Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa. Możliwe nagłe przymrozki na nizinach. Upał mało prawdopodobny. Burze deficytowe w Polsce

zimno w polsce

Pogoda długoterminowa. Zdarzyć mogą się pierwsze przymrozki na nizinach we wrześniu. Upał mało prawdopodobny. Burze będą deficytowe w naszej części Europy. Dokonamy przeglądu prognoz modeli numerycznych.

Pogoda. Chłodny sierpień dobiegł końca. We wrześniu pogoda powinna być zdecydowanie bardziej stabilna

Wiele wskazuje, że już pod koniec bieżącego tygodnia na nizinach mogą zdarzyć się przymrozki. Największe prawdopodobieństwo ich wystąpienia będzie na Podlasiu, Suwalszczyźnie oraz Warmii i Mazurach. Wiele wskazuje, że wystąpią one szczególnie na północnym-wschodzie kraju pod koniec tygodnia. Oprócz tego mogą zdarzyć bliżej rejonów podgórskich w kolejnych dniach.

Modele pogodowe o różnej rozdzielczości sygnalizują, że przymrozki możliwe są zwłaszcza przy gruncie pod koniec pierwszego tygodnia września. Największe prawdopodobieństwo ich wystąpienia będzie w drugiej części nocy i nad ranem na wcześniej wymienionych obszarach. Niewątpliwie radiacyjnemu wypromieniowaniu ciepła będzie sprzyjać brak chmur, słaby wiatr w porze nocnej i napływ chłodniejszej masy powietrza. W polu ciśnienia znajdziemy się pod wpływem wędrownego wyżu, skutkując niewielką różnicą ciśnienia, zatem przymrozki przygruntowe przy takiej sytuacji synoptycznej są bardzo prawdopodobne.

Po okresie dynamicznej pogody w trzeciej dekadzie sierpnia, początek września przynosi już zdecydowanie bardziej stabilne warunki pogodowe. Przez większość czasu nad Polską dominował będzie klin wyżu znad Wysp Brytyjskich. Aczkolwiek w czwartek od północy nasunie się zatoka niżowa z chłodnym frontem atmosferycznym. Nie będzie jednak warunków do rozwoju burz. Zdarzyć mogą się tylko niewielkie opady deszczu.

Chłód utrzyma się na przeważającym obszarze Polski przynajmniej do końca tygodnia. Potem prawdopodobna zmiana

Sprawdzamy prognozy anomalii temperatury w oparciu o model ICON. Poniższa rycina obrazuje odchylenie temperatury od normy wieloletniej w okresie od 2.09.2021 do 8.09.2021, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020. Nie widzimy, żeby model niemiecki prognozował gorący okres synoptyczny w tym okresie. Aczkolwiek na zachodzie i południu obserwujemy w najbliższych dniach temperaturę w normie, a nawet lekko powyżej normy wieloletniej. Przeważnie jednak wartości będą o kilka stopni niższe. Najmniej optymistycznie prognozy wyglądają dla wschodniej i centralnej części kraju, gdzie będzie najchłodniej do 8 września. Cieplejszy okres synoptyczny, ale bez dni gorących i upału zdarzy się na zachodzie i częściowo południu.

Pogoda długoterminowa. Możliwe nagłe przymrozki na nizinach.

Pogoda. Cieplej na zachodzie, chłodniej na wschodzie

Wyraźny podział w pogodzie na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód widać również na mapach średniej anomalii temperatury w okresie od 2.09.2021 do 12.09.2021. Na zachodzie kraju temperatura jest wyższa od normy wieloletniej, uwzględniając okres referencyjny 1979-2000. Natomiast na pozostałym obszarze wartości są w normie, a nawet poniżej normy.

pogoda długoterminowa

Jesień termiczna w Polsce, na zachodzie czasem jeszcze termiczne lato

Termiczne lato dobiegło końca na przeważającym obszarze Polski w trzeciej dekadzie. Warto również przeanalizować co prognozuje model GFS na okres od 2.09.2021 do 12.09.2021. Dostrzegamy, że w wielu regionach średnia temperatura za 10 dni będzie typowa dla termicznej jesieni. Najchłodniej ma być na północnym-wschodzie, czyli na Suwalszczyźnie i Podlasiu. gdzie średnia wyniesie około 11°C. W centrum i na wschodzie oraz południu około 12°C/14°C. Termiczne lato, ale w dolnym przedziale wartości zaznaczy się w zachodniej części kraju gdzie średnie sięgnie od 15°C do 17°C.

pogoda. termiczne lato w polsce

Dni gorące we wrześniu mogą się jeszcze zdarzyć

Kolejna grafika przedstawi nam maksymalne temperatury prognozowane przez model GFS na okres od 2.09.2021 do 12.09.2021. Bardzo dobrze widzimy, że dni gorące są najbardziej prawdopodobne w zachodniej części kraju. Niewykluczone, że finalnie wartości czasem będą wyższe o 2-3°C od prognozowanych przez amerykański model amerykański. Niewykluczone, że na przełomie 1 i 2 dekady września wystąpią jeszcze dni gorące. Jednak na upał nie zanosi się. Tych dni jednak nie powinno być dużo. Co należy dodać po chłodnej końcówki sierpnia. Pierwsze tygodnie nowego miesiąca przyniosą bardziej stabilne warunki pogodowe, z mniejszą ilością opadów oraz większą porcją słońca. Temperatura również częściej będzie powyżej 20°C/23°C. Jednak noce przy wyżowej aurze mogą być chłodne.

Prognozowana maksymalna temperatura na okres od 2.09.2021 do 12.09.2021 według modelu GFS. Niewykluczone, że czasem wartości okażą się wyższe o 2°C/3°C od wyliczanych przez model globalny.

na zachodzie gorąco

Niże ustąpią miejsca wyżom we wrześniu

Tak jak wspominaliśmy. Po chłodnym i wilgotnym sierpniu. Przełom 1 i 2 dekady września przyniesie dominacje układów wysokiego ciśnienia. Niektóre z nich mogą być o charakterze wędrownym, sprowadzając na krótki okres czasu dużo cieplejsze masy powietrza. Opadów będzie mniej, pojawi się więcej chwil ze słońcem. Przez wiele dni nie będzie warunków do rozwoju burz. Wygląda na to, że największa aktywność burzowa już za nami w tym sezonie burzowym, ale we wrześniu burze w mniejszej ilości oraz słabym natężeniu będą się zdarzać. O czym będziemy na bieżąco informować na łamach portalu.

Pogoda długoterminowa. Możliwe nagłe przymrozki na nizinach.

Początkowo chłód, potem zmiana na GEFS

Praktycznie na sam koniec przeanalizujemy jeszcze prognozy średniej anomalii na okres od 2.09.2021 do 18.09.2021. Miejmy jednak na uwadze to, że wyliczenia mają charakter orientacyjny i mogą ulec zmianie. Przedstawią nam one możliwe trendy w pogodzie do końcówki drugiej dekady września.

W okresie od 2.09.2021 do 7.09 obserwujemy średnią anomalie poniżej normy wieloletniej. Najchłodniej ma być we wschodniej części Polski. Najcieplej na zachodzie. Na krańcach zachodnich Polski widzimy nawet temperaturę w normie wieloletniej. Tam też w tym okresie będzie najcieplej.

chłód

Wyliczenia anomalii na okres od 7.09.2021 do 12.09.2021 traktujmy jako ciekawostkę, gdyż prognozy mogą ulec jeszcze zmianie. Model GEFS sygnalizuje nadejście ciepłego okresu synoptycznego w naszej części Europy. Temperatura na obszarze całej Polski może wzrosnąć powyżej normy wieloletniej. Będziemy jednak już jutro weryfikować najnowsze prognozy innych ośrodków i wspomnimy o trendzie tygodniowym do końca września.

pogoda. prognoza i temperatura

GEFS zakłada, że w okresie od 12.09.2021 do 17.09.2021 temperatura będzie wyższa niż jest zwykle w tym okresie. Z prawdopodobnymi wyższymi temperaturami, czasem nielicznymi dniami gorącymi, ale na upalny okres synoptyczny nie zanosi się.

ocieplenie

Do 18 września widzimy przewagę ciepłego okresu synoptycznego. Podobne prognozy na ten okres prezentuje CFS. Nieco bardziej sceptyczny jest ECMWF, wskazując najczęściej na temperaturę w normie, a nawet lekko poniżej normy wieloletniej.

wysoka temperatura

Pogoda długoterminowa. Szansa na ocieplenie i dni gorące w Polsce

Już na sam koniec dokonamy przeglądu prognoz wiązek modelu GFS dla Poznania i Warszawy dla wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g), co pozwala nam lepiej charakteryzować właściwości mas powietrza napływających nad dany obszar. Postaramy się w ten sposób przewidzieć mniej więcej trend w pogodzie do 18 września 2021. Po chłodnej końcówce sierpnia, GFS sygnalizuje wzrost powrót temperatury powyżej normy wieloletniej z lat 1981-2010. Jednak przynajmniej do 6-7 dnia miesiąca w wielu regionach Polski temperatura ma być niższa o kilka stopni, niż jest zwykle w tym okresie. Zatem na ciepły okres synoptyczny poczekamy przynajmniej do końcówki 1 dekady września, gdy biała linia wzrasta powyżej normy wieloletniej. Jest to średnia wszystkich wiązek, co pozwala nam przewidzieć prawdopodobny trend w pogodzie.

wysoka temperatura

Podobnie w Warszawie, GFS zakłada, że na wyraźne ocieplenie poczekamy prawdopodobnie do pierwszych dni przyszłego tygodnia. Wtedy to temperatura powinna wzrosnąć powyżej normy wieloletniej z 1981-2010. Cieplejsza zapowiada się druga dekada września, ale do tak odległych prognoz należy podchodzić z rezerwą.

pogoda długoterminowa

GFS nie sygnalizuje dni gorących, a tym bardziej przynajmniej do końca bieżącego tygodnia. Trend ten ma szanse się zmienić dopiero w przyszłym tygodniu, gdy na zachodzie czasem może być 25°C i więcej. Są skrajne prognozy wiązek sugerujące nawet upał we wrześniu. Jednak w naszej ocenie prawdopodobieństwo dni upalnych po 10 sierpnia nie będzie wysokie. Jednak czasem w Polsce może zrobić się gorąco.

Wiązki modelu GFS dla Krakowa i Poznania na 16 dni. Temperatura na wysokości 2 m.n.p.g

ocieplenie w polsce

ciepło