Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał powróci na krótko. Niskie i umiarkowane temperatury na dłużej w Polsce. Rzadsze gwałtowne burze

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał powróci do Polski na moment, lecz nie będzie to tak silna fala upałów jak na przełomie czerwca i lipca. Prognozowane na ogół niskie i umiarkowane przez dłuższy okres czasu. Zdarzą się jednak czasem gwałtowne burze.

Pogoda długoterminowa. Fala upałów nieprędko w Polsce

Mamy początek lipca, więc wiele osób w tym okresie planuje swój wypoczynek w górach, nad jeziorami oraz polskim morzem. Przeanalizujemy, jaki jest możliwy trend w pogodzie do końca drugiej dekady lipca.

Po fali upałów z przełomu czerwca i lipca nie ma już śladu w Polsce, chociaż w niedzielę od zachodu temperatura zaczęła rosnąć i najcieplej było na zachodzie, natomiast najchłodniej na wschodzie, przez większą część dnia zalegało zachmurzenie warstwowe, które hamowało dopływ promieni słonecznych. Najcieplejsze dni w nadchodzącym tygodniu powinny przypaść na poniedziałek i wtorek.

Prognozowana anomalia temperatury na okres od 3.07.2022 do 9.07.2022 według modelu ICON.

Ukazuje nam, że szczyt ocieplenia przypadnie na początek przyszłego tygodnia. Następnie w drugiej połowie tygodnia wartości na termometrach w całym kraju spadną do wartości poniżej średniej wieloletniej.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał powróci na krótko. Niskie i umiarkowane temperatury na dłużej w Polsce. Rzadsze gwałtowne burze

Pogoda długoterminowa. Pierwsza dekada lipca bez rewelacji pod względem temperatury w Polsce

Upał zdarzy się na południu i południowym-wschodzie jutro. Następnie od wtorku obserwowany będzie spadek temperatury, który spowodowany ma być adwekcją znacznie chłodniejszej masie powietrza i wystąpieniem opadów. Szczyt ochłodzenia powinien przypaść na drugą połowę najbliższego tygodnia. Najchłodniej ma być na przełomie 1 i 2 dekady lipca, kiedy to jak lato wartości okażą się niskie. Ograniczy to jednak w pewnym stopniu parowanie i dalsze pogłębianie się suszy. Będą dni, kiedy to temperatura w najcieplejszym momencie może być w okolicach 20°C.

Prognozowana średnia dobowa temperatura powietrza nie wskazuje, aby z Polski wycofało się termiczne lato. Średnia dobowa przez większość czasu powinna być typowa dla lata, bądź niewiele poniżej średniej dobowej 15°C. Najchłodniej powinno być nad morzem oraz na północnym-wschodzie i w górach oraz obszarach podgórskich.

Wyliczana średnia dobowa na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS

termiczne lato utrzymane

Upał nie będzie tak silny jak w ubiegłych tygodniach. Widzimy, że na dni upalne mają szanse zwłaszcza mieszkańcy południowej i zachodniej części Polski w najbliższych 10 dniach. Tych dni do połowy lipca nie powinno być jednak wiele.

Prognozowana maksymalna temperatura na 10 dni według modelu GFS dla Europy i obszarów przyległych

umiarkowane i wysokie temperatury w europie

Chłodniejszy okres synoptyczny wpłynie finalnie na średnią anomalie temperatury na 10 dni. Wyjść może ona w okolicach normy wieloletniej dla okresu bazowego 1979-2000. Pojawiają się nawet na mapie niewielkie obszary z ujemnym odchyleniem od średniej klimatycznej dla lipca. Poszczególnie dni mogą przynieść okresy chłodniejsze niż zwykle doświadczamy w siódmym miesiącu roku.

Wyliczana średnia anomalia temperatury na okres od 3.07.2022 do 13.07.2022 według modelu GFS/CFSR

pogoda dlugoterminowa. w normie wieloletniej

Pogoda długoterminowa. Okresami dynamika w pogodzie może być duża w Polsce

Z prognoz numerycznych wygląda na, że na przełomie 1 i 2 dekady lipca Polska znajdzie się pomiędzy antycyklonem znad Atlantyku Północnego. Nie oznacza to jednak, że warunki pogodowe przez cały czas okażą się stabilne. Okresami przejdą przez nasz kraj zatoki niżowe oraz strefy frontowe, przynosząc opady i burze. Z uwagi na trwający sezon burzowy i dominujące opady pochodzenia burzowego, zalecamy śledzić bieżące prognozy, dane radarowe, zdjęcia satelitarne i detektory wyładowań. Metody teledetekcyjne to najskuteczniejszy sposób do zorientowania się, czy w naszym obszarze przechodzą burze.

Orientacyjna prognoza średniej wartości ciśnienia na 10 dni według modelu GFS

wyż od zachodu w Polsce

Przed nami więcej opadów. Poprawić może to sytuacje hydrologiczną

Najwięcej opadów spodziewamy się w okresie od 5.07.2022 do 6.07.2022. Wtedy to najwięcej opadów atmosferycznych prognozujemy na południu, południowym-wschodzie. Mogą pojawić się również burze. Opady do naszej części Europy wkroczą od południa. Deszcz o tej porze roku jest niezwykle potrzebny, dodatkowo należy mieć na uwadze pogłębiającą się suszę i powszechną niżówkę hydrologiczną na rzekach. Opadów i burz nie powinno również zabraknąć na przełomie 1 i 2 dekady lipca w Polsce.

Orientacyjna prognoza wysokości opadów na okres od 3.07.2022 do 13.03.2022 według modelu ECMWF. Miejmy na uwadze, że rozkład i wysokość opadów może ulec zmianie

najwięcej opadów na wschodzie w Polsce

Pomimo że przez większość czasu znajdziemy się w zasięgu wyżu, to i tak okresami zaznaczą się fronty atmosferyczne, przynosząc opady i burze. Model GFS widzi również całkiem sporo opadów. Miejmy nadzieje, że upragnione przez wiele osób większe i dłuższe opady na przełomie 1 i 2 dekady lipca nadejdą, poprawiając sytuacje na rzekach i polach oraz ogrodach.

Pogoda długoterminowa. Wstępna wysokość opadów w okresie od 3.07.2022 do 13.07.2022 według modelu GFS

pogoda długoterminowa. opady obfite poprawa hydro sytuacji

Na fale upałów poczekamy przynajmniej do drugiej połowy lipca w Polsce

Orientacyjna prognoza wiązek modelu ECMWF na ponad 2 tygodnie. Dotyczy wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g), co pozwala nam charakteryzować właściwości mas powietrza, które docierają nad dany obszar. W tym przypadku Warszawę.

chłodno na dłużej

Orientacyjna prognoza wiązek według modelu ECMWF na ponad 2 tygodnie dla Warszawy. Standardowa wysokość pomiarowa 2 m n.p.g dla stolicy naszego kraju

odbicie możliwe w drugiej połowie lipca 2022

Reasumując, początek lipca przyniesie dłuższy odpoczynek od upałów. Wartości na termometrach będą najczęściej umiarkowane, czasem niższe niż zwykle w tym okresie. Pierwsze dni nowego tygodnia mają szanse przynieść krótki upał głównie w dzielnicach południowych i wschodnich oraz częściowo centralnych. Dynamika w pogodzie będzie duża zwłaszcza okresie od 5.07.2022 do 6.07.2022, kiedy to wkroczy strefa opadów z południa. Niewykluczone są następne zjawiska burzowe w Polsce. Przed nami chłodny przełom 1 i 2 dekady lipca. Najniższych wartości spodziewamy się nad morzem oraz na północnym-wschodzie i w rejonach górskich oraz podgórskich. Z prognoz numerycznych jasno wynika, że fale upałów mogą nadejść w okolicach połowy miesiąca. Będziemy jednak te prognozy weryfikować, gdyż mogą ulec wyraźnej zmianie.