Pogoda długoterminowa. Uderzy silny upał do 34°C i gwałtowne burze w Polskę

Czeka nas kilkudniowa przerwa od upałów. Te wrócą już w czwartek do zachodniej części Polski. Upalny będzie w naszej części Europy w piątek i sobotę. Prawdopodobnie w niedzielę czeka nas istotne ochłodzenie w naszej części Starego Kontynentu. Początek przyszłego tygodnia już bez upałów.

Prognozowana temperatura powietrza w sobotę według modelu ECMWF dla zachodniej części Polski

Na początku tygodnia aura ma być dynamiczna. Nie zabraknie wysokich temperatur oraz burz. Niewielkie ochłodzenie potrwa maksymalnie 1-2 dni, ale w połowie tygodnia ponownie zrobi się gorąco, a nawet upalnie i temperatura przekroczy 30 stopni.

18 sierpnia 2020 zapowiada się burzowy już w całym kraju. Zjawiska burzowe podobnie jak w poniedziałek będą gwałtowne, z opadami deszczu do 30-40 mm, gradem i porywami wiatru do 80 km/h. Lokalnie spowodują szkody wiatrowe i zalania. Temperatura oscylować ma w przedziale od 22°C nad morzem do 27°C w centrum i na wschodzie, jedynie w obszarach podgórskich miejscami będzie chłodniej, od 21°C do 23°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się.

Prognozowana temperatura powietrza we wtorek, model ICON

Prognozowany zasięg opadów i burz oraz chmur we wtorek

Natomiast w środę wciąż występować mają przelotne opady deszczu, a głównie we wschodniej połowie kraju, również burze z gradem. Podczas burz prawdopodobne są intensywne opady deszczu, do 30-40 mm, grad oraz porywy wiatru do 70 km/h. Nadal będzie ciepło, od 22°C nad morzem do 27°C w centrum Polski, jedynie w obszarach podgórskich temperatura może miejscami nie osiągnąć 20°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni. Nigdzie jednak nie wystąpi upał.

Wyliczana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia w środę na obszarze Polski

Prognozowany zasięg opadów, zachmurzenia i lokalnych burz

W czwartek czeka nas istotna poprawa pogody. Na zachodzie Polski zrobi się słonecznie, a nawet upalnie. We wschodniej części kraju niewykluczone są opady atmosferyczne i burze. Na termometrach zobaczymy od 24°C nad morzem i na wschodzie do 30°C na zachodzie. Nieco chłodniej będzie w obszarach podgórskich, od 22°C do 24°C. Wiatr będzie na ogół słaby, północno-zachodni i zachodni. W czasie burz porywy wiatru mogą osiągać do 70 km/h.

Prognozowana temperatura powietrza we czwartek według modelu ECMWF dla Polski

Piątek będzie gorący i słoneczny w całej Polsce. W zachodniej części kraju temperatura przekroczy 30 stopni. Na termometrach zobaczymy od 26°C na północnym wschodzie do 33°C na krańcach zachodnich, jedynie w obszarach podgórskich około 25°C. Wiatr będzie słaby, południowy i południowo-wschodni.

Prognozowana temperatura powietrza przez model ECMWF na piątek

Pogoda. Sobota ze zmianą warunków pogodowych

Modele pogodowe prognozują słoneczną aurę we wschodniej części Polski w pierwszy dzień weekendu. Wciąż gorąco, od 25°C nad morzem i w obszarach podgórskich do 34°C na zachodzie Polski. Upał możliwy również m.in w centrum i na południu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni. Na zachodzie RP możliwe są burze, nawet z gradem, zwłaszcza późnym popołudniem oraz wieczorem i w nocy.

Prognoza temperatury powietrza na sobotę

Pogoda. Niedziela z istotną zmianą warunków pogodowych

Najprawdopodobniej w naszej części Europy zaznaczy się wpływ pofalowanego frontu atmosferycznego z płytkimi niżami. Zasięg ciepłego i wilgotnego powietrza ograniczy się tylko do południowo-wschodniej części Polski. Miejmy jednak na uwadze, że prognozy na tak odległy okres są obarczone znacznym błędem i mogą ulec zmianie. Dużo zależeć będzie od prędkości wypierania przez pofalowany front rozgrzanego powietrza z południa Europy. Na południowym-wschodzie termometry wskażą aż 29 stopni. Wzrost temperatury powyżej tej wartości może być ograniczony przez zachmurzenie i opady burzowe.

Opady w niedzielę i poniedziałek występować mają głównie na południu, południowym-wschodzie i wschodzie. Niewykluczone są również burze.

Na początku przyszłego tygodnia czeka nas ochłodzenie, ale w dalszym ciągu ma być ciepło jak na sierpień i temperatura wyniesie okresami aż 25-27 stopni. Możliwe są jednak opady deszczu.

Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC