Pogoda na cały sierpień 2024 r. dla Polski. Fale upałów, noce tropikalne i silne burze. Anomalia opadów może rozczarować

Pogoda długoterminowa na cały sierpień 2024 r. dla Polski. Fale upałów, noce tropikalne i silne burze w kraju. Prognozy wskazują, że anomalia opadów będzie rozczarowywać, lecz są to wstępne prognozy.

Sierpień 2024 r. kolejnym miesiącem cieplejszym od normy

Nieubłaganie zbliżamy się do końca lipca. Sierpień 2024 r. będzie ostatnim miesiącem meteorologicznego lata. Wygląda na to, że zdarzą się silne fale upałów, które w ósmym miesiącu roku. Mogą być wyjątkowo nieustępliwie. Co więcej, zdarzyć mogą się również noce tropikalne.

Sierpień zapowiada się z kontynuacją gorącego, upalnego i okresowo burzowego lata. Najwyższe wartości powinny być notowane w południowej części Polski, natomiast najniższe na północy.

Prognozowana średnia anomalia temperatury na sierpień 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa i wysoka anomalia
Pogoda długoterminowa i temperatura powyżej normy

Czerwiec i lipiec okazują się kolejnymi miesiącami z serii, które przyniosły wartości powyżej normy wieloletniej. Czerwiec 2024 r. na przeważającym obszarze Polski przyniósł wartości wyższe o średnio 1.6°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Pojawiały się nie tylko ciepłe, gorące i upalne dni, ale także noce tropikalne. Lipiec 2024 r. jest na dobrej drodze, aby był kolejnym miesiącem z serii cieplejszym od normy klimatycznej. Na wschodzie, południu, południowym-wschodzie i centrum temperatura w skali miesięcznej w przedostatnim miesiącu meteorologicznego lata będzie wyższa o ponad 2°C, uwzględniając okres ref.1991-2020 r. Średnio temperatura na przeważającym obszarze Polski wyniesie około 1.85°C. Pogoda na sierpień również zapowiada się z temperaturą wyższą o średnio 1-2°C.

Prognozowana średnia anomalia ciśnienia na sierpień 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

wyzowa aura w Polsce
Pogoda długoterminowa pokazuje wyżową pogodę

Pogoda wskazuje na temperaturę wyższą od normy w Polsce

Bardzo ciepły ostatni miesiąc meteorologicznego lata pokazuje nam nie tylko model klimatyczny CFSv2, ale także ECMWF. Wstępnie wiadomo, że temperatura będzie wyższa od normy w skali miesięcznej, co sugeruje nam możliwość częstych napływów powietrza z południa i południowego zachodu o cechach zwrotnikowych. Najwięcej dni upalnych wystąpi na południu, zachodzie, centrum i wschodzie, natomiast najmniej na północy i północnym-wschodzie. Często wystąpią dni gorące w przedziale 25-29°C, potencjalne fale upałów z temperaturą wyższą niż 30°C i trwającą dłużej niż 3 dni prognozowane będą częste. Możliwe okresy ochłodzenia z temperaturą niższą od normy wieloletniej zdarzą się, lecz nie powinny być długotrwałe.

Polecamy: Pogoda na czwartek 25 lipca 2024. Front odchodzi, jednak silne burze w części kraju

Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury wyższej od normy wieloletniej na sierpień 2024 r. według modelu ECMWF dla Europy

pogoda na sierpień 2024 r.
Pogoda długoterminowa i temperatura wyższa od normy wieloletniej

Niepokojąco za to wyglądają prognozy sezonowe opadów na sierpień 2024 r., gdyż wskazywana jest ujemna anomalia opadów, co może wskazywać na dalsze pogłębianie suszy i występowanie na większości rzek tzw. niżówki hydrologicznej. Tylko nieliczne regiony doświadczą większej porcji opadów i oscylować będą w normie i nieznacznie powyżej normy wieloletniej. Dominować ma na ogół konwekcyjny charakter opadów, co jest cechą charakterystyczną półrocza ciepłego i klimatu polskiego. Częste występowanie wyżowej pogody potencjalnie może zapewnić nam dużo słonecznych dni i dogodną aurę do wypoczynku na świeżym powietrzu. Duże usłonecznienie i wysoka temperatura powietrza sprzyjać ma intensywnemu parowaniu wody z gleby.

<div id=”oa_placeholder4″ style=”display: block; min-height: 350px;”></div>

Prognozowana anomalia opadów na sierpień 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

prognoza anomalii opadów
Pogoda na sierpień 2024 r.

Większość modeli pokazuje deficyt opadów sierpniu, ale nie musi to się sprawdzić

Jeśli nie zawiodą nas prognozy sezonowe, to w sierpniu 2024 r. powinniśmy spodziewać się dominacji pogody wyżowej. Dlatego może być to dobry miesiąc na urlop i wypoczynek podczas ostatniego miesiąca wakacji. Czasem pojawią się intensywne burze i opady, lecz na ogół na przeważającym obszarze Polski ich ilość będzie niższa od normy wieloletniej. Czasem zaznaczą się zatoki i fronty znad Europy Zachodniej i Północnej oraz Południowej. Niewykluczone są też groźne incydenty burzowe z opadami dużego gradu, silnym wiatrem i nawalnymi opadami burzowymi. W sierpniu ilość dni z upałem może zaskoczyć i mogą już wystąpić fale upałów w pierwszej dekadzie ostatniego miesiąca wakacji. Dotychczas w mijającym sezonie letnim najwyższą temperaturę odnotowano 10 lipca 2024 r. na stacji we Wrocławiu, gdzie termometr w klatce pokazał 37.1°C.

<div id=”oa_placeholder5″ style=”display: block; min-height: 350px;”></div>

Najniższe temperatury w sierpniu będą najczęściej notowane w rejonach górskich i nad morzem, co może być dobrą okazją do wypoczynku na świeżym powietrzu, śledząc czy nie rozwijać będą się okresami burze. Warto mieć to więc na uwadze. Prognozy anomalii opadów mogą się jeszcze zmienić, o czym z pewnością poinformujemy. Wygląda jednak na to, że będzie to kolejny miesiąc z serii, który przyniesie temperaturę wyższą od normy klimatycznej. Klimatolodzy powinni go sklasyfikować jako ciepły, a nawet skrajnie ciepły miejscami na południu.

Prognozowana anomalia opadów na sierpień 2024 r. według modelu NNME

wyższa anomalia i pogoda zaskoczy
Tutaj opady w normie na sierpień 2024 r. według modelu amerykańskiego NMME

Źródło: Fanipogody.pl, tropicaltidbits.com, noaa, copernicus.eu

Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC