Pogoda do końca wakacji według modeli amerykańskich i europejskich. Sprawdzamy, jaki widzą trend dla Polski.
Pogoda w kolejnych tygodniach będzie zmienna i okresowo groźna
Pierwsze tygodnie wakacji charakteryzowały się wysokimi temperaturami w postaci dni gorących oraz upalnych, jak i też nie zabrakło intensywnych burz oraz nocy tropikalnych. Notowano znaczne straty materialne spowodowane przez grad, ulewne opady deszczu, wiatr i liczne wyładowania atmosferyczne.
Ostatnia dekada lipca przynosić ma więcej dni z umiarkowaną temperaturą powietrza. Pojawią się dni, gdy to temperatura w niektórych regionach obniży się do wartości w okolice normy wieloletniej. Czasem temperatura w najchłodniejszych regionach wyniesie poniżej 20°C. Opady deszczu i słabe oraz umiarkowane burze będą często pojawiać się w nadchodzącym tygodniu.
W sierpniu powinna być aura charakterystyczna dla lata gorącego i upalnego. Okresowo przechodzić będą silne burze, jak i też zdarzą się fale upałów i noce tropikalne. Temperatura w ostatnim miesiącu meteorologicznego lata powinna być powyżej średniej wieloletniej. Czasem możliwe będą także nieprzyjemne noce tropikalne.
Polecamy: Pogoda na weekend 20-21 lipca. Spokój w pogodzie zostanie zmącony
Lipiec zgodnie z naszymi przewidywaniem charakteryzował się sporą ilością dni gorących oraz występowaniem fal upałów, jak i też nocy tropikalnych. Dodatkowo nie brakowało intensywnych burz. Trzeba pamiętać, że w okolicach 14-15 lipca 2024 r. wypada szczyt aktywności burzowej. Są regiony, gdzie np. na północy spadła ponad miesięczna norma opadowa. Nie brakowało przez to w zasięgu intensywnych komórek burzowych podtopień, zalań, a nawet miejscowych powodzi błyskawicznych. Z uwagi na konwekcyjny charakter opadów sumy opadowe na obszarze Polski okazują się mocno nierównomierne.
Drugi miesiąc meteorologicznego lata jako kolejny w tym roku miesiąc powyżej normy
Lipiec 2024 r. jest także miesiącem, który przynosi temperaturę najczęściej powyżej normy wieloletniej. Średnie odchylenie temperatury liczone do 18 lipca 2024 r. wynosi około 2.4°C na przeważającym obszarze Polski. Jednak na południowym wschodzie, wschodzie temperatura jest wyższa o nawet 3-3.5°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Do 28 lipca 2024 r. średnia obszarowa anomalia temperatury wyniesie około 2.3°C. Finalnie więc przedostatni miesiąc meteorologicznego lata jest na dobrej drodze, aby zapisać się jako ciepły.
Fale upałów nie są prognozowane w trzeciej dekadzie lipca. Częściej pogoda przyniesie dni z umiarkowaną i niską temperaturą powietrza
Najnowsze predykcje modeli numerycznych zakładają, że w trzeciej dekadzie lipca 2024 r. temperatura spadnie. Szczególnie po weekendzie i przejściu chłodnego frontu atmosferycznego, gdy to spłynie przejściowo chłodniejsza masa powietrza polarnomorskiego. Prognozy wskazują, że w przyszłym tygodniu temperatura spadnie poniżej progu upału i wyniesie przeważnie od 19°C do 25°C. Noce jednak mogą jeszcze chłodniejsze, szczególnie w rejonach rozpogodzeń, gdzie temperatura spadać będzie do poziomu 9-13°C, a miejscami w rejonach górskich i podgórskich ma być jeszcze chłodniejszej.
Długoterminowa prognoza numeryczna💻 anomalii średniej temperatury🌡️ powietrza i średniej temperatury powietrza +5 tyg.#IMGWCMM #IMGWmodele pic.twitter.com/dcks1kYmU2
— IMGW-PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego (@IMGW_CMM) July 19, 2024
Fale upałów nie grożą nam jednak w trzeciej dekadzie lipca. Zdarzą się w ostatnich tygodniach lipca tylko pojedyncze dni upalne, lecz najgorętszy i najcieplejszy okres mijającego miesiąca mamy już za sobą.
Przyszły tydzień zapowiada się z dominacją cyrkulacji atlantyckiej atmosfery i częstą wędrówką frontów atmosferycznych, dlatego nie zabraknie opadów i okresowo również burz, lecz na ogół będą to mniej intensywne zjawiska burzowe niż w minionych tygodniach.
Sierpień 2024 r. będzie ostatnim miesiącem meteorologicznego lata. Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że częściej warunki pogodowe kształtować będą rozległe ośrodki wysokiego ciśnienia, które czasem będą przerywane przez przechodzące zatoki niżowe i fronty atmosferyczne z intensywnymi zjawiskami burzowymi. Nie zabraknie dni pogodnych oraz spokojnych, które zagwarantują nam na ogół wyże baryczne. Pogoda będzie więc zdumiewać po bardzo niespokojnym lipcu, który przynosił wyjątkowo częste nawałnice nad Polską. Największe odchylenie od normy pod kątem opadów prognozują modele na północy, natomiast więcej padać powinno na południu, wschodzie i południowym wschodzie. Potencjalne strzały chłodu okażą się krótkotrwałe.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana średnia anomalia temperatury na sierpień 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Pogoda w sierpniu 2024 r. upalna i okresowo burzowa
Najcieplejszą częścią Polski będzie południe, centrum, wschód i południowy wschód naszego kraju w sierpniu 2024 r. Zauważalnie niższe temperatury zaobserwują mieszkańcy północnej połowy Polski. Temperatura w pasie południowej, centralnej, zachodniej i wschodniej Polski okaże się wyższa o średnio 1-1.5°C w oparciu o model CFS. Natomiast na północy ma być nieco chłodniej, ale dalej cieplej niż zazwyczaj w sierpniu ze średnią miesięczną anomalią temperatury wyższą o średnio 0.5-1°C. Często więc na termometrach będą panować dni gorące z temperaturą w przedziale od 25°C do 30°C, czasem możliwe są fale upałów do około 30-34°C. Najwięcej dni upalnych spodziewamy się w pasie dzielnic południowych i częściowo zachodnich przy potencjalnych napływach zwrotnikowego powietrza.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana średnia anomalia temperatury na sierpień 2024 r. według modelu CanSIPS

Prognozy mają charakter orientacyjny i mogą ulec zmianie.
Źródło: Fanipogody.pl, tropicaltidbits.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC