Niebezpieczna pogoda w kraju. Widzialność poniżej 100 metrów i przymrozki do -4 stopni. Kiedy poprawa pogody w Polsce?

Zapowiadaliśmy w ostatnich dniach, że nadejdzie taki okres w pogodzie, gdy to zaznaczy się zgniły wyż o imieniu Xelet pomimo wysokiego ciśnienia atmosferycznego. Są regiony w kraju, gdzie dziś rano widzialność spadła poniżej 100 metrów. Dodatkowo przy gruncie oraz na 2 metrach miejscami występował mróz, dlatego mieliśmy do czynienia z marznącą wilgocią. Stanowi to szczególne zagrożenie dla kierowców, ale również dla bezpiecznego wykonywania operacji lotniczych.

Ciśnienie zredukowane do poziomu morza, 24 października 2024 r., 8:00 czasu lokalnego w Polsce

groźna pogoda w Polsce
Wysokie ciśnienie atmosferyczne w Polsce i groźna pogoda. Źródło: CMM IMGW, modele.imgw.pl

Niebezpieczne warunki pogodowe i silny wyż

Wygląda na to, że noc z czwartku na piątek mgły wystąpią na przeważającym obszarze Polski. Ponownie synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej- Państwowego Instytutu Badawczego wydadzą ostrzeżenia meteorologiczne przed gęstymi mgłami.

Polecamy: Silna śnieżyca na początku listopada. Na północy spadnie 30-40 cm śniegu. 

W godzinach porannych gęste mgły występują na przeważającym obszarze Polski. Obserwowano są zarówno na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej, Wielkopolsce, woj. łódzkim. Gdzieniegdzie także na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, woj. świętokrzyskim, mazowieckim, lubelskim i gdzieniegdzie podkarpackim. Nieco mniej mgieł jest na północnym wschodzie w tym wyżu oraz miejscami na południu.

Widzialność w Polsce na stacjach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego, 24 października 2024 r., 8:00 czasu lokalnego w Polsce

silne mgły w Polsce
Niebezpieczna pogoda i silne mgły w Polsce. Źródło: CMM IMGW, modele.imgw.pl

Miejscami mgły w kolejnych godzinach będą wyraźnie słabnąć i się rozpraszać. Będą regiony, gdzie utrzymają się do godzin południowych. Mamy do czynienia ze zgniłym wyżem, w którego zasięgu obecne jest zachmurzenie podinwersyjne i mgły oraz zamglenia. Z każdą godziną gęste mgły będą podnosić się do formy chmur stratus, aż następnie rozproszą się około południa, powodując drastyczną zmianę pogody.

Temperatura minimalna na wysokości 5 cm, 23/24 października 2024 r. i marznące mgły

Gęste mgły w regionie i przymrozki. Źródło: CMM IMGW, modele.imgw.pl

Wilgotność względna powietrza w klatkach meteorologicznych na stacjach IMGW-PIB w Polsce, 24 października 2024, 8:00 czasu urzędowego w Polsce

groźna pogoda i silne mgły
Wysoka wilgotność i groźna pogoda w Polsce. Źródło: CMM IMGW, modele.imgw.pl

Groźne warunki atmosferyczne w Polsce

Zgniły wyż przyniesie w czasie najbliższej nocy i jutro szczególnie w pierwszej części gęste mgły. Najgorsze warunki pogodowe z uwagi na występowanie gęstych mgieł w wyżu wystąpią w pasie dzielnic północnych, wschodnich, centralnych, południowych i miejscami na zachodzie. Będą to typowe mgły radiacyjne, charakterystyczne i tworzące się w czasie długich październikowych nocy. Już w godzinach wieczornych dziś zaczną się formować na wyżej wymienionych regionach.

Mgły i niskie chmury m.in w naszym regionie podczas oddziaływania silnego antycyklonu, 24 października 2024 r. o godzinie 10:10 czasu lokalnego

silne mgły i groźna pogoda
Groźna pogoda w Polsce i silne mgły

Musimy mieć na uwadze to, że mgły znów okażą się marznące i osadzające gdzieniegdzie szadź. Drogi i chodniki będą więc śliskie. W pasie województw południowych będą one szczególne silne i ograniczą widzialność poziomą poniżej 100 metrów. Stanowić to może istotne zagrożenie dla bezpiecznego wykonywania operacji lotniczych, ale także mają stanowić ważne zagrożenie dla kierowców.

Coraz więcej wskazuje, że mglista aura charakterystyczna dla zgniłego wyżu pozostanie z nami także na koniec mijającego tygodnia. Prognozy numeryczne zakładają, że będą formować się one nie tylko na południu, ale także na zachodzie, centrum i wschodzie. Mogą występować niskie chmury stratus oraz gęste mgły. Dlatego utrzymywać mają się do około 10-12 czasu miejscowego, ustępując dopiero w wielu regionach podczas drugiej połowy dnia. Stanowić ma to wyzwania dla kierowców, ale także dla lotnictwa i mogą następować przekierowania na inne lotniska, gdzie pogoda okaże się bardziej łaskawa.

Źródło: Fanipogody.pl, CMM IMGW, modele.imgw.pl

Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC