Pogoda. Dziś znów pojawią się silne burze nad Polską. Sprawdź gdzie burze przyniosą zalania

Czwartek w Polsce znów przyniesie gwałtowną pogodę. Wystąpią burze, które lokalnie mogą mieć gwałtowny przebieg. W wielu regionach kraju burze przyniosą dziś nawalne opady deszczu, co skutkować może zalaniami, a nawet powodzią błyskawiczną.

Znajdujemy się pod wpływem ośrodka niskiego ciśnienia OCTAVIA. Dodatkowo, napływają do Polski gorące, wilgotne masy powietrza ze wschodu kontynentu. Czynniki te doprowadzą do rozwoju burz praktycznie w całym kraju.

Powyżej mapa ostrzeżeń przed burzami w Polsce wydana na dzień 18 czerwca przez Polskich Łowców Burz. Łowcy burz prognozują, że najsilniejsze burze wystąpią dziś na południu kraju. Największym zagrożeniem ze strony burz na południu będą dziś ulewne, nawalne wręcz opady deszczu. Burze przemieszczały się będą bardzo wolno przez co opad występował będzie nad danym obszarem bardzo długo. Burze na południu występować mogą już od godzin porannych.

Najmniejsze szanse na burze mają dziś mieszkańcy północno-wschodniej części kraju. W tym regionie w wyższych partiach troposfery napłyną suchsze masy powietrza, które skutecznie ograniczać mogą rozwój chmur burzowych. Burz w tym regionie wykluczyć nie można, ale ich inicjacja nastąpić może dopiero w godzinach popołudniowych.

Na pozostałym obszarze kraju burze w dniu dzisiejszym są bardzo prawdopodobne, jednak ciężko jest określić dokładne lokalizacje, gdzie wystąpią dziś burze. Wiele z dzisiejszych burz może mieć izolowany charakter, co oznacza, że w czasie gdy w danym miejscu burza doprowadza do zalań, kilka kilometrów dalej jest słonecznie.

Mimo tego, w późnych godzinach popołudniowych i wczesnowieczornych nie można wykluczyć, że nad Polską pojawi się jeden lub nawet 2-3 układy MCS. Największe szanse na bardziej zorganizowane układu burzowe wystąpią dziś na linii Rzeszów – Warszawa – Gdańsk. W pierwszej części nocy burze nad Polską powinny zanikać.