Pogoda długoterminowa do końca maja 2022. Temperatura rozczaruje w Polsce. Czasem silny wiatr, burze i częstsze opady.
Pogoda długoterminowa. Niżowa aura da się we znaki w kraju
Nie ulega wątpliwości, że do końca maja dominować ma pogoda niżowa. Przeważnie docierać będą do nas układy niżowe wędrujące z zachodu na wschód. Nie mamy co liczyć także na pierwszy upał w mijającym miesiącu. Krótkie, lecz odczuwalne ocieplenie częściowo zaznaczy się częściowo w dzielnicach południowych i wschodnich w okresie od 24.05.2022 do 26.05.2022. Nie zabraknie opadów w całym kraju, okresami pojawią się burze do końca miesiąca.
Pogoda długoterminowa. Prognozowane średnie wartości ciśnienia na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych według GFS
Pogoda długoterminowa. Zimne ostatni dni maja spowodują duże ujemne odchylenie temperatury od średniej wieloletniej
Prognozy numeryczne jasno sugerują, że przełom maja i czerwca będzie zimny. Najcieplej ma być na zachodzie i południu. Najchłodniej na północy, centrum i wschodzie. Anomalia za ten okres może wyjść poniżej średniej wieloletniej.
Pogoda długoterminowa. Wyliczana średnia anomalia temperatury na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych według GFS/CFSR, mając na uwadze okres referencyjny 1979-2000
Pogoda długoterminowa. Bez szans na upał w maju 2022
Model GFS pokazuje nam dominacje umiarkowanych wartości na termometrach. Najcieplej będzie na południu, południowym-wschodzie i zachodzie. Niewykluczone, że zamiast maksymalnie 21-22°C zobaczymy 23°C/24°C, ale tylko przejściowo. Niczym nadzwyczajnym nie będą dni z temperaturą poniżej 20°C pod koniec maja. Niższe temperatury ograniczą parowanie, a częstsze i większe opady mają szanse poprawić sytuacje z trwającą suszą.
Pogoda długoterminowa. Wstępnie prognozowana maksymalna temperatura na 10 dni w Europie i obszarach przyległych
ECMWF pokazuje nam, że najwięcej do końca maja popada na północy kraju. Niewykluczone, że tam spełniona zostanie miesięczna norma opadowa. Na pozostałym obszarze opadów ma być mniej. Będą to głównie opady konwekcyjne, rzadziej wielkoskalowe.
Pogoda długoterminowa. Prognozowane sumy opadowe na okres od 23.05.2022, 00Z do 31.05.2022, 18 UTC według ECMWF
Pogoda. Poprawi się sytuacja z opadami głównie na obszarach, gdzie padało od początku wiosny najmniej w Polsce
Dominacja niżów barycznych spowoduje zwiększoną dynamikę w pogodzie pod koniec maja. Dlatego też nie zabraknie chmur, opadów, a nawet burz. Fale silniejszego wiatru mają szanse pojawić się w okresie 26-28 maja 2022. Najsilniej powieje prawdopodobnie na północy i północnym-zachodzie kraju, ale nasilona prędkość wiatru będzie odczuwalna okresami w całym kraju. Prognozy monitorujemy, gdyż jest umiarkowane prawdopodobieństwo na porywy wiatru w okolicach 70-80 km/h, co finalnie oznaczałoby wystąpienie wichury i wydanie pierwszego stopnia zagrożenia przed wiatrem przez IMGW-PIB.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury na okres od 23.05.2022 do 29.05.2022 według modelu ICON. Szczególnie zimno zapowiadają się ostatnie dni maja. Wtedy to dobowa anomalia temperatury może być niższa o nawet 5-6°C od średniej dla lat 1991-2020.
Mapa poniżej wskazuje, że maj zakończy się na północnym-wschodzie poniżej średniej normy termicznej. Na południu, południowym-zachodzie i zachodzie, jak i też na południowym-wschodzie lekko powyżej normy termicznej. W pasie od północnej Polski, przez centrum aż po wschód na ogół w normie termicznej, mając na uwadze okres bazowy 1991-2020.
Prognozowana anomalia miesięczna praktycznie do końca maja. Odchylenie temperatury za okres od 1.05.2022 do 29.05.2022
Zimny koniec maja w Polsce
Wiązki modelu GFS sygnalizują, że głównie w okresie od 24.05.2022 do 26.05.2022 temperatura będzie powyżej średniej wieloletniej. Następnie czeka nas gwałtowne ochłodzenie. Szczególnie dotkliwe pod koniec miesiąc, kiedy to ujemna anomalia temperatury będzie największa. Szansa na zmianę będzie dopiero w pierwszych dniach czerwca. Wtedy to modele sugerują powolny wzrost temperatury w okolice normy klimatycznej z lat 1981-2010. Są to jednak bardzo odległy prognozy i ciężko powiedzieć jak będą wyglądać pierwsze dni nowego miesiąca. Niewykluczone, że ocieplać zacznie się szybciej, niż widzą to obecnie modele pogodowe.
Pogoda długoterminowa. Prognoza wiązek na 16 dni dla Warszawy dla wysokości 850 hPa, co pozwala nam lepiej charakteryzować właściwości mas powietrza, które docierają nad dany obszar
Na dni upalne w maju już szans nie mamy. Również w pierwszej dekadzie czerwca ich nie widać. Sporadyczne dni gorące są możliwe, czyli z temperaturą w przedziale 25°C/29°C. Prognozy jednak stale monitorujemy, gdyż w perspektywie średnio i długoterminowej są mocno niestabilne. Pogoda długoterminowa na czerwiec nie jest optymistyczna, ale miejmy nadzieje, że ulegnie poprawie.
Pogoda długoterminowa. Wiązki na 16 dni dla wysokości 2 metrów n.p.g, które dotyczą Warszawy. Powyżej 5 dni należy bardziej zwracać uwagę na białą linię, gdyż wyznacza średnią wiązek