Pogoda długoterminowa na cały sierpień 2021. Fatalne najnowsze prognozy. Modele widzą okresy chłodu, rzadsze upały i burze w Polsce

Pogoda długoterminowa na sierpień 2021 dla Polski. Złe najnowsze prognozy sezonowe na kolejne tygodnie. Modele amerykańskie i europejskie widzą okresy chłodu, rzadszy ma być upał w ostatnim miesiącu meteorologicznego lata. Będą także silne burze. Sprawdzamy najnowsze prognozy numeryczne na ósmy miesiąc roku.

Dobiega końca ciepły, okresami wilgotny i burzowy lipiec w naszej części Europy. Prognozy sezonowe sprawdziły się dobrze, zatem czas sprawdzić najnowsze wyliczeń na ostatni miesiąc meteorologicznego lata. Przyjrzymy się jeszcze wstępnej prognozie anomalii miesięcznej, w odniesieniu do okresu referencyjnego 1991-2020. Dostrzegamy, że w całym kraju lipiec zapisze się jako ciepły i wilgotny. Obserwowano w wielu regionach wysoką aktywność burzową. Widzimy, że nietypowo rozkłada się obszar najwyższej dodatniej anomalii temperatury, która jest najwyższa na wschodzie, najmniejsza natomiast na zachodzie.

Prognozowana anomalia miesięczna do końca lipca 2021 według modelu ICON, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020. Żródło grafiki: meteomodel.pl

pogoda w lipcu 2021

Najnowsze prognozy CFS wskazują, że czeka nas spora zmiana trendu w pogodzie. Na mapach anomalii temperatury miesięcznej widzimy ujemne odchylenie temperatury na przeważającym obszarze Polski. Najchłodniej może być na zachodzie i północy kraju, gdzie może być średnio 1-2 stopnie chłodniej od normy. Na pozostałym obszarze temperatura ma być w normie wieloletniej. Poniższa mapa przedstawia prognozę modelu sezonowego CFS, inicjowaną warunkami brzegowymi w okresie od 18.07.2021 do 27.07.2021.

Pogoda. anomalia temperatury. pogoda długoterminowa sierpień

Sprawdzamy również prognozę miesięcznej anomalii opadów na sierpień 2021 dla Polski. Widzimy podobną prognozę opadów jak w lipcu. Aczkolwiek temperatura w skali miesięcznej będzie prawdopodobnie niższa. W wielu regionach może być w skali miesięcznej poniżej normy. Nie można wykluczyć, że w ostatnim miesiącu lata dominować będzie pogoda niżowa, co oznaczać będzie częste przechodzenie frontów z zachodu na wschód. Aktywna może być cyrkulacja strefowa, skutkując zmienną aurą i częstymi opadami atmosferycznymi i burzami. Szczególnie gwałtownymi w cieplejszych masach powietrza.

Pogoda. Opady w sierpniu 2021. pogoda długoterminowa sierpień

Pogoda. Ochłodzenie nadejdzie na przełomie lipca i sierpnia

Prognozy numeryczne wskazują, że zwrotnikowe powietrze zostanie wyparte prawdopodobnie całkowicie z Polski na początku sierpnia. Jedynie pod koniec lipca zaznaczy się okresami na wschodzie, południu i południowym-wschodzie. Dlatego też tam będzie najcieplej, zdarzą się również silne burze, które mogą powodować szkody.

Dostrzegamy, że koniec miesiąca nie będzie tak gorący i upalny jak poprzednie tygodnie lipca. Widzimy, że najdłużej ciepło będzie na wschodzie. Wraz z początkiem sierpnia na obszarze całej Polski temperatura spadnie. Oczekiwany jest chłodniejszy okres synoptyczny. Temperatura ma być niższa o średnio 2°C/4°C względem okresu referencyjnego 1991-2020.

pogoda. anomalia przelom lipiec i sierpien

Pogoda długoterminowa sierpień 2021. CFS chłodny na pierwsze tygodnia sierpnia

Najnowsze prognozy sezonowe przedstawiające anomalie tygodniowe nie pozostawiają wątpliwości. Czeka nas dość chłodny okres synoptyczny. Dlatego sprawdzimy orientacyjne mapy anomalii tygodniowych.

Model sezonowy CFS sygnalizuje na przeważającym obszarze Polski temperaturę poniżej normy wieloletniej na zachodzie, północy kraju oraz centrum. Najcieplej ma być w tym okresie na południu i wschodzie, gdzie okresami może dotrzeć cieplejsza masa powietrza. Przeważnie jednak nasza część Europy znajdzie się w chłodniejszej masie polarno morskiej płynącej głównie znad Atlantyku Północnego. Aurę kształtować ma cyrkulacja strefowa, na ogół o składowej zachodniej, czasem południowo-zachodniej.

Prognozowane odchylenie temperatury na wysokości 2 m.n.p.g w okresie od 3.08.2021 do 10.08.2021 dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych.

pogoda długoterminowa sierpień. Anomalia na okres od 3.08.2021 do 10.08.2021

Najczęściej ciepłe masy powietrza dotrą prawdopodobnie do południowej i wschodniej części kraju

Spoglądamy dalej na mapy średnich anomalii tygodniowych w oparciu o model CFS na okres od 10.08.2021 do 17.08.2021. Dostrzegamy, że największa ujemna anomalia temperatury jest prognozowana na zachodzie i północy kraju. Prawdopodobnie najcieplej będzie w tym okresie na południu i wschodzie, gdzie temperatura ma być przeważnie w normie, a nawet lekko powyżej normy klimatologicznej dla tego okresu.

Prognozowana średnia anomalia na wysokości 2 metrów n.p.g w okresie od 10.08.2021 do 17.08.2021 według CFS dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa sierpień. anomalia na okres od 10.08.2021 do 17.08.2021

Bardziej optymistyczne prognozy obserwujemy na przełomie 2 i 3 dekady sierpnia. Wtedy to według CFS temperatura ma być na przeważającym obszarze Polski powyżej normy wieloletniej. Jedynie na zachodzie widzimy uśrednione wartości w normie, bądź lekko poniżej normy wieloletniej. Musimy jednak pamiętać, że wyliczenia numeryczne na tak odległy okres mogą ulec korekcie. Pomimo prognozowanej ujemnej anomalii temperatury w wielu regionach. Dni gorące, a nawet fale upałów mogą się zdarzyć. Jednak prawdopodobnie z mniejszą intensywnością niż w lipcu. Czasem i miejscami dokuczać będą nam burze o wysokim natężeniu.

pogoda w sierpniu 2021

Najkorzystniej na ten moment wyglądają prognozy anomalii tygodniowych pod koniec sierpnia. Wtedy też na obszarze całej Polski temperatura ma być znacznie powyżej normy wieloletniej. To może być szczególnie gorący i upalny okres synoptyczny na południu i centrum kraju. Jednak możemy nie uniknąć w powietrzu zwrotnikowym groźnych burz. Miejmy jednak na uwadze, że prognozy na tak odległy okres są obarczone znacznym błędem prognostycznym i mogą ulec sporej korekcie. Zarówno w kierunku większej dodatniej anomalii temperatury albo ochłodzenia.

upaly w polsce na cfs

Pogoda długoterminowa na sierpień. GEFS również wskazuje na silne ochłodzenie wraz z początek sierpnia

Kolejny model, jaki użyjemy to GEFS, czyli Global Ensemble Forecast System – to model pogody stworzony przez National Centers for Environmental Prediction. Cechuje się dużą sprawdzalnością, jeśli chodzi o określanie trendu w pogodzie na kilka tygodni do przodu. W tym przypadku przejrzymy mapy średnich anomalii.

Pierwsze dni sierpnia według amerykańskiego modelu GEFS będą rozczarowywać w wielu regionach Polski. Dostrzegamy jednak, że najcieplej będzie wtedy na krańcach południowych oraz wschodnich. Są to jednak wartości uśrednione dla całego okresu od 1.08.2021 do 6.08.2021. Najniższe temperatury są prognozowane na zachodzie i północy. Zdarzą się jednak prawdopodobnie dni z temperaturą znacznie poniżej normy wieloletniej w całym kraju za sprawą napływu powietrza znad Atlantyku Północnego. Niże wędrujące z zachodu na wschód przyniosą częste opady, a w warunkach zwiększonego gradientu ciśnienia nie zdziwią nas silniejsze wiatry. Szczególnie odczuwalne nad morzem.

pogoda długoterminowa sierpień. gefs i trend

Bardziej optymistycznie niż prognoza CFS, wygląda jedna z realizacji numerycznych modelu GEFS na okres od 6.08.2021 do 11.08.2021. Według tego modelu, na przeważającym obszarze Polski temperatura będzie w normie wieloletniej, a miejscami na południu, centrum i wschodzie lekko powyżej normy. Głównie na krańcach zachodnich wartości mają być poniżej normy wieloletniej. Inny scenariusz na przełom 1 i 2 dekady sierpnia może wynikać z odmiennych danych brzegowych, innych założeń fizycznych, a nawet brania pod uwagę innego okresu referencyjnego. W dalszej części wpisu przeanalizujemy na pewno prognozy europejskiego modelu ECMWF dla porównania.

pogoda długoterminowa sierpień. okres od 6.08.2021 do 11.08.2021

Pogoda długoterminowa na sierpień 2021. ECMWF z ujemną anomalią na pierwsze tygodnie sierpnia

Praktycznie na sam koniec sprawdzamy prognozy na poszczególne tygodnie sierpnia według europejskiego modelu ECMWF. Niewykluczone, że w kolejnych aktualizacjach tego modelu dojdzie do zmiany w kierunku temperatury w normie, bądź powyżej normy wieloletniej. Prognozy anomalii tygodniowych charakteryzują się całkiem sporą sprawdzalnością do 2 tygodni naprzód. Potem jednak często mocno się zmieniają, dlatego każdą prognozę długoterminową traktujmy jako pewien prawdopodobny trend w pogodzie, który może ulec wyraźnym zmianom. Precyzyjne opisanie warunków pogodowych z dużym wyprzedzeniem czasowym nie jest możliwe, dlatego często obserwuje się odchylenia temperatury i opadów na poszczególne tygodnie do przodu. Nigdy nie są to jednak prognozy wiążące. Szczególnie powyżej 7-10 dni.

Na sam początek analizujemy mapy przedstawiające średnią anomalie temperatury w okresie od 26.07.2021 do 1.07.2021 według modelu ECMWF. Dostrzegamy, że w tym okresie najwyższa dodatnia anomalia jest obserwowana na południu, centrum i wschodzie. Chłodniej jest na zachodzie kraju. Jest to szczególnie wilgotny okres synoptyczny na południu, częściowo centrum i wschodzie, gdzie obserwujemy szczególnie liczne i intensywne burze.

model ecmwf i cieplo

Dużo bardziej niekorzystnie wyglądają prognozy anomalii tygodniowych na okres od 2.08.2021 do 8.08.2021. Dostrzegamy, że europejski model ECMWF widzi w całym kraju ujemne odchylenie temperatury od normy klimatologicznej. Zdecydowanie bardziej optymistyczny jest na zbliżony przedział czasowy CFS oraz GEFS, prognozując temperaturę częściej w normie na krańcach południowych i wschodnich, południowo-wschodnich. W kolejnych odsłonach modeli sprawdzimy, w którym kierunku trend będzie utrzymany.

chlod w prognozach

Pogoda długoterminowa sierpień 2021. Tak długie okresy chłodu z ECMWF nie muszą się sprawdzić

Spoglądamy następnie na orientacyjne prognozy modelu ECMWF, które przedstawiają odchylenie temperatury od normy wieloletniej w okresie od 9.08.2021 do 15.08.2021. Obszar chłodu jest większy, niż w przypadku prognoz CFS oraz GEFS. Poniższy trend może ulec zmianie, gdyż to prawdopodobnie na południu i wschodzie temperatura ma być w normie, a nawet znacznie powyżej normy wieloletniej.

model ecmwf anomalia

Prognozy na przełom 2 i 3 dekady sierpnia traktujmy mocno orientacyjnie, gdyż prawdopodobnie w tym okresie cieplejsze masy powietrza obejmą wiele regionów Polski. Tak sugeruje to chociaż model CFS. Nikt nie ma jednak „szklanej kuli” i nie odważy się teraz wskazać, który model będzie bliżej prawdy. ECMWF sygnalizuje w okresie od 16.08.2021 do 22.08.2021 temperaturę poniżej normy wieloletniej na południu. Niewykluczone, że jednak będzie cieplej.

ecmwf i trend w pogodzie

Na koniec sierpnia europejski model ECMWF wskazuje na temperaturę w normie klimatologicznej. To oznacza, że temperatura będzie typowa dla sierpnia w tym okresie. Jednak amerykański model CFS sygnalizuje bardzo ciepły, okresami upalny okres synoptyczny. Z uwagi na odległy termin i możliwość dużych zmian w prognozach, wkrótce przedstawimy kolejne prognozy po aktualizacjach modeli.

pogoda długoterminowa sierpień i koniec sierpnia

Chłodny początek sierpnia, potem możliwa zmiana

Na początku sierpnia wyraźny wpływ na przebieg warunków pogodowych na obszarze Polski będzie mieć cyrkulacja strefowa. Zatem na stabilne warunki pogodowe nie mamy co liczyć. Często z tego powodu z zachodu na wschód przemieszczać mają się fronty atmosferyczne, prowadząc do dużej niestabilności w pogodzie. Nie można jednak wykluczyć, że zdarzą się napływy cieplejszej masy powietrza z południowego-zachodu. Szczególnie w ciepłych wycinkach niżów.

Częściej mamy być jednak w chłodniejszym powietrzu znad Atlantyku. Opady w pierwszej dekadzie nowego miesiąca mają być częste, czasem też silniej powieje. Może nie być to idealny okres na wypoczynek nad morzem z uwagi na niskie temperatury oraz okresami większe opady, jak i też sporo chmur. Przeważnie na termometrach zobaczymy w tym okresie od 19°C do 28°C. Pojedyncze dni gorące są możliwe, ale częściej mają być to wartości w okolicach 20°C/24°C. Niewykluczone, że na przełomie 1 i 2 dekady sierpnia pojawi się upał. Szczególnie na południu, częściowo centrum i wschodzie. Skala, jak i też jego natężenie z uwagi na odległy termin może ulec jeszcze dużym zmianom.

Długoterminowa prognoza pogody ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Pomimo coraz większej ilości danych i wydajnych superkomputerów, nie jest możliwy precyzyjny opis pogody z tak dużym wyprzedzeniem czasowym. Nie można wykluczyć krótkotrwałych zjawisk ekstremalnych. Szczególnie o charakterze burzowym, co może powodować lokalnie duże szkody.