Pogoda długoterminowa na zimę 2021/22. Siarczysty mróz nie będzie rzadki, zdarzą się także obfite opady śniegu i burze śnieżne w Polsce

Pogoda długoterminowa na zimę 2021/22. Silny mróz zdarzy się w naszej części Europy, będą także obfite opady śniegu, a nawet burze śnieżne. Sprawdzimy, co prognozują modele z Ameryki Północnej i naszej części Starego Kontynentu.

Pogoda długoterminowa na zimę 2021/22. Kilka dni ciepłych, nadchodzi ponownie termiczna zima do Polski

1 grudnia 2021 rozpoczęła się meteorologiczna zima. Potrwa ona do 1 lutego 2022. Ta kalendarzowa zima nadejdzie wraz z początkiem trzeciej dekady mijającego miesiąca. Rozpocznie się wtedy też wyraźny spadek temperatury, powróci także całodobowy mróz, częstsze mają być także opady śniegu.

Poniższa mapa obrazuje nam anomalie temperatury w okresie od 16.12.2021 do 22.12.2021 w oparciu o model ICON, biorąc pod uwagę najnowszy okres referencyjny. Zauważamy, że najbliższe dni przyniosą wysokie temperatury, co będzie mieć swoje odzwierciedlenie w odchyleniu temperatury. Najcieplejszy będzie czwartek. Następnie z biegiem czasu temperatura będzie się szybko obniżać, aby na początku przyszłego tygodnia były to wartości poniżej normy klimatologicznej.

pogoda długoterminowa na zimę 2021/22

Pogoda długoterminowa na zimę 2021/22. Trzecia dekada grudnia przyniesie mróz całodobowy i okresowe opady śniegu w Polsce

To już nieuniknione, że trzecia dekada grudnia przyniesie wartości poniżej normy wieloletniej. Najchłodniej będzie na południu, centrum i wschodzie. Nieco cieplej na wybrzeżu i zachodzie. Nie zabraknie w tym okresie opadów śniegu, jak i też większych spadków temperatury, które będą uzależnione od skali adwekcji zimnego powietrza z północy i północnego-wschodu.

pogoda długoterminowa na zimę 2021/22

Orientacyjne prognozy grubości pokrywy śnieżnej od ECMWF i GFS

Wstępna wysokość pokrywy śnieżnej na okres od 16.12.2021 do 25.12.2021 według ECMWF. Prognozy mogą ulec jeszcze korekcie.

pogoda długoterminowa na zimę 2021/22. śnieg w polsce

GFS widzi mniejszy zasięg i grubość pokrywy śnieżnej na okres świąteczny. Dużo śniegu powinno napadać do świąt zwłaszcza w górach i na obszarach podgórskich. Szczególnie na początku przyszłego tygodnia, ale i na nizinach krajobrazy zabielą, a nawet utworzy się większa pokrywa śnieżna. Na północy niewykluczony bałtycki efekt morza.

pogoda długoterminowa na zimę 2021/22. śnieg w polsce

Pogoda długoterminowa na styczeń 2022. Zimny i śnieżny styczeń prognozuje zdecydowana większość modeli europejskich oraz amerykańskich

Wygląda na to, że grudzień zapisze się z temperaturą poniżej normy wieloletniej. Najnowsze prognozy tylko potwierdzają, że najbliżej prawdy będzie model europejski ECMWF, którego aktualizacja z początku miesiąca wyraźnie sygnalizowała ostatni miesiąc roku poniżej termicznej normy.

Prognozowane miesięczne odchylenie temperatury na grudzień 2021 według modelu ECMWF dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i rejonów przyległych.

IMGW-PIB prognozuje wartości w normie i poniżej normy z lat 1991-2020

Według modeli liczonych w IMGW-PIB w styczniu 2022, średnia miesięczna temperatura powietrza w południowej i zachodniej Polsce powinna kształtować się poniżej normy wieloletniej z lat 1991-2020*. Na północy i wschodzie możliwa średnia w normie lub nieznacznie poniżej. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej. Na południu prawdopodobna suma poniżej normy.

Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla stycznia z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na styczeń 2022 r.

Pogoda długoterminowa na zimę 2021/22. Chłodny CFS i ECMWF dla Polski

Także najnowsza aktualizacja modelu klimatycznego CFS widzi styczeń 2022 poniżej normy wieloletniej. To zwiastuje na ogół dominacje chłodnych mas powietrza, czasem większe opady śniegu, a nawet dwucyfrowe mrozy. Istnieje ryzyko burz śnieżnych, które mogą pojawić się w wielu regionach Polski okresami, chociaż ich największe prawdopodobieństwo ma być na Pomorzu. Czasem jednak może uaktywnić się wzór zachodni, który przyniesie odwilż.

Wstępna prognoza średniej miesięcznej anomalii temperatury na wysokości 2 m.n.p.g, biorąc pod uwagę okres referencyjny 1984-2009.

Zbliżony scenariusz pogodowy na styczeń 2022 prognozuje model europejski ECMWF. Dostrzegamy, że na początku roku niskie temperatury, większe opady zimowe nie powinny być rzadkie. Mogą pojawić się nawet wydajne opadowo śnieżne niże z południa Europy, jak i też nurkujące wiry niżowe z północy.

Prognoza miesięcznej anomalii temperatury na styczeń 2022 od ECMWF, biorąc pod uwagę 20-letnią normę klimatologiczną

pogoda w styczniu 2022

Pogoda długoterminowa. W lutym możliwa zmiana, ale nie wszystkie modele to potwierdzają

Według IMGW-PIB, luty 2022 przyniesie w całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020*.

Nieco inaczej widzi to CFS, który sygnalizuje w lutym 2022 dominacje ciepłych, atlantyckich mas powietrza. Pojawić mogą się także napływy z południa. Pomimo prognozowanej miesięcznej anomalii temperatury powyżej normy, poszczególnie tygodnie mogą być chłodniejsze i bardziej śnieżne niż norma z okresu 1984-2009.

Ostatni model, który dziś przeanalizujemy pochodzi z Europy i jest to ECMWF. Pokazuje on również w lutym temperaturę przeważnie powyżej normy wieloletniej. Trudno jednak uznać tak odległą prognozę za wiarygodną, a w kolejnej aktualizacji na początku stycznia możliwa jest zmiana trendu na drugi miesiąc 2022 roku.

ecmwf ciepło