5 sierpnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda długoterminowa według ECMWF dla Polski. “Arktyczne wrota” nie otworzą się szybko

Pogoda długoterminowa według ECMWF. Zimy nie widać w prognozach. Cyrkulacja strefowa i burze. Sprawdź możliwy trend w pogodzie na kolejne tygodnie według Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych.

Europejski model ECMWF wskazuje, że w okresie od 19.10.2020 do 25.10.2020 czeka nas dodatnie odchylenie temperatury od normy wieloletniej. Czeka nas wyjątkowo ciepły okres synoptyczny.

Wysokie temperatury jak na przełom października i listopada występować będą również w naszej części Europy.

Temperatura powyżej normy wieloletniej występować ma również w 1 dekadzie listopada. Decydujący wpływ na warunki pogodowe będzie mieć cyrkulacja strefowa i niże wędrujące z zachodu na wschód.

Prognozy na okres od 9.11.2020 do 15.11.2020 mogą ulec jeszcze zmianie. Niewykluczone, że temperatura będzie w okolicach normy wieloletniej. Jednak tak odległe prognozy trzeba będzie zweryfikować w kolejnych tygodniach.

Prawdopodobnie w okresie od 16.11.2020 do 22.11.2020 czeka nas ciepły okres w pogodzie.

Bardzo ciepły może być również przełom listopada i grudnia. Są to jednak wstępne prognozy ECMWF. Model ten nie wskazuje dużych ujemnych temperatur w listopadzie, chociaż wyliczenia na tak odległy okres mogą ulec zmianie. Najprawdopodobniej nie będzie to to tak wilgotny miesiąc w skali miesięcznej jak październik. Nie można wykluczyć również burz. Duży wpływ na pogodę mogą mieć wyże, które nie zawsze przyniosą pogodną aurę.