Pogoda. Głęboki cyklon przyniesie wichurę na zachodzie. Wiatr ponad 120 km/h. Potężne fale. Wystąpią burze

Od kilku dni na Atlantyku obserwować możemy głęboki cyklon. Ten głęboki niż przyniesie załamanie pogody na zachodzie kontynentu już w ten weekend. Obserwując mapy pogodowe dla Europy widać, że już w drugiej połowie sobotniego dnia do Irlandii dotrze strefa silnego wiatru związanego z niżem.

Strefa silnego wiatru związana będzie z wysokim gradientem barycznym. W czasie gdy na zachód od Irlandii ciśnienie wynosiło będzie zaledwie 970 hPA, na południu Wysp Brytyjskich barometry wskazywały będą nawet 1020 hPa. Tak duża różnica ciśnienia na tak małym obszarze zawsze skutkuje silną wichurą. Tak będzie i tym razem na zachodzie Europy.

Już dziś wieczorem w Irlandię uderzy wichura z wiatrem przekraczającym punktowo 120 km/h. Tak silny wiatr na zachodnim wybrzeżu Irlandii przyniesie fale, które przekraczały będą 6-8 metrów wysokości. Tereny nadbrzeżne przygotować się muszą na „cofkę”.

Prócz wichury cyklon przyniesie nad Wyspami Brytyjskimi również załamanie pogody. Od dziś do niedzieli w Irlandii, Szkocji, czy na zachodzie Anglii spadnie nawet kilkadziesiąt milimetrów wody na metr kwadratowy. Do tego nie wykluczone są burze.

Trajektoria głębokiego niżu jest taka, że docierając na zachód Europy zmieni on swój kierunek na bardziej północny. Wiązało się to będzie z tym, że silny wiatr nie wkroczy dalej, w głąb kontynentu Europejskiego i nie zachwieje on sytuacją synoptyczna na kontynencie.