Pogoda długoterminowa do końca września 2021. Uderzy arktyczny chłód. Zrobi się bardzo zimno. Możliwe przymrozki, a potem prawdopodobne ocieplenie i burze w Polsce

Pogoda długoterminowa do końca września 2021. Najpierw będzie bardzo zimno. Niewykluczone są przymrozki, a potem prawdopodobna odbudowa cyrkulacji strefowej, większe opady oraz burze w naszych szerokościach geograficznych. Sprawdzimy najnowsze wyliczenia modeli europejskich oraz amerykańskich.

Pogoda. Przed nami znaczne ocieplenie w Polsce

Piątek jest ostatnim dniem, gdy temperatura na przeważającym obszarze Polski była powyżej normy. Od soboty czeka nas napływ coraz chłodniejszej masy powietrza, ale kulminacyjna fala chłodu przypadnie na przełom 2 i 3 dekady września, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020, temperatura okresami będzie niższa o nawet 4°C/6°C od normy wieloletniej, a mając na uwadze ubiegłe okresy referencyjne nawet 8°C/12°C poniżej normy dla tego okresu września. Nie ulega wątpliwości, że na kilka dni do Polski spłynie powietrze arktyczne, czemu niewątpliwie sprzyjać będzie specyficzna sytuacja baryczna.

Pogoda długoterminowa do końca września 2021. Uderzy arktyczny chłód.

Przymrozki możliwe będą zwłaszcza na wschodzie oraz południu

Na początku przyszłego tygodnia na nizinach możliwe są przymrozki. Szczególnie we wschodniej części Polski, gdzie przy bezchmurnym niebie, spływie chłodnego powietrza arktycznego wystąpią sprzyjające warunki do silnych spadków temperatury. Przez większość czasu silne wychładzanie planetarnej warstwy granicznej może ograniczać obecność grubego zachmurzenia warstwowego frontu okluzji. Zdarzyć może się, że w ciągu dnia wartości na termometrach będą jednocyfrowe w przedziale od 5°C do 9°C na wschodzie. Co ciekawe ochłodzenie zbiegnie się z przełomem pór roku. Ujemne wartości zdarzyć mogą się nie tylko na wschodzie, ale także na południu w porze nocnej i w godzinach porannych.

Początek większego ochłodzenia przypadnie na niedzielę. Wtedy to temperatura na wschodzie kraju może być poniżej 10°C. Wyraźnie cieplej ma być na zachodzie i południu, gdzie na termometrach nawet 14°C.

pogoda. chłód w Polsce

Pogoda.Temperatura niższa o nawet 8-12 stopni od normy wieloletniej

Na nizinach całodobowa ujemna temperatura nie wystąpi. Wyjątkiem będą jednak obszary górskie. Szczególnie Tatry, gdzie temperatura poniżej zera może utrzymać się przez całą dobę. Uwzględniając okres referencyjny 1981-2010 na początku trzeciej dekady września temperatura może być niższa o nawet 8°C/12°C.

Przymrozki mogą zdarzyć się nie tylko przygruntowe, ale również na standardowej wysokości 2 m.n.g. Najbardziej prawdopodobne wydają się na Suwalszczyźnie, Mazurach oraz Podlasiu. Szczególnie chłodne noce możliwe są na początku przyszłego tygodnia.

Prognozowana minimalna temperatura, 21.09.2021, 06 UTC przez model amerykański. Na północnym-wschodzie i wschodzie wartości mogą być poniżej zera również na wysokości 2 metrów. Model GFS często zawyża wartości minimalne, zatem kilka nocy na wschodzie i północnym-wschodzie, a nawet w centrum może być z przymrozkami. Dużo jednak zależeć od skali rozpogodzeń, siły wiatru i skali adwekcji powietrza arktycznego z północnego-wschodu.

możliwe przymrozki w Polsce

Pogoda. Trajektoria wsteczna zdradza nam, że spłynie do nas w najniższej warstwie troposfery powietrze z Arktyki

Ujemne wartości na standardowej wysokości pomiarowej, czyli 2 m.n.p.g możliwe są w różnego typu mrozowiskach o dolinach. Ze względu na specyfikę terenu niejednokrotnie wartości te są niższe od standardowych pomiarów na stacjach IMGW-PIB. Przykładem takiego obszaru, gdzie panuje specyficzny mikroklimat jest Kotlina Orawsko-Nowotarska na południu kraju, gdzie spadki temperatury poniżej mogą być duże na początku 3 dekady września. W Tatrach, Beskidach i Bieszczadach i na obszarach podgórskich możliwe opady śniegu i deszczu ze śniegiem.

Przynajmniej do czwartku pozostaniemy w chłodnej masie arktycznej. Utrzyma się podział na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód. Jednak już pod koniec najbliższego tygodnia nadejść może atlantycki niż, jaki przyniesie zmianę warunków pogodowych i sprowadzi ocieplenie oraz wzrost dynamiki w pogodzie. Może nie zabraknąć opadów, a nawet burz i silnego wiatru.

Obszarem napływu chłodnej masy powietrza będą rejony Arktyki. W najniższej warstwie troposfery powietrze napłynie przez Rosję do Polski. Układ niżowy we współpracy z wyżem znad Federacji Rosyjskiej spowoduje dotkliwe ochłodzenie na początku astronomicznej jesieni. Wydaje się, że przełom miesięcy będzie dynamiczny i ze zmienną aurą. Niewykluczone są nawet lokalne burze.

Średnia wartość ciśnienia atmosferycznego na poziomie morza oraz położenie ośrodków barycznych nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami w okresie od 17.09.2021 do 22.09.2021.

wyż rosyjski i niż nad ukrainą

Prognoza trajektorii wstecznej mas powietrza, 18.09.2021, 18 UTC dla wysokości izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa. W najniższej warstwie troposfery, która odgrywa ważną rolę w kształtowaniu temperatury przy ziemi adwekcja odbywać ma się znad Arktyki, następnie zima masa spłynie przez Rosję po peryferiach rozległego antycyklonu.

trajektoria wsteczna mas powietrza, 18.09,2021, 18 UTC

Zimny ECMWF na początku 3 dekady września, potem szansa na silne ocieplenie

Praktycznie na sam koniec przejrzymy jeszcze mapy ze średnimi anomaliami z modeli CFS oraz ECMWF. Dokonamy ich analizy oraz wyciągniemy stosowne wnioski, wskazując możliwy trend w pogodzie do końca września.

Poniższa mapa ilustruje średnią anomalie temperatury w okresie od 20.09.2021 do 27.09.2021 w oparciu o model europejski ECMWF. Dostrzegamy, że w tym okresie model zakłada temperaturę przeważnie poniżej 20-letniej normy klimatologicznej. Największe i najdłuższe ochłodzenie jest sugerowane we wschodniej i centralnej części kraju. Nieco cieplej powinno być na zachodzie. Analizując jednak inne modele, możemy dojść do wniosku, że ocieplenie może nadejść w okolicach drugiej połowy przyszłego tygodnia.

Pogoda. Zimny ECMWF na 3 dekadę września 2021

Rozbieżności pomiędzy modelami europejskimi i amerykańskimi

Wiele wskazuje, że na przełomie września i października temperatura wzrośnie do wartości powyżej normy. Ten okres może jednak charakteryzować się sporą zmiennością pogody za sprawą aktywnej cyrkulacji strefowej i bliskości prądu strumieniowego. Na zachodzie i południowym-zachodzie Polski temperatura powinna być przez najdłuższy okres czasu powyżej normy, ale krótkie ochłodzenia mogą się zdarzyć. Na pozostałym obszarze obserwujemy wartości w 20-letniej normie klimatologicznej. Jednak krótkie, lecz intensywne napływy ciepłych mas powietrza w ciepłych wycinkach niżów odczuć powinniśmy w całym kraju.

ECMWF i umiarkowana temperatura

Wiele wskazuje, że w okresie 16.09.2021 do 23.09.2021 średnia anomalia temperatury na wysokości 2 metrów wyjdzie poniżej normy. To sugeruje nam prawdopodobieństwo chłodnego okresu synoptycznego w naszej części Europy. W tym samym czasie cieplej ma być na zachodzie Europy. Najchłodniej na obszarze Polski ma być na północnym-wschodzie i wschodzie, gdzie kilka nocy z przymrozkami najprawdopodobniej zdarzy się.

CFS zakłada chłód

CFS zakłada, że w okresie od 23.09.2021 do 30.09.2021 temperatura będzie poniżej normy w całym kraju. Z największym natężeniem chłodu na wschodzie. Wydaje się jednak, że najbliższej prawdy będzie nowa aktualizacja modelu ECMWF, jaka sugeruje nam znaczne ocieplenie w okolicach 23-25 dnia miesiąca. Zbliżone prognozy obserwujemy innych modeli, zatem tak długi okres chłodu nie sprawdzi się, gdyż ocieplenie nadejdzie szybciej za sprawą odbudowy cyrkulacji zachodniej.

pogoda. zimny CFS

Długoterminowa prognoza pogody ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Pomimo coraz większej ilości danych i wydajnych superkomputerów, nie jest możliwy precyzyjny opis pogody z tak dużym wyprzedzeniem czasowym. Atmosfera jest bardzo złożonym i chaotycznym systemem, co utrudnia przewidywanie precyzyjnego trendu w pogodzie na wiele tygodni. Nie można wykluczyć krótkotrwałych zjawisk ekstremalnych. Wkrótce przedstawimy kolejne prognozy w oparciu o zaktualizowane modele pogodowe.