Pogoda długoterminowa. Sprawdzimy najnowsze prognozy na kolejne tygodnie października. Przeanalizujemy wyliczenia modeli europejskich oraz amerykańskich.
Amerykański model CFS zakłada, że w 10 miesiącu roku, anomalia temperatury kształtować będzie się powyżej normy wieloletniej. Najcieplej według najnowszych prognoz inicjowanych warunkami brzegowymi za okres od 22.09.2021 do 1.10.2021. Będzie na południowym-zachodzie kraju, gdzie średnia miesięczna temperatura ma być o 2 stopnie wyższa, niż jest zwykle w październiku.
Pogoda długoterminowa. W skali miesięcznej będzie to miesiąc ciepły i suchy
Według amerykańskiego modelu klimatycznego CFS, ilość opadów na obszarze Polski będzie przeważnie poniżej normy wieloletniej. Najmniej padać ma na wschodzie, południu i centrum kraju, gdzie miesięczna ilość opadów powinna wyjść poniżej normy. Głównie na zachodzie może być to ilość opadów w normie wieloletniej.
Pogoda długoterminowa. Szczególnie ciepły początek października, potem możliwa zmiana trendu
Amerykański model CFS zakłada, że w całej Polsce temperatura w okresie od 2.10.2021 do 9.10.2021. Będzie powyżej normy wieloletniej z lat 1984-2009. Najcieplej ma być w mijający pierwszy weekend października oraz na początku przyszłego tygodnia. Potem temperatura spadnie, ale w dalszym ciągu będą to wartości powyżej normy. Chłodniejszy okres synoptyczny, nawet z wartościami poniżej normy wieloletniej zdarzyć mogą się na przełomie 1 i 2 dekady miesiąca.
Wstępnie wygląda to tak, że ochłodzenie będzie najbardziej odczuwalne na wschodzie i południu oraz częściowo w centrum kraju, gdzie wartości mają być w normie wieloletniej. Na krańcach południowo-wschodnich widzimy jednak obszar ujemnej anomalii temperatury. Niektóre modele zakładają, że w okresie od 9.10.2021 do 16.10.2021, chłodniejsze masy powietrza obejmą większy obszar Polski.
Ponownie cieplej może zacząć robić się w okresie od 16.10.2021 do 23.10.2021 Najwyższe wartości są prognozowane na zachodzie i południowym-zachodzie kraju, gdzie odchylenie temperatury może być największe.
Prognozy na koniec października są obarczone znacznym błędem prognostyczny, ale większość ośrodków zakłada w tym okresie temperaturę w normie, a nawet znacznie powyżej normy wieloletniej.
Następnym modelem będzie GEFS. W tej sytuacji przyjmiemy założenie 5 dniowe. Mapy będą obrazować możliwy rozkład anomalii i trendy w pogodzie na okres od 2.10.2021 do 17.10.2021, uwzględniając okres referencyjny 1981-2010.
Pogoda długoterminowa. GEFS najpierw ciepły, a potem widzi większe ochłodzenie niż CFS
Na początku października, GEFS prognozuje największe dodatnie odchylenie temperatury w zachodniej i częściowo południowej części kraju. Na tym obszarze będzie też najcieplej, nieco chłodniej, ale w dalszym ciągu ciepło jak na początek dziesiątego miesiąca ma być na wschodzie.
Wiele wskazuje, że temperatura na przełomie 1 i 2 dekady wyraźnie obniży się do wartości poniżej normy wieloletniej. Dostrzegamy zdecydowanie większy obszar ujemnej anomalii temperatury, niż wynika to z prognoz modelu amerykańskiego CFS. Najniższe wartości są wyliczane na wschodzie i południu, natomiast głównie na zachodzie i północy będą w normie klimatologicznej z lat 1981-2010. Różnice w prognozach między modelami mogą wynikać z innych danych wejściowych do modelu, brania pod uwagę odmiennego okresu referencyjnego, a także innych założeń fizycznych i matematycznych.
GEFS ukazuje, że ochłodzenie nie będzie długotrwałe. Co najwyżej tylko kilkudniowe, gdyż w okolicach połowy miesiąca ponownie wartości na termometrach będą na ogół w normie, a nawet lekko powyżej normy wieloletniej. Najchłodniej ma być na wschodzie. Jest to ogół zbieżne z tym, co przedstawił nam model CFS.
W oparciu o model GEFS przygotowaliśmy animacje, która przedstawia prawdopodobieństwo wystąpienia opadów śniegu do połowy października. Dostrzegamy, że przeważnie będzie to okres bez większych i długotrwałych opadów atmosferycznych. Spowodowane ma być to dominacją układów wysokiego ciśnienia, które nie w każdej sytuacji przyniosą pogodną aurę. Możliwe są tzw. zgniłe antycyklony z podinwersyjnym zachmurzeniem, chmurami niskimi. Najczęściej zachmurzenie będzie utrzymywać się do godzin południowych, a następnie pod wpływem coraz silniejszej insolacji ma się rozpraszać. Śnieg, jeśli spadnie, to tylko wysoko w górach. Na nizinach nawet w drugiej dekadzie miesiąca, ryzyko zimowych opadów ma być niskie. Pewną niewiadomą pozostaje trend na ostatnie dni października, ale niewykluczone, że nie przyniosą one dużego ochłodzenia, a wartości będą dalej powyżej normy.