Pogoda długoterminowa październik 2020. Sprawdźmy zatem, co prognozują one dla naszej części Europy. Miejmy jednak na uwadze, że wyliczenia te są obarczone znacznym błędem i mogą ulec zmianie.
Według europejskiego modelu ECMWF, temperatura w skali miesięcznej będzie powyżej normy termicznej dla dziesiątego miesiąca roku, co sugeruje, że może nie zabraknąć okresów wyjątkowo ciepłych z dużymi dodatnimi anomaliami temperatury.
Według modelu CFS w wielu miejscach miesiąc ten będzie w normie opadowej, a na zachodzie i północy padać ma najwięcej. Przeważnie będą to opady związane z niżami atlantyckimi.
Model klimatyczny CFS sugeruje, że czeka nas dominacja pogody wyżowej. Niewykluczone są okresy z “Babim Latem” i złotą polską jesienią. Noce mogą jednak chłodne, co jest typowe dla jesieni. W ciągu dnia operacja słoneczna nie będzie już tak silna jak we wrześniu. Wiele modeli sygnalizuje wysoką aktywność Oceanu Atlantyckiego.
Dominacja wyżów nie zawsze będzie oznaczać złotą polską jesień. Okresami możemy mieć do czynienia z tzw. zgniłymi wyżami. Pod warstwą inwersyjną gromadzić mogą się zanieczyszczenia, ale także mgły i chmury niskie. Głównie typu Stratus i Stratocumulus. Takich sytuacji może być zdecydowanie więcej niż we wrześniu.
Względem półrocza ciepłego do głosu dojdą częściej układy niżowe znad Atlantyku wraz z frontami atmosferycznymi. Byłe huragany, które ulegną przekształceniu w głębokie niże umiarkowanych szerokości geograficznych sprowadzić mogą do Polski wyjątkowo ciepłe masy powietrza z południa Europy, dlatego przekroczenie 20 stopni, zwłaszcza na południu i zachodzie w ciągu dnia jest prawdopodobne. W tylnych częściach cyklonów może następować adwekcja zimnych mas powietrza z północy i północnego-zachodu. W skali miesięcznej będzie to miesiąc ciepły.
Pomimo prognozowanej dodatniej anomalii temperatury w skali miesięcznej, nie można wykluczyć kilku okresów chłodniejszych. Wtedy też temperatura w ciągu dnia może obniżyć się poniżej 10 stopni w ciągu dnia. Nocami miejscami chwycić mogą przymrozki. Nie można wykluczyć, że w sytuacji spływu chłodniejszych mas powietrza na nizinach wystąpią epizody zimowe i pierwsze opady śniegu. Całodobowy mróz jest jednak mało prawdopodobny na nizinach.
Burze występować będą lokalnie. Zwłaszcza o charakterze adwekcyjnym. Nie można wykluczyć burz frontowych. Szczególnie w sytuacji pojawienia się aktywnych niżów znad Atlantyku. Jesienne wichury w naszych szerokościach geograficznych mogą wystąpić na początku jesieni. Dużo zależeć będzie jednak od rozkładu pola ciśnienia i geopotencjału. Zmienność pogody na początku jesieni może być duża. Głównie za sprawą znacznych kontrastów termicznych między północą a południem.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC