Najnowsze prognozy modeli numerycznych wskazują, że obecny huragan “Dorian” dotrze do Islandii, nie pod postacią gwałtownej formacji tropikalnej, lecz w formie głębokiego układu niskiego ciśnienia. Obecnie przechodzi ona w pobliżu Stanów Zjednoczonych, na południowy – wschód od wybrzeża Ameryki i jest huraganem 3 kategorii.

Huragan “Dorian” ponownie uległ intensyfikacji. Najbardziej poszkodowane po jego przejściu są Bahamy, gdzie pomocy może potrzebować nawet 70000 osób. Kilkadziesiąt osób poniosło śmierć. Straty szacowane są w setkach milionów dolarów.

1 minutowa prędkość średnia wiatru wynosi 184 km/h, ale najsilniejsze porywy wiatru sięgają nawet 221 km/h, dlatego jest on huraganem 3 kategorii w skali Saffira-Simpsona.

Modele są zgodne, że na początku przyszłego tygodnia zbliży się on do Europy, czemu sprzyjać ma intensywny prąd strumieniowy w środkowej i górnej troposferze. Niewątpliwie taka sytuacja jest oznaką zbliżającej się jesieni. Sama meteorologiczna trwa już od 1 września, natomiast ta astronomiczna nadejdzie za kilka tygodni.

Jeśli chodzi o burze, to te możliwe są na początku nadchodzącego tygodnia w Polsce, ale również na południu Europy i Morzu Śródziemnym. Proces oddawania ciepła przez gorące wody tego akwenu są sprzyjające do tworzenia się chmur burzowych. Teraz główna aktywność burzowa ograniczać będzie się do tej części Starego Kontynentu. W Polsce sezon burzowy praktycznie dobiegł końca, chociaż burze mogą występować nawet przez cały rok, lecz najwyższa aktywność burzowa jest obserwowana od maja do sierpnia. We wrześniu ilość burz oraz ich natężenie spada znacznie, lecz do końca miesiąca z pewnością zagrzmi w naszej części Europy.

Ciężko na ten moment powiedzieć, czy huragan “Dorian”, jaki przekształci się głęboki niż będzie mieć wpływ na pogodę w Polsce. U nas na początku przyszłego tygodnia napłynie cieplejsza i bardziej wilgotna masa z południowego – wschodu, co widać na rycinie poniżej, lecz fale w pobliżu Islandii mogą mieć nawet 10 metrów wysokości.

Sytuacja synoptyczna prognozowana przez DWD na początku tygodnia

Trajektoria obecnego huraganu, który wkrótce stanie się głębokim niżem umiarkowanych szerokości geograficznych poniżej. Wiązki modelu GFS. Jak widać może on dotrzeć nawet do Europy.

Arkadiusz Wójtowicz

Skomentuj

Kochamy pogodę i wszystko co z pogodą jest związane. Burze, upały, czy prognozy pogody.