Pogoda długoterminowa na październik 2021. Temperatura w normie wieloletniej, czasem silny wiatr, burze, jak i też mgły oraz zgniłe wyże w Polsce

Pogoda długoterminowa na cały październik 2021 dla Polski. Temperatura prawdopodobnie w normie wieloletniej. Niewykluczony okresami silny wiatr, burze, jak i też mgły oraz zgniłe wyże w Polsce. Dokonamy przeglądu najnowszych prognoz europejskich oraz amerykańskich modeli numerycznych.

Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020*. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w normie. Na zachodzie możliwa suma opadów poniżej normy, chociaż to wydaje się mało prawdopodobne.

długoterminowa na październik 2021. Temperatura w normie wieloletniej, czasem silny wiatr

Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla października z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na październik 2021 r według IMGW-PIB.

opady i temperatura w październiku

Pogoda długoterminowa. Możliwa dominacja wyżowej pogody, ale czasem pojawi się w naszej części Europy aktywna cyrkulacja zachodnia

Orientacyjna prognoza modelu sezonowego CFS wskazuje, że w październiku czeka nas wyraźna dominacja pogody wyżowej. Możliwe zgniłe wyże. Wiele jednak wskazuje, że nie będzie to tylko miesiąc ze stabilną wyżową aurę. Pogodę okresami kształtować będą niże znad Atlantyku prowadzące do dużej zmienności pogody. Czasem pojawić mogą się układy niżowe znad południowej i południowo-wschodniej Europy, przynosząc wilgotną pogodę.

ciśnienie w polsce i europie

Wstępne wyliczenia modelu klimatu (CFS) wskazują, że październik ma być na przeważającym obszarze Polski miesiącem powyżej normy, miejscami na zachodzie i północy w normie. Kłóci się to niejako z prognozą anomalii ciśnienia, jaka wskazuje na dominacje pogody wyżowej. Zazwyczaj przy wyżowej aurze opadów jest niewiele, a jesienią i zimą zalega zachmurzenie podinwersyjne, mgły oraz zamglenia, występują też opady atmosferyczne o niewielkim natężeniu. Przeważnie o charakterze deszczu, czasem również śniegu ziarnistego.

pogoda. wilgotny październik 2021

Pogoda. Nie powinien być to zimny miesiąc. Mogą zdarzyć się adwekcje ciepła z południa

Amerykański model CFS sygnalizuje, że średnia miesięczna anomalia temperatura ma być na przeważającym obszarze Polski w normie wieloletniej. Jedynie na południu sygnalizuje temperaturę powyżej normy, gdzie najczęściej może docierać ciepłe powietrza znad południowej Europy, a nawet Afryki.

pogoda. temperatura w normie i powyżej

Natomiast europejski model ECMWF wskazuje, że październik najcieplejszy będzie w północnej części kraju. Natomiast na południowym-wschodzie mogą być to wartości w normie wieloletniej.

pogoda. temperatura według ecmwf

Nie można wykluczyć, że w październiku wystąpią pierwsze epizody z opadami śniegu na nizinach. Jednak przez znaczną część czasu padać ma w naszych szerokościach geograficznych deszcz. Nie utworzy się zatem pokrywa śnieżna na dłuższy okres czasu. Aczkolwiek na obszarach podgórskich i górskich zdarzą się kolejne opady śniegu, które nie są niczym nadzwyczajnym jesienią. Nocami można spodziewać się przymrozków. Okresami wpływ na pogodę mogą mieć wyże, które nie zawsze przyniosą pogodną aurę. Utrzymywać mogą się podinwersyjne chmury Stratus oraz Stratocumulus i mgły o różnej rozciągłości pionowej. Niewykluczone, że problem smogu może się wyraźnie nasilić względem ubiegłych miesięcy w związku z coraz niższymi temperaturami, które wymuszą rozpoczęcie w pełni sezonu grzewczego. W warunkach niewielkiej różnicy ciśnienia i silnej inwersji problem ten może być spory.

Długoterminowa prognoza pogody ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Pomimo coraz większej ilości danych i wydajnych superkomputerów, nie jest możliwy precyzyjny opis pogody z tak dużym wyprzedzeniem czasowym. Nie można wykluczyć krótkotrwałych zjawisk ekstremalnych. Wkrótce przedstawimy kolejne prognozy.