Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Ekstremalne upały na koniec lipca. Ile potrwa fala upałów w Europie

fala upałów

Koniec lipca przynosi upalną pogodę w Polsce i Europie. Tak jak w Polsce upał w ostatnich dniach to raczej zjawisko lokalne i krótkotrwałe, tak na południu i południowym zachodzie kontynentu fala upałów trwa w najlepsze od wielu dni. Najgorsza sytuacja panuje w Hiszpanii i Portugalii, gdzie panuje ekstremalny upał.

fala upałów

Powyższa grafika pokazuje rozkład temperatury powietrza na dzień 1 sierpnia 2020. Widać na niej, że gorące powietrze przynosi upały w całej południowej Europie, ale również w Niemczech, czy na zachodzie Polski. Jednak gorąco w naszym kraju będzie jeszcze przed 1 dniem sierpnia. Końcówka lipca również przyniesie w Polsce upalną pogodę.

upał w polsce

Przykładowo jutro, we wtorek 28 lipca w wielu miejscach Polski termometry wskażą powyżej 30 stopni ciepła. Największe szanse na upał mają mieszkańcy południowych regionów kraju. Gorąco będzie w całym kraju. Nigdzie nie będzie chłodniej niż 24-25 stopni powyżej zera. Następne dni mają przynieść lekkie ochłodzenie w kraju, jednak nie będą to duże spadki temperatur. Od środy do końca tygodnia czeka nas umiarkowanie ciepłe lato. Upały w Polsce wrócą wraz z przyszłym weekendem.

Dramatyczna sytuacja panuje za to na południu Europy. Fala upałów trwa tam od wielu tygodni. Słupki rtęci nieprzerwanie przekraczają 30 stopni Celsjusza. W Hiszpanii i Portugalii są regiony, w których od wielu dni codziennie jest ponad 40 stopni Celsjusza. Takim regionem jest przykładowo Sewilla, gdzie przykładowo w dniu jutrzejszym termometry wskażą 44 stopnie Celsjusza. To ekstremalny upał. Co gorsza nic nie wskazuje na to, by na południu Europy upał odpuścił choć na kilka dni. Prognozy średnio i długoterminowe w całym swym zakresie pokazują ekstremalnie wysokie temperatury w regionie.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk