Pogoda. Dziś burze możliwe na obszarze województwa lubelskiego, prawdopodobny grad

Dzisiaj Polska znajduje się pomiędzy układem wysokiego ciśnienia znad Wysp Brytyjskich a rozległym niżem z północnego-wschodu. Napływa chłodna masa powietrza z północnego-zachodu, jakiej obszary źródłowy to Grenlandia. Dotyczy to zwłaszcza wysokości izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa.

Już od pierwszej części dnia na obszarze województwa pojawić mają chmury kłębiasto-deszczowe Cumulonimbus. Na skutek dziennej operacji słonecznej wzrastać ma pionowy gradient temperatury, co skutkować ma występowaniem niestabilności powietrza.

Pomiędzy godzinami 14 a 19 prognozowana jest największa ilość komórek konwekcyjnych. Będą to na ogół pojedyncze komórki konwekcyjne, miejscami łączące się w struktury wielokomórkowe. Istnieje ryzyko lokalnych, mocno rozproszonych burz.

Na trasie dzisiejszych chmur Cumulonimbus prognozowane są opady deszczu od 5 mm do 10 mm, natomiast nisko położona izoterma zero stopni sprzyjać ma opadom drobnego gradu, jak i też krupy. Podczas przechodzenia najsilniejszych komórek konwekcyjnych wyraźnie może wzrosnąć prędkość wiatru i osiągnąć od 50 km/h do 70 km/h,

Opady lokalnie występować mają jeszcze wieczorem i w pierwszej części nocy. Następnie zanikną. Na termometrach dziś zobaczymy od 12 °C do 14 °C, natomiast noc z czwartku chłodna z temperaturą poniżej 7 stopni.

Spodziewany obszar opadów w czwartek przez model SWISS

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ PONIŻEJ