Pogoda. Fala upałów potrwa wiele dni. Temperatura sięgnie 45 stopni Celsjusza. Możliwe niszczące burze w Europie

Lipiec zaczął się bardzo upalnie dla mieszkańców południowo zachodniej Europy. Potężny upał panuje w Hiszpanii i Portugalii od wielu dni. Temperatury w regionie przekraczają 40 stopni w cieniu. Jednak najgorsze jest, że w prognozach nie widać końca fali upałów. Chłodniejsze dni pojawią się w Hiszpanii dopiero w okolicach 20 lipca. A i tak mówimy tu o spadkach temperatury do raptem 30 stopni Celsjusza, więc nawet po ochłodzeniu na Półwyspie Iberyjskim panował będzie upał.

Z tak wysokich temperatur zadowoleni mogą być wyłącznie turyści oraz sektor branży turystycznej. Dla pozostałych gałęzi gospodarczych jak rolnictwo, czy sadownictwo ponad 40 stopniowy upał oznacza duże koszty związane z nawadnianiem. Wysokie temperatury to oczywiście wzrost zagrożenia pożarowego. To wzrasta z każdym kolejnym dniem trwającej fali upałów.

Dzisiaj w okolicach Sewilii termometry wskazać mogą nawet 45 stopni Celsjusza. To temperatura szkodliwa dla organizmu ludzkiego. Władze apelują do mieszkańców, by nie wychodzili na otwarte słońce w godzinach 10-17, czyli w porze największego upału. Niestety, trwająca w Hiszpanii fala upałów przyniosła już dwie ofiary śmiertelne. Mocno wzrosła liczba zasłabnięć, czy ofiar “szoku termicznego” w skutek nagłego ochłodzenia organizmu na przykład po skoku do zimnego basenu.

Niestety, nic nie wskazuje na to, żeby fala upałów miała szybko się skończyć. Przeglądając mapy pogodowe dla tego regionu widać, że chłodniejsze dni przyjdą dopiero po 20 lipca.

Już 20 lipca upał ograniczy się wyłącznie do krańców południowych Półwyspu Iberyjskiego. Nas bardzo ciekawi w jak dynamiczny sposób zajdzie wymiana mas powietrza na chłodniejsze. Wypychanie tak gorących mas powietrza przez powietrze chłodniejsze może skutkować bardzo silnymi, wręcz niszczącymi burzami w regionie. Na razie jednak jest za wcześnie na takie prognozy. Trzymajmy kciuki, by upał przyniósł jak najmniej szkód i ofiar, a ochłodzenie niech przebiegnie w Hiszpanii w spokojny sposób.

Prognozowany obszar burz w najbliższych dniach przez organizacje ESTOFEX