Pogoda. Fala upałów, a później potężne ochłodzenie. Przymrozki. Możliwy atak zimy

Od kilku dni z wielką ekscytacją obserwujemy rekordowe upały występujące na południu Europy. W ostatnich dniach słupki rtęci W Turcji, czy na Cyprze niejednokrotnie przekraczają w regionie 40 stopni Celsjusza. Wszystko wskazuje jednak na to, że sytuacja pogodowa zmieni się diametralnie w przeciągu kilkudziesięciu najbliższych godzin.

Powyższe dwie mapy przedstawiają anomalię temperatury na wysokości 2 metrów. Pierwsza mapa pokazuje anomalię na dzień dzisiejszy. Widać na niej, że w Turcji notujemy temperatury wyższe o nawet kilkanaście stopni niż norma długoletnia na końcówkę maja.

Mapa druga wskazuje anomalię temperatury prognozowaną na popołudnie w piątek 22 maja. Zaledwie dobę później na obszarze Turcji panowały będą temperatury o kilkanaście stopni niższe od normy długoletniej. Oznacza to, że w przeciągu doby temperatura w Turcji spadnie o ponad 20 stopni Celsjusza. Będą w regionie miejsca, w których ochłodzenie będzie jeszcze bardziej spektakularne.

Co to oznacza? Turcy przygotować się muszą na potężne załamanie pogody. Już dziś w kraju prognozowane są burze. Lokalnie niektóre z burz mogą być dziś silne. Przy tak wysokim kontraście termicznym nie wykluczamy niszczących zjawisk burzowych na terenie Turcji w dniu dzisiejszym.

W kolejnych dniach temperatura spadnie poniżej 10 stopni Celsjusza. W Turcji będą regiony gdzie prognozowane są przymrozki. Przypominamy, że przez ostatnie dni na południowym wschodnie Europy dzień w dzień notowany był silny upał. Teraz mówimy o przymrozkach.

Modele przewidują nawet przyrost pokrywy śnieżnej w centralnych regionach kraju. W obszarach górskich spadnie nawet kilkadziesiąt centymetrów świeżego śniegu.

Przyznać trzeba, że pogoda w tym roku jest nieobliczalna. W Polsce w ostatniej dekadzie maja do czynienia mamy z przymrozkami. Na zachodzie Europy pojawiają się wichury charakterystyczne dla okresu zimowego. Najbliższy weekend przyniesie przymrozki w Turcji. Wszystkie te informacje są niepokojące