Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa. Rewolucja w pogodzie przed nami. Silne upały powyżej 35 stopni i gwałtowne burze uderzą w PolscePogoda długoterminowa. Wielki przełom w pogodzie przed nami. W drugiej dekadzie sierpnia 2023 r. czeka nas powrót dni gorących, a następnie upalnych. Wskazywaliśmy w minionych dniach oraz tygodniach, że druga połowa miesiąca może zaskoczyć nas bardzo wysokimi temperaturami i jest duże prawdopodobieństwo, że taki scenariusz prognostyczny sprawdzi się. Nie zmienia to faktu, że pierwsza część miesiąca zapisze się jako chłodna, lecz kolejne tygodnie zaczną odrabiać straty, przynosząc na końcówkę meteorologiczna lata bardzo wysokie temperatury.

Zimny początek ostatniego miesiąca meteorologicznego lata

Nie zmienia to faktu, że do 8 sierpnia 2023 r., występuję ujemna anomalia temperatury praktycznie na obszarze całej Polski. Średnia anomalia wynosi około 2 stopni poniżej normy klimatycznej. Jedynie na północnym wschodzie są to wartości w normie wieloletniej. Na zachodzie temperatura jest niższa o ponad 3 stopnie, względem okresu bazowego 1991-2020 r.

Anomalia temperatury powietrza za okres od 1.08.2023 r. do 8.08.2023 r., uwzględniając okres referencyjny 1991-2020 r.

ujemna anomalia w Polsce
Ujemna anomalia w Polsce

Nie zmienia to faktu, że pierwsza połowa sierpnia 2023 r. zapisze się jako chłodna na przeważającym obszarze kraju. Cieplejsze dni, które nadejdą pod koniec bieżącego i na początku przyszłego tygodnia spowodują, że zredukowane zostanie ujemne odchylenie do około -0.7°C.

silna anomalia ujemna
Pierwsza połowa sierpnia z niewielką ujemną anomalią, potem będzie ona coraz szybciej redukowana

Interesująco wyglądają mapy, które przedstawiają dobowe anomalie temperatury w okresie od 9.08.2023 r. do 15.06.2023 r. Dostrzegamy, że już w weekend zaznaczy się napływ znacznie cieplejszych mas powietrza, a już w niedzielę i na początku przyszłego tygodnia anomalia temperatury stanie się dodatnia. Przyszły tydzień z możliwą falą upałów i nocami tropikalnymi.

Pogoda długoterminowa. Silne ocieplenie w Polsce

ujemna anomalia w Polsce
Ujemna anomalia temperatury w Polsce

Pogoda długoterminowa. Prognozowana maksymalna temperatura na okres od 9.08.2023 r. do 18.08.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski według modelu ECMWF

wysoka temperatura w kraju
Wysoka temperatura w Polsce

Będzie upał prawdopodobnie już w najbliższy weekend

Jeszcze wyższe wartości prognozuje nam model WRF-GFS Medium, który wskazuje, że już weekend na zachodzie temperatura sięgnie 30°C. W kolejnych dniach wysokie temperatury zaczną rozlewać się na cały kraj. Dlatego niewykluczone, że w niedzielę i poniedziałek będzie upalnie. Niewykluczone, że najdłuższa w tym roku fala upałów potrwa praktycznie bez przerw do końca 2 dekady sierpnia. Dodatkowo zdarzyć mogą się noce tropikalne. Okresami rozwiną się burze w masie pochodzenia zwrotnikowego, powodując lokalne szkody. Aura może rozpieścić tych, którzy zaplanowali wypoczynek w drugiej dekadzie sierpnia, gdyż z każdym dniem będzie coraz cieplej.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana maksymalna temperatura na okres od 10.08.2023 r. do 19.08.2023 r. według modelu WRF-GFS Medium dla Polski

fala upałów przed nami
Pogoda długoterminowa. Fala upałów nawiedzi Polskę, lecz jej długość może ulec zmianom

Zimna pierwsza dekada sierpnia 2023 r. szybko odejdzie w zapomnienie. Zmierza do nas silne ocieplenie

Czeka nas zatem rewolucja w pogodzie, gdyż zgodnie z prognozami pierwsza dekada sierpnia rozczarowała w całej Polsce. Mieliśmy wyjątkowo niskie temperatury, bardziej charakterystyczne dla jesieni, duże kontrasty termiczne, silne burze, wichurę i sztorm na Morzu Bałtyckim oraz obfite opady wielkoskalowe, które skutkowały podtopieniami. Adwekcji coraz cieplejszych mas powietrza w kolejnych dniach, sprzyjać ma rozbudowa pola podwyższonego ciśnienia, stabilizując warunki pogodowe oraz przynosząc pogodną aurę.

Pogoda długoterminowa. Ujemna anomalia w Polsce

Wysokie temperatury przed nami. Apogeum ciepła w sierpniu da się we znaki

Jeśli prognozy się sprawdzą, to już od piątku do Polski zaczną wracać dni gorące, czyli takie, gdy temperatura wynosi od 25°C do 29°C. Prawdopodobnie o dniach upalnych, czyli takich, gdy notujemy 30°C w klatce meteorologicznej będziemy mogli powiedzieć w najbliższy weekend. Prawdopodobnie kulminacyjna fala wysokich temperatur przypadnie na okres od 13.08.2023 r. do 19.08.2023, ale niewykluczone, że upał da się we znaki nawet w pierwszych dniach trzeciej dekady sierpnia. Nie można wykluczyć, że będzie to najdłuższa fala upałów w tym roku.

Trend w kierunku cieplejszego wzorca jest przesądzony, lecz okresami pojawią się gwałtowne burze, które miejscami spowodują szkody. Na bardziej precyzyjne prognozy burzowe i skalę oraz długość upału przyjdzie nam jednak poczekać. Generalnie nie przewiduje się na ten moment, aby padało tak często i dużo jak w pierwszych tygodniach sierpnia.

Pogoda długoterminowa. Prognoza średniej anomalii temperatury na 2 m w okresie od 9.08.2023 r. do 16.08.2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa. Silne ocieplenie przed nami
Ujemna anomalia temperatury ustąpi

Pogoda długoterminowa. Prognoza wstępna anomalii temperatury na okres od 16.08.2023 r. do 23.08.2023 r. według modelu CFS

przełom w pogodzie przed nami
Bardzo duża dodatnia anomalia w drugiej połowie sierpnia 2023 r. Będzie to rewolucja w pogodzie

Pogoda długoterminowa na okres od 23.08.2023 r. do 30.08.2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

wysokie temperatury w kraju
Dodatnie anomalie w kolejnych tygodniach

Pogoda długoterminowa. Prognoza średniej anomalii temperatury na kolejne tygodnie w oparciu o model ECMWF EPS dla Polski

pogoda jeszcze zaskoczy w sierpniu 2023 r.
Pogoda długoterminowa. Średnie tygodniowe anomalie

Pogoda długoterminowa. Prognoza anomalii sumy opadów na kolejne tygodnie

pogoda długoterminowa.
Pogoda długoterminowa. Prognoza sum opadów

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski. Prognozy na bieżąco monitorujemy.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz