Pogoda do końca wakacji 2024 r. dla Polski. Istotna zmiana pogody przed nami i silne burze oraz upały do 35°C

Pogoda do końca wakacji 2024 r. Będą dni upalne również w trzeciej dekadzie sierpnia 2024 r. Nie zabraknie w kolejnych dniach lokalnych silnych burz.

Konwekcyjny charakter opadów ma dominować

W minionych dniach powróciło do Polski gorące i upalne lato. Pojawiać zaczęły się również silne burze w naszej części Europy. Minionej doby grzmiało na zachodzie i południu kraju. Najnowsze prognozy zakładają, że w kolejnych tygodniach czeka nas kontynuacja ciepłego, okresowo gorącego i upalnego lata w kraju.

Prognozowany wstępnie zasięg i wysokość opadów do 15.08.2024 r. do 22.08.2024 r. według modelu ECMWF dla Polski

dynamiczna aura
Burzowe opady będą lokalne

Długi sierpniowy weekend zapowiada się gorący i upalny. Spodziewane są w wielu regionach konwekcyjne opady i burze. Miejscami przebieg tych zjawisk okaże się intensywny. Druga połowa sierpnia zapowiada się z przewagą dni, gdy to temperatura będzie wyższa od normy klimatycznej. Często na pogodę wpływ będą mieć wyże, które zapewnią nam wiele spokojnych dni. Okresami przechodzić będą aktywne fronty atmosferyczne i zatoki niżowe, przynosząc silne burze.

Prognozowany orientacyjnie trend temperatury powietrza na okres 14.08.2024 r. do 21.08.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

groźna pogoda i silne
Dynamiczna pogoda i wysoka temperatura

Dynamiczna pogoda i upały

Temperatura przez wiele dni będzie przekraczać 25-28°C. Czasem będą występować również dni upalne. W okresie od 15.08.2024 r. do 18.08.2024 r. regularnie występować ma upał. Następnie czeka nas przejściowe ochłodzenie na przełomie 2 i 3 dekady sierpnia. W trzeciej dekadzie sierpnia zdarzą się kolejne upały.

Zobacz też: Silna wichura do 120 km/h uderzy z zachodu. 

Koniec ubiegłego tygodnia i początek mijającego charakteryzował się stabilnymi warunkami, co wynikało z oddziaływania na pogodę układu wysokiego ciśnienia. Jednak w ostatnich kilkudziesięciu godzinach nad krajem zaczęły pojawiać się burze. W czasie długiego weekendu sierpniowego zakłócą nam spokój w pogodzie. Duża lokalność zjawisk burzowych zmuszać nas będzie do uważnej obserwacji nieba i radarów meteorologicznych. Niektórym burzom towarzyszyć będą silne opady deszczu, grad i wiatr w porywach do 90-100 km/h. Możliwe są podtopienia, zalania i lokalne powodzie błyskawiczne.

Prognozowana anomalia opadów na okres od 14.08.2024 r. do 21.08.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda w czasie długiego weekendu
Burzowo w czasie długiego weekendu

Groźna pogoda i silne burze okresami

W minionych tygodniach prognozy amerykańskie i europejskie sugerowały, że druga część miesiąca przyniesie temperatury częściej poniżej normy wieloletniej. Na początku przyszłego tygodnia co prawda temperatury spadną i może być miejscami poniżej 20 stopni nad morzem, ale skala ochłodzenia będzie mniejsza niż to wynikało jeszcze z prognoz publikowanych z modeli GFS i ECMWF. Zdarzą się również opady deszczu, ale ich skala oraz intensywność nie będzie wysoka. W środę przyszłą zdarzyć mogą się kolejne zjawiska burzowe.

Prognozowana anomalia temperatury powietrza na okres od 21.08.2024 r. do 28.08.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy

pogoda długoterminowa i wysoka
Pogoda długoterminowa i trend temperatury powietrza wskazuje na wartości wyższe od normy

Sucha aura w Polsce

Najnowsza pogoda długoterminowa zakłada, że ostatnie tygodnie sierpnia powinny charakteryzować się temperaturą wyższą od normy wieloletniej. Temperatura będzie wyższa o nawet 2-3°C w trzeciej dekadzie sierpnia 2024 r. Najcieplejszymi regionami okaże się południe i centrum kraju, natomiast najchłodniej na północy.

Prognozowana anomalia opadów na okres od 21.08.2024 r. do 28.08.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy

pogoda w Polsce
Trend opadów i dynamiczna pogoda według CFSv2

Temperatura wyższa od normy klimatycznej i prawdopodobny suchy koniec sierpnia 2024 r.

Średnia dobowa temperatura powietrza będzie jeszcze charakterystyczna dla lata. Na ogół średnia temperatura maksymalna wyniesie w przedziale 19-24°C. Szczególnie w rejonach górskich i nad morzem. Cieplej będzie w głębi Polski oraz miejscami na południu, średnia maksymalna temperatura wyniesie 23-27°C. Zdarzą się trzeciej dekadzie dni, gdy to temperatura przekroczy 30-33°C. Najprawdopodobniej będą to tylko epizody i długa fala upałów nam nie grozi w ostatnich tygodniach sierpnia.

Prognozowany trend temperatury wstępnie na kolejne tygodnie według ECMWF, mając na uwadze okres bazowy 1991-2020 r. dla Polski

zmiana aury i trend temperatury
Pogoda długoterminowa i trend temperatury. Źródło: CMM IMGW

Druga część sierpnia kontynuować ma wyraźny deficyt opadów. Główny charakter okresowych opadów będzie konwekcyjny i nie będą to zjawiska tak częste, jak w lipcu. Według modelu ECMWF niedobór opadów sprzyjać ma dalszemu pogłębianiu się suszy i występowaniu niżówki hydrologicznej na rzekach w trzeciej dekadzie sierpnia. Temperatura wyższa od normy wieloletniej i deficyt opadów mają kontynuowane nawet do pierwszych tygodni meteorologicznej jesieni, a więc początku września 2024 r. w Polsce. Finalnie więc sierpień 2024 r. zapisze się jako ciepły, ale na przeważającym obszarze Polski jako suchy.

Rekomendujemy: Burze z gradem i silnym wiatrem do 90-100 km/h, ulewy do 60 mm [MAPY BURZOWE]

Prognozowana anomalia sumy opadu na kolejne tygodnie według modelu ECMWF EPS, uwzględniając okres ref.1991-2020 r. dla Polski

pogoda długoterminowa i trend opadów
Burzowe opady okresami i suchy koniec sierpnia 2024 r. i prognoza pogody. Źródło: modele.imgw.pl

Źródło: Fanipogody.pl, meteologix.com, tropicaltidbits.com, cmm.imgw.pl