Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Fala upałów w Europie. Upał wystąpił nawet w Skandynawii

Ostatni okres w pogodzie przyniósł upał w wielu regionach Europy. Gorąco lub upalnie było w całej wschodniej i częściowo centralnej części kontynentu. Gorące, upalne powietrze wdarło się nawet do Skandynawii. Trzydzieści kresek na termometrach w Szwecji nie jest widokiem oczywistym. Upał w Skandynawii zdarza się naprawdę rzadko.

Za taki stan rzeczy odpowiada bardzo silny napływ gorących mas powietrza pochodzenia zwrotnikowego we wschodniej części Europy. Upalne powietrze znad Morza Czarnego wędruje na północ przez Rumunię, Bułgarię, Ukrainę i Rosję aż do Republik Bałtyckich, Polski i właśnie wspomnianej Szwecji.

Jeśli mamy być drobiazgowi, to oficjalnie upał w Szwecji nie wystąpił. Temperatura w Boden w dniu wczorajszym to równe 29.8 stopnia Celsjusza. Trzydziestka, od której możemy oficjalnie pisać o upale nie wystąpiła. Jednak nie wchodząc w szczegóły dziesiątych stopnia Celsjusza fakt pozostaje niepodważalny. W Europie Wschodniej i na północy kontynentu jest bardzo gorąco.

Widać to doskonale na mapach anomalii temperatury na wysokości 850 hPA. Temperatury mas powietrza w opisywanych częściach Europy są o kilkanaście stopni wyższe niż norma wieloletnia.

Przypominamy, że już od połowy obecnego tygodnia bardzo ciepłe masy powietrza wracają również do Polski. Już pod koniec obecnego tygodnia na termometrach w Polsce możliwe będą znów wartości ponad trzydziestostopniowe. Mówić będziemy o upałach w Polsce. Pisaliśmy o tym w tym wpisie.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk