Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na styczeń 2022. Szokujące najnowsze prognozy dla Polski. Mróz siarczysty, śnieżyce i burze śnieżne mogą się zdarzyć

zimny cfs dla polski

Pogoda długoterminowa na styczeń 2022. Zdumiewają najnowsze prognozy numeryczne dla Polski na początek nowego roku. Będzie mróz siarczysty, okresami większe śnieżyce i burze śnieżne. Sprawdzimy, co pokazują najnowsze aktualizacje modeli pochodzących z Ameryki oraz Europy.

Pogoda długoterminowa na styczeń 2022. Przewaga chłodnego trendu na pierwszy miesiąc nowego roku

Według amerykańskiego modelu klimatycznego CFS, który został zainicjowany warunkami brzegowymi z okresu 10.12.2021 do 19.12.2021. Wynika, że styczeń na przeważającym obszarze Polski może zapisać się poniżej normy klimatologicznej. W kolejnych dniach przekonamy się, czy takie prognozy zostaną utrzymane.

pogoda długoterminowa na styczeń 2022. zimno w polsce

Zbliżone prognozy na styczeń prezentuje CanSIPS. Sugeruje on zwłaszcza w południowej, częściowo centralnej i wschodniej części kraju ujemne odchylenie od normy klimatologicznej z lat 1981-2010. Na pozostałym obszarze Polski w skali miesięcznej miesiąc ten może zapisać się z anomalia w normie wieloletniej.

pogoda długoterminowa na styczeń 2022. ujemna anomalia temperatury

Pogoda długoterminowa. Zimny ECMWF na styczeń 2022

Zbliżony trend w pogodzie do amerykańskiego modelu CFS obserwujemy na prognozach modelu ECMWF. Według europejskiego modelu średnia miesięczna temperatura powinna być poniżej normy wieloletniej. To sugeruje nam duże prawdopodobieństwo chłodnego trendu w pogodzie, który może utrzymać się przez dłuższy okres czasu w naszej części Starego Kontynentu.

pogoda długoterminowa na styczeń 2022. odchylenie temperatury

Coraz bardziej prawdopodobne wydaje się, że na przeważającym obszarze Polski temperatura w pierwszym miesiącu nowego roku będzie w normie klimatycznej, a miejscami nawet poniżej normy wieloletniej. Istnieje ryzyko, że tak jak w styczniu 2021, częściej pojawi się śnieg i mróz nawet całodobowy i dwucyfrowy na nizinach. Spadki temperatury poniżej -20°C są bardzo prawdopodobne także poza obszarami górskimi i podgórskimi. Szczególnie przy bezchmurnej aurze, długiej nocy i słabym wietrze oraz utrzymującej się stałej pokrywie śnieżnej.

Ponadto z prognoz modelu klimatycznego CFS wynika, że wpływ Oceanu Atlantyckiego na przebieg warunków pogodowych w naszej części Europy będzie mniejszy niż podczas ubiegłych zim. Częściej mogą zdarzyć się blokady wyżowe na zachodzie Starego Kontynentu i na północy, sprowadzając do Polski zimne masy powietrza. Istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się śnieżnych niżów znad Morza Śródziemnego. Mogą pojawić się burze śnieżne i silne efekty morza na północy Polski, przynosząc obfite opady śniegu.

https://youtu.be/M1OOVks_H8U

Zimowe warunki pogodowe w styczniu mogą zapanować na wiele tygodni, a tylko okresami większe ocieplenie i odwilże mogą być spowodowane odbudową cyrkulacji atlantyckiej. Istnieje ryzyko groźnego wiatru, za które odpowiedzialne powinny być niże z rodowodem atlantyckim.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie