieżne są jednak prawdopodobne, lecz nie powinno być ich tak dużo jak w styczniu.

Luty będzie miesiącem ciepłym z temperaturą powyżej normy wieloletniej. Okresy mroźne są jednak prawdopodobne, lecz nie powinno być ich tak dużo jak w styczniu.

Ilość opadów ma być w normie, a na północy Polski padać najwięcej według prognoz modelu klimatycznego CFS.

Bardzo ciepły według aktualnych prognoz ma być marzec 2021 z dużym, dodatnim odchyleniem temperatury od normy wieloletniej.

Również na przełomie pór roku Atlantyk odegra kluczowe znaczenie w Europie. Nie można wykluczyć dynamicznych zmian w pogodzie, lecz temperatura przez znaczną część miesiąca będzie powyżej normy.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie