Pogoda długoterminowa do końca dziewiątego miesiąca roku. Złe najnowsze prognozy europejskie oraz amerykańskie. Będą długie okresy z ujemną anomalią temperatury w Polsce. Spodziewane są przymrozki. Szczególnie w trzeciej dekadzie września.
Pogoda. Kilka dni z temperaturą powyżej normy, potem ochłodzenie w Polsce
Nie ulega już wątpliwości, że ochłodzenie na przełomie 2 i 3 dekady będzie silne i gwałtowne. Ponownie wystąpią nocami i w godzinach porannych przymrozki.Te zdarzą się nie tylko przy gruncie, ale w sprzyjających warunkach i słabym wietrze również na wysokości 2 metrów. Zanim jednak to się stanie, znajdziemy się w ciepłym wycinku niżu i temperatura przez kilka dni będzie powyżej normy za sprawą napływu masy z południa. Istotne ochłodzenie jest przewidywane dopiero na 19 i 20 dzień miesiąca, co bardzo dobrze widzimy na mapie poniżej. Wtedy to w całym kraju temperatura ma obniżyć się poniżej normy wieloletniej. Ochłodzenie najbardziej odczuwalne będzie na we wschodniej, centralnej, południowej połowie kraju. Cieplej powinno być na zachodzie, ale i tu okresami będzie zimno jak na przełom lata i jesieni.
Prognozowana anomalia temperatury w okresie od 14.09.2021 do 20.09.2021 w oparciu o model ICON, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020.
Podział w pogodzie na CFS zbliżony do tego zobaczymy na ECMWF
W tym wpisie przeanalizujemy głównie mapy ukazujące anomalie temperatury oraz wiązki modelu GFS do końca września. Przyjmiemy założenie 5 oraz 7 dniowe. Ukaże nam to prawdopodobny trend w pogodzie do końca miesiąca.
Model CFS zakłada, że w okresie od 14.09.2021 do 21.09.2021 największe ujemne odchylenie temperatury będzie na północnym-wschodzie i częściowo wschodzie kraju. Natomiast na południu i zachodzie Polski temperatura powinna być powyżej normy. Jest w tym trochę prawdy, ale wyraźnie chłodniej zrobi się dopiero na przełomie 2 i 3 dekady września, tak to przez większość czasu na obszarze Polski będzie temperatura powyżej normy .
Zgodnie z naszymi oczekiwaniami możemy spodziewać się przedłużenia ochłodzenia w okresie od 21.09.2021 do 28.09.2021. Wtedy to amerykański model CFS zakłada anomalie w całym kraju poniżej normy. To zwiastuje możliwy chłodny okres synoptyczny z częstymi nocnymi przymrozkami oraz niskimi temperaturami w ciągu dnia. Czasem z trudem na wschodzie i południu temperatura przekroczy 10°C w ciągu dnia.
Niewykluczone, że na przełomie września i października utrzyma się ujemne odchylenie temperatury we wschodniej połowie kraju. Cieplej może zrobić się na zachodzie z wartościami w normie, a nawet nieco powyżej normy. Z uwagi na odległy termin i dynamiczną sytuacje synoptyczną oraz złożoność systemu jakim jest atmosfera, nie można wykluczyć korekty wyliczeń modeli sezonowych.
ECMWF prognozuje największe i najdłuższe ochłodzenie
Kolejnym modelem, który użyjemy do określenia trendu w pogodzie będzie ECMWF. Tak samo jak powyżej przyjmiemy założenie tygodniowe, co pozwoli nam określić trend w pogodzie na przełomie miesięcy.
Prognoza ECMWF na okres od 13.09.2021 do 19.09.2021 jest zbliżona do amerykańskiej z modelu CFS na przedział czasowy od 14.09.2021 do 21.09.2021. Z tym, że europejski model zakłada szybsze ochłodzenie na północnym-wschodzie kraju, które nadejdzie dopiero na przełomie 2 i 3 dekady września.
To co pokazał nam powyżej model CFS na trzecią dekadę września, potwierdza europejski model ECMWF. Widzimy obszar ujemnej anomalii temperatury na przeważającym obszarze Europejskiego Obszaru Synoptycznego. Najchłodniej powinno być we wschodniej połowie Polski. Najcieplej na zachodzie. Nie można wykluczyć, że czasem poszczególne dni przyniosą temperaturę niższą o nawet 10-12 stopni od normy dla początku astronomicznej jesieni. Przymrozki są jak najbardziej prawdopodobne, natomiast w górach w trzeciej dekadzie września możliwe są kolejne opady śniegu. Na nizinach epizod zimowy jest mało prawdopodobny i byłby ewenementem.
Niekorzystnie wygląda ostatnia aktualizacja modelu ECMWF na przełom września i października, a dokładniej na okres od 27.09.2021 do 3.10.2021. Gdy CFS prognozuje stopniowe ustępowanie chłodu, to model europejski sygnalizuje utrzymanie się chłodnego okresu synoptycznego. Z naszego doświadczenia możemy dodać, że ten model ma tendencje czasem do przedłużania chłodny okresów w pogodzie. Nie można jednak wykluczyć, że w tej sytuacji będzie mieć racje i w jego ślad pójdzie CFS.
Praktycznie na sam koniec obejrzymy, co prognozuje model amerykański GEFS na okres od 15.09.2021 do do 30.09.2021. To pozwoli nam mniej więcej określić trend w pogodzie do końca miesiąca. Na mapach ukazane będą 5 dniowe średnie anomalie temperatury.
Pogoda. Ciepły okres synoptyczny nagle przejdzie chłodny. Tak widzi to GEFS
Prognoza na okres od 14.09.2021 do 19.09.2021 jest najbardziej wiarygodna ze wszystkich modeli. Ma także krótszy przedział czasowy. Dostrzegamy, że praktycznie do końca drugiej dekady września wartości będą w całej Polsce powyżej normy. Wyraźne ochłodzenie w całym kraju odczujemy dopiero na początku 3 dekady września, co zobaczymy na kolejnych mapach.
Pogoda. Ochłodzenie będzie szczególnie odczuwalne na początku trzeciej dekady 3 września
Wszystkie wiodące modele numeryczne sygnalizują silne ochłodzenie z możliwymi przymrozkami nocami i w godzinach porannych w naszej części Europy na początku jesieni astronomicznej. Przypomnijmy, jesień meteorologiczna rozpoczęła się 1 września, natomiast już niedługo rozpocznie się jesień meteorologiczna. Prawdopodobnie w pierwszych dniach nowej pory roku nie zabraknie okresami opadów deszczu, a w górach również śniegu. Nad Skandynawią znajdzie się wyż, który ściągnie chłodne powietrze z wysokich szerokości geograficznych. My w tym czasie możemy znaleźć się w chłodniejszych masach powietrza, ale w ciepłych wycinkach niżów okresami napłynie cieplejsze powietrze. W obszarach rozpogodzeń i przejaśnień wystąpienie przymrozków ma być spore po zachodzie słońca i w godzinach porannych.
Nieco bardziej optymistyczną i zbliżoną prognozę do modelu CFS przedstawia GEFS. Widzimy, że obszar ujemnej anomalii zmniejsza się, a na zachodzie kraju wartości mogą być w normie wieloletniej. Chłodniej ma być w dalszym ciągu we wschodniej połowie kraju. Wyliczana średnia anomalia jest na okres 25.09.2021 do 30.09.2021.
Zimny GFS prawie do końca września, ale krótkie napływy ciepła są możliwe
Prognoza wiązek modelu GFS dla północno-wschodniej Polski na okres od 15.09.2021 do 30.09.2021 zakłada utrzymanie się chłodnych mas powietrza przez większość czasu w 3 dekadzie września. Tylko nieliczne dni mogą przynieść wartości powyżej normy. Jednak przy tak złożonym systemie jakim jest atmosfera. Trend w prognozach na koniec miesiąca może ulegać jeszcze zmianom. Nikt nie ma szklanej kuli i nie przewidzi co do dnia temperatury na koniec miesiąca w tym momencie. Poniższe grafika przedstawia prognozę wiązek z lekko zmodyfikowanymi warunkami początkowymi dla wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g), co pozwala nam lepiej charakteryzować właściwości mas powietrza napływających nad dany obszar, ale rozbieżności w prognozach na ostatnie dni września są bardzo duże.
Także w zachodniej części kraju temperatura obniży się na przełomie 2 i 3 dekady września. Będzie to chłodny okres synoptyczny przez wiele dni. Temperatura będzie poniżej normy z lat 1981-2010. Istotna zmiana warunków pogodowych jest możliwa dopiera po 25 dniu miesiąca. Aczkolwiek ochłodzenie może ulec wydłużeniu i prognozy ECMWF mogą być bliżej prawdy.
Długoterminowa prognoza pogody ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Pomimo coraz większej ilości danych i wydajnych superkomputerów, nie jest możliwy precyzyjny opis pogody z tak dużym wyprzedzeniem czasowym. Atmosfera jest bardzo złożonym systemem, co utrudnia przewidywanie precyzyjnego trendu w pogodzie. Nie można wykluczyć krótkotrwałych zjawisk ekstremalnych. Wkrótce przedstawimy kolejne prognozy.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC