Pogoda. Ekstremalnie silne burze nad Europą. Dziś groźne burze również w Polsce

burze

Ostatnie dni w regionie Europy Centralnej, w tym Polski upływają pod znakiem spokojnej aury. Nie oznacza to jednak, że w Europie brak groźnych, niebezpiecznych zjawisk burzowych. Nie dalej ja kw środę, dla Europy został wydany trzeci, najwyższy stopień zagrożenia przed nawałnicami. Burze, które przetaczały się na wschodzie kontynentu w środę miały niszczący charakter.

ekstremalnie silne burze

Powyższa mapa wskazuje, prócz obszarów zagrożonych w środę najsilniejszymi burzami również zgłoszone, groźne zjawiska związane z przechodzeniem burz. Najwięcej zgłoszeń niszczących zjawisk dotyczyła opadów dużego gradu oraz silnych, niszczących opadów wiatru związanych ze zjawiskiem microburst. Silna burza przechodziła miedzy innymi nad stolicą Rosji, Moskwą.

Dzisiejszy dzień znów przyniesie bardzo groźne zjawiska pogodowe w wielu miejscach Europy. Najgroźniejsze zjawiska burzowe w piątek 10 lipca przejdą w pasie od południa Francji, przez Niemcy, Polską, aż po Litwę. Dzisiejsze popołudniowe burze mogą być miejscami naprawdę groźne.

burze w europie

W dniu dzisiejszym spodziewamy się burz na terenie naszego kraju. W pasie od Dolnego Śląska, przez Ziemię Łódzką, Mazowsze, po Podlasie wydany został drugi stopień ostrzeżenia przed burzami. Największym zagrożeniem podczas przechodzenia burz w dniu dzisiejszym będą nawalne opady deszczu, duży grad. Istnieje również ryzyko zejścia trąby powietrznej. Układy burzowe mogą dziś łączyć się w większe klastry. Nad Polską nie wykluczone jest przejście mezoskalowych układów MCS. Podczas ich przechodzenia szczególnie groźne będą długofalowe, nawalne opady deszczu. Bardzo prawdopodobne będą dziś również uderzenia silnego wiatru na czele układu.