Pogoda. Długoterminowa prognoza. Wystąpi upał, będą 33°C i silne burze w Polsce

Przeważający obszar Polski pozostaje w czwartek pod wpływem słabnącego wyżu „EMIL”. Jedynie na krańcach południowych i południowo-zachodnich zaznaczy się zasięg płytkiej zatoki niżowej. Prognozowane są dziś burze w Sudetach, Tatrach oraz w Beskidzie Zachodnim. Spodziewany jest upał na zachodzie, co oznacza, że temperatura przekroczy 30 stopni. W kolejnych dniach dalej gorąco i upalnie. Na początku przyszłego tygodnia możliwe są dni z temperaturą powyżej 30 stopni na przeważającym obszarze naszego kraju.

W najbliższych 10 dniach temperatura w wielu miejscach Polski będzie powyżej normy termicznej dla sierpnia. Najwyższe temperatury są prognozowane zachodzie, gdzie możliwe są przez wiele dni upału.

Średnia dobowa temperatura powietrza wyniesie w okresie od 13.08.2020 do 23.08.2020 od 19°C do 21°C w naszej części Europy.

Temperatura minimalna nocami wyniesie w tym okresie od 12°C do 14°C w Polsce.

Nasz kraj zacznie dostawać się pod wpływ układów niskiego ciśnienia, dlatego na przełomie 2 i 3 dekady sierpnia możliwe są większe opady pochodzenia konwekcyjnego i silne burze.

Już w czwartek, 13 sierpnia 2020 na zachodzie termometry pokażą nawet 32 stopnie, zatem wystąpi upał. Najchłodniej będzie w tym czasie na polskim wybrzeżu oraz na Suwalszczyźnie i obszarach podgórskich.

W piątek upał w dalszym ciągu na zachodzie. Temperatura w cieniu wyniesie nawet 31-32 stopnie. W centrum, na południu i wschodzie będzie to tylko dzień gorący, gdyż temperatura przekroczy 25 stopni, lecz nie osiągnie 30 stopni. Należy spodziewać się burz głównie na obszarach podgórskich i górskich Polski południowej.

Weekend przyniesie niewielkie ochłodzenie w Polsce, ale i tak na przeważającym obszarze Polski wystąpi dzień gorący, gdyż temperatura przekroczy 25 stopni. Należy spodziewać się burz na krańcach południowych.

Upalnie ponownie zrobi się od niedzieli. Termometry na zachodzie pokażą nawet 30 stopni, nieco chłodniej będzie w tym czasie na pozostałym obszarze Polski do 28 stopni. Jedynie na obszarach podgórskich do 19-20 stopni. Burz należy spodziewać się na obszarach podgórskich i górskich naszego kraju.

Poniedziałek będzie gorący i upalny na przeważającym obszarze Polski. Na zachodzie kraju termometry pokażą nawet 32 stopnie. Niewykluczone są lokalne burze w wielu miejscach RP. Zwłaszcza popołudniu i wieczorem.

Od wtorku ponownie nieco chłodniej, ale gorące i upalne dni mogą wrócić do Polski na początku 3 dekady sierpnia, okresami należy spodziewać się również silnych burz.

Ponownie upały wrócą na początku przyszłego tygodnia, ale prognozy te mogą ulec jeszcze zmianie.