Pogoda długoterminowa. Upał do 34°C, niebezpieczne burze superkomórkowe, a nawet bow echo w Polsce

Pogoda. W sobotę do Polski zaczyna napływać powietrze zwrotnikowe. Kulminacja adwekcji gorącej masy powietrza będzie niedzielę. Od poniedziałku (31 sierpnia 2020) czeka nas ochłodzenie w całym kraju. Wiele wskazuje, że czeka nas ostatni tak silny upał w tym roku. Szczególnie w nocy z soboty na niedzielę oraz w ostatni dzień weekendu przez nasz kraj przejdą silne burze, punktowo niszczące burze.

Początkowo nad Polską zaznaczać będzie jeszcze front ciepły. W sobotę i niedzielę Polska znajdzie się w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego. Front ten będzie oddzielał gorące, wilgotne i niestabilne powietrze zwrotnikowe z południa Europy od chłodniejszego znad Atlantyku. Szczególnie gwałtowne burze wystąpią w pobliżu strefy frontowej wzdłuż, której mogą przemieszczać się w weekend zaburzenia falowe urastające do postaci mezoskalowych układów niskiego ciśnienia.

Sytuacja synoptyczna na dzień 29.08.2020, 12 UTC

Występować ma bardzo duża różnica pomiędzy słonecznym południowym wschodem kraju, gdzie temperatura wzrośnie do 30°C, a pochmurną i miejscami deszczową północą, zachodem i centrum Polski, gdzie z kolei będzie od 18°C do 23°C. Najsilniejsze opady na froncie ciepłym występować mają nad ranem w sobotę oraz w pierwszej części dnia. Z każdą kolejną godziną mają słabnąć i odsuwać ma się na północny-wschód, lokalnie występować mają burze. Masa zwrotnikowa zalegać ma tylko na południowym-wschodzie.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza w sobotę, model ICON

Pogoda. Dynamiczna noc z soboty na niedzielę, miejscami wystąpią gwałtowne burze, niewykluczone superkomórki burzowe

Główna aktywność burz w wyznaczonych obszarach przypadnie na godziny wieczorne i nocne (poza Polską Północną, gdzie słabe burze w formie pojedynczych komórek rozwijać się mają wcześniej). W obszarze objętym drugim stopniem zagrożenia ze względu na rozwój burz w późnych godzinach nie prognozuje się dużych wartości chwiejności termodynamicznej (MUCAPE do 500 j/kg). Jednakże przewidywane są umiarkowane/silne uskoki wiatru przekraczające 20 m/s (SHEAR z warstwy 0-6 km). Warto zwrócić uwagę na oczekiwane wysokie wartości skrętności wiatru, które mogą osiągać nawet 350 m2/s2 (SRH z warstwy 0-3 km). Burze mogą nieść za sobą przede wszystkim silne porywy wiatru, punktowo przekraczające 100 km/h oraz nawalne opady deszczu, których suma może osiągnąć 30-40 mm. Lokalnie nie wykluczamy gradu, którego średnica może osiągnąć 3-4 cm. W godzinach wieczornych i nocnych grad nie powinien być głównym zagrożeniem ze strony burz. W przypadku uformowania się izolowanej superkomórki burzowej nie wyklucza się także trąby powietrznej (niewielkie ryzyko) – informuje Dawid Stepczyński z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

W wyznaczonym miejscu prawdopodobieństwo rozwoju burz jest mniejsze. Nad obszar Mazowsza w późnych godzinach nocnych może przemieścić się słabnący układ MCS – poinformował Dawid Stepczyński

W części zachodniej obszaru z kolei możliwe są silne opady konwekcyjne ( z sumą do 20-30 mm), które mogą być połączone z wyładowaniami atmosferycznymi. Nie wyklucza się uformowania izolowanych burz. Możliwe są silne porywy wiatru wynoszące 80-90 km/h. – dodał Dawid Stepczyński z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

Mapa z prognozą burzową na najbliższe 24 godziny według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska


Prognozowana temperatura powietrza w nocy z soboty na niedzielę na obszarze Polski

Symulowane echa radarowe na noc z soboty na niedzielę dla Polski, zjawiska burzowe występować będą również na wschodzie

Pogoda. Niedziela z niebezpiecznym, punktowo niszczącymi burzami

W południowo-wschodniej i centralnie części Polski ma być upalnie. Temperatura wyniesie aż 34°C na południowym-wschodzie. Deszczowo i pochmurnie będzie jednak po zachodniej stronie frontu, gdzie termometry wskażą od 18°C do 21°C na zachodzie i na północy. Najniższa temperatura wystąpi nad polskim morzem. Zwłaszcza popołudniu prognozowane są silne, lokalnie niszczące burze.

Prognoza temperatury powietrza na dzień 30 sierpnia 2020 w najcieplejszym momencie dnia według ECMWF i ICON

Sytuacja synoptyczna na dzień 30.08.2020, 12 UTC według DWD

Prognoza symulowanych radarowych na niedzielę według modelu SWISS-HD obszary o wysokiej odbiciwości to burze

W ostatni dzień weekendu, zwłaszcza późnym popołudniem oraz wieczorem prawdopodobny jest rozwój gwałtownych, miejscami niszczących burz, które swoim zasięgiem obejmą południową i centralną Polskę (głównie na obszarze od Opolskiego, Śląskiego, po centralne Mazowsze). Nocą z niedzieli na poniedziałek strefa gwałtownych burz obejmie także północno-wschodnią część kraju. Niewykluczone superkomórki burzowe, miejscami formacje liniowe, a nawet bow echo w dojrzałej fazie. Na trasie burz opady gradu przekroczyć mogą 4-5 cm, lokalnie wiatr powyżej 100-120 km/h, a w sprzyjających warunkach niewykluczone są lokalne trąby powietrzne o sile powyżej F2+. Ponadto możliwe są nawalne opady deszczu prowadzące do podtopień. Chmury burzowe Cumulonimbus z dużą prędkością przemieszczać powinny się z południowego-zachodu na północny-wschód.

Prognoza burzowa (IMGW-PIB) na niedzielę i noc z niedzieli na poniedziałek

Prognoza burzowa na noc z niedzieli na poniedziałek (IMGW-PIB)

Wstępna mapa ukazująca możliwy obszar burz według Artura Surowieckiego z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Pogoda. Poniedziałek z dużym ochłodzeniem

W ostatni dzień miesiąca gorące, upalne i chwiejne powietrze zostanie wyparte poza Polskę. Znajdziemy się w chłodniejszej masie powietrza pochodzenia polarno-morskiego. Z północnego-zachodu na południowy-wschód schodzić ma front okluzji. Od zachodu rozbudowywać ma się wyż znad Atlantyku.

Prognozowana temperatura w poniedziałek wyniesie od 16°C nad morzem morzem do 24°C na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Chłodniej również na zachodzie i północnym-zachodzie oraz północnym-wschodzie, gdzie temperatura wyniesie od 18°C do 20°C. Miejscami występować będą przelotne opady deszczu, zwłaszcza na zachodzie i na północy, miejscami również w centrum i na południowym-wschodzie. Burze adwekcyjne prawdopodobne na północy kraju, będą one słabsze niż te niedzielne.

Prawdopodobny obszar opadów w poniedziałek, 31 sierpnia 2020 na obszarze Polski.

Pogoda. Deszczowy pierwszy dzień września i niskie temperatury

Na początku września przebiegać ma przez Polskę strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Najsilniejsze opady deszczu są prognozowane na południu, centrum i wschodzie oraz miejscami na zachodzie. W naszej części Europy zaznaczy się niż na froncie atmosferycznym. Nie można wykluczyć burz na południu kraju. Strefa opadów przemieszczać ma się z południa na północ.

Sytuacja synoptyczna na dzień 1.09.2020, 12 UTC

Prognoza temperatury powietrza na dzień 1.09.2020 według modelu ECMWF. W wielu miejscach będzie poniżej 20°C, tylko na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie 22-24°C. Nad polskim morzem około 15°C.

Prognozowany obszar i natężenie opadów w dniu 1 września 2020

Pogoda. Deszczowy wtorek, miejscami na termometrach ponad 20 stopni

Pozostaniemy w obszarze obniżonego ciśnienia. Nad polskim morzem ma być poniżej 20°C. Na zachodzie, centrum i południu oraz wschodzie termometry pokażą około 21°C.

Prognozowana temperatura powietrza w dniu 2 września 2020, model ECMWF

Pogoda. Od 3 września 2020 napływać zacznie coraz cieplejsze powietrze

Stopniowo zaczniemy dostawać się w zasięg coraz cieplejszego powietrza. W wielu miejscach termometry pokażą ponad 22 stopnie. Na południowym-wschodzie możliwe są przelotne opady deszczu.

Prognoza temperatury powietrza na 3 września 2020, model ECMWF

Pogoda. Kolejne dni września z ociepleniem i wyżową pogodą

Najprawdopodobniej w okolicach 4 września 2020 temperatura przekraczać ma ponad 22-23 stopnie. Wyż wpłynie na brak opadów i dużą ilość chwil ze słońcem. 5-6 września na termometrach miejscami będzie nawet 25-28 stopni, lecz dzień upalny najprawdopodobniej nie wystąpi. Od 7 września może nadejść ochłodzenie, ale prognozy na tak odległy okres mogą ulec jeszcze istotnym zmianom.

Prognoza średniej anomalii temperatury, ale także temperatury dobowej i średniej wartości ciśnienia na najbliższe 10 dni dla Europy i obszarów przyległych.

Wstępne sumy opadów według modeli numerycznych do 7 września 2020 na obszarze Polski