Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Głęboki i nurkujący cyklon ściągnie wichurę do Polski. Sprawdź, gdzie szczególnie mocno powieje i możliwe są szkody wiatrowe

silny wiatr

Pogoda. Głęboki i nurkujący cyklon ściągnie wichurę do Polski. Sprawdź, gdzie szczególnie mocno powieje i możliwe są szkody wiatrowe.

Pogoda. Dynamiczna aura na przełomie miesięcy w Polsce

Od dłuższego czasu z dużą uwagą przyglądamy się prognozom numerycznym na przełom marca i kwietnia. Wygląda z nich, że zwiększy się dynamika w pogodzie, rozległy obszar wyżowy, który już słabnie zostanie zastąpiony obszarem niskiego ciśnienia.

Koniec miesiąca przyniesie dynamiczne warunki pogodowe. Wygląda na to, że wichura będzie nieco słabsza, niż jeszcze kilka dni temu sugerowały modele amerykańskie i europejskie, gdyż niż ma znaleźć się nieco dalej od Polski. Najsilniej powieje w północnej i północno-wschodniej części kraju, gdzie mogą lokalnie wystąpić szkody wiatrowe. Uspokajamy jednak, że skala silnego wiatru oraz jej długość będzie nieporównywalnie mniejsza niż w lutym, gdy często przez nasz kraj przechodziły groźne wichury i silne burze.

Pogoda. Pierwszy akcent wiatrowy w sobotę

Już w sobotę na obszarze Polski pojawi się silniejszy wiatr. Będzie spowodowany przechodzeniem ośrodka niżowego o imieniu „HELMKA” znad Skandynawii nad zachodnią Rosję. Ma być to cyklon wchodzący w skład cyrkulacji zachodniej. We wschodniej połowie naszego kraju porywy mogą sięgnąć 60-75 km/h. Co więcej przemieszczający się front chłodny z północy na południe przyniesie długo nie widziane opady deszczu. Natężenie ich nie będzie duże oraz nie mają być długotrwałe.

Sytuacja synoptyczna na 26.03.2022, 12 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Pogoda. Głęboki i nurkujący cyklon ściągnie wichurę do Polski. Sprawdź, gdzie szczególnie mocno powieje i możliwe są szkody wiatrowe

Prognozowane maksymalne porywy wiatru według modelu ECMWF na 26.03.2022, 12 UTC

Pogoda. Głęboki i nurkujący cyklon ściągnie wichurę do Polski. Sprawdź, gdzie szczególnie mocno powieje i możliwe są szkody wiatrowe

Wyliczana prędkość wiatru za okres od 25.03.2022, 12Z do 27.03.2022, 06 UTC według niemieckiego modelu ICON

silny wiatr i prognoza modelu icon

Druga fala wiatru związana z następnym niżem atlantyckim w poniedziałek

Na początku przyszłego tygodnia na warunki pogodowe wpłynie kolejny niż o imieniu „ILONA”. Będzie to typowy niż wchodzący w skład cyrkulacji atlantyckiej. Dotrze następnie nad Skandynawię, Bałtyk, a potem skieruje się nad Federację Rosyjską. Po jego południowej i południowo-zachodniej stronie wzrośnie poziomy gradient ciśnienia, skutkując zwiększoną porywistością wiatru z sektora zachodniego, północno-zachodniego. Porywy wiatru sięgnąć mogą około 70-95 km/h. Najgroźniejsza pogoda, miejscami prowadząca do szkód wystąpi na północy i północnym-wschodzie Polski. Mogą jeszcze zajść korekty w prognozach, które dotyczyć będą głębokości oraz położenia niżu, co finalnie wpłynie zanotowaną średnią i maksymalną prędkość wiatru w kraju.

Sytuacja synoptyczna na 28.03.2022, 12 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Sprawdź, gdzie szczególnie mocno powieje i możliwe są szkody wiatrowe

W ostatnich wyliczeniach niż jest nieco dalej od Polski, dlatego też zmalały prognozowane porywy wiatru. Jednak na Morzu Bałtyckim i tak oczekiwany jest sztorm. Zmienna pogoda z częstymi opadami pozostanie z nami na przełomie marca i kwietnia, przynosząc także duże wahania ciśnienia. Krótkotrwale pojawić mogą się w chłodniejszych masach powietrza opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Znajdziemy się wtedy w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia, dlatego też często mają przechodzić niże z frontami atmosferycznymi.

Porywy wiatru prognozowane przez model GFS na okres od 25.03.2022, 06Z do 28.03.2022, 18 UTC

Sprawdź, gdzie szczególnie mocno powieje i możliwe są szkody wiatrowe

Orientacyjna prognoza porywów wiatru na 28.03.2022, 12 UTC według ECMWF

pogoda. silny wiatr polska

Wkrótce podamy więcej informacji dla Polski i Europy. Śledźcie nas uważnie.